Naše mysl je tím nejcennějším a současně nejtajnějším, co máme. A přesto občas jedna na splnění úkolu nestačí. Je třeba spojit své síly s ostatními. Ale dokážeme beze slov a gestikulace otevřít svoji mysl tak, aby v ní dokázali ostatní číst? Umíme spolupracovat jako tým a spojit svoje myšlenky do jedné?
O něco podobného se pokusí všichni hráči, kteří se zúčastní partie v karetní hře The Mind. Jedná se o kooperativní snahu, která je opravdu jedinečná a na první pohled vypadá trochu bláznivě. Jejím autorem je Wolfgang Warsch, grafiku vytvořil Oliver Freudenreich a v originálním německém znění vyšla hra pod logem Nürnberger-Spielkarten-Verlag. V roce 2019 ji přináší v překladu do češtiny společnost REXhry.
Malá krabička představuje na víku kouzelnou postavičku, která by vás všechny měla propojit. Hráči se dozví podtitulek hry, který zní Souznění mysli. Uvnitř tým najde více než stovku karet, ze kterých vytřídí tucet levelů, pět životů a tři vrhací hvězdice. Poté všem zbude přesně stovka karet očíslovaná od jedničky do stovky. Tento velký balíček je třeba zamíchat a každý z účastníků dostane jednu, kterou si ukryje v dlani tak, aby ostatní neznali jeho číslo. Podle počtu členů si tým připraví také určitý počet životů a úrovní.
Na začátku každého kola položí každý z hráčů jednu ruku do středu stolu. Nastává soustředění a synchronizace všech hráčů. Jakmile se cítí skupinka připravena, může začít bojovat s aktuální úrovní. Jejich úkol zní jednoduše – zahrát očíslované karty ve správném pořadí, od nejmenšího až po to nejvyšší.
Při tom se ale nesmí nijak radit, napovídat si, gestikulovat ani jinak komunikovat. Prostě každý za sebe odhadne chvíli, kdy by mohlo být vhodné zahrát jeho kartu s číslem. Pokud tak udělá chybu, stojí to celý tým jeden život, ale mohou odložit všechny karty, které jsou nižší, než ta právě zahraná. Jestliže ale už žádný z hráčů nedrží v ruce kartu a všechna čísla na stole jsou ve vzestupném pořadí, pak je úroveň úspěšně u konce.
Jedno kolo ale výhru nedělá. Hráči znovu zamíchají kompletní stovku karet, ale tentokrát si rozdají o jednu kartu víc. V druhém kole tedy dostane každý z účastníků dvě karty. Úkol ale zůstává stále stejný, jen je o velký kousek těžší.
Jen, pokud se podaří splnit kompletní sadu úrovní bez ztráty všech životů, pak může tým slavit společný úspěch. Zjednodušit si to mohou hráči pouze s pomocí vrhací hvězdice, která umožní všem odložit nejnižší kartu z ruky.
Ať už ale tým slaví vítězství nebo je smutný ze společné porážky, přesto si odnese z partie The Mind především opravdu jedinečný zážitek. O tom totiž je snaha o spolupráci v první řadě.
Základem všeho je to, aby všichni účastníci dodržovali pravidla zákazu komunikace a gestikulace, protože jinak veškeré snažení ztrácí smysl. Na druhou stranu je až překvapivé, jak se mohou všichni účastníci naladit na stejnou vlnu a opravdu být schopní číslice vykládat ve správném pořadí.
Kolemjdoucím to může připadat až jako nějaké kouzlo, zvlášť v pozdějších kolech. Tam už je velký důraz na soustředění, protože v ruce máte hned několik čísel a ty je třeba všechny zahrát ve správnou chvíli.
Naštěstí hráči mohou v rámci své cesty udělat nějaké chyby. Čím víc účastníků je v partii, tím méně levelů je čeká, protože je celá aktivita výrazně složitější. To ve dvou je synchronizace mnohem lépe možná, ale současně zase cesta obou parťáků vede až do úrovně dvanáct. A když má každý z hráčů v ruce tucet karet a některé opravdu čísly blízko sebe (téměř čtvrtina balíčku), pak už je zase prostoru na chybu dostatek. Proto se hodně těžké říká, ve kterém počtu je hra lepší.
Hru si velmi dobře můžete vzít kamkoliv s sebou, protože nevyžaduje prakticky žádné místo. Jen malou plochu na odkládání karet. Všechny ostatní zásoby mohou být připraveny stranou. Grafika je samozřejmě velmi jednoduchá, protože na té rozhodně zážitek nestojí.
The Mind je v první řadě experiment a teprve poté hra. Asi nevezme dech všem, kdo si ji vyzkouší, ale její myšlenka umí opravdu fascinovat. A pokud jste správně naladění, pak se ji můžete naučit milovat. Je třeba zkoušet úspěchy v různých složeních. Hlavní ale je postupně zvyšovat obtížnost až do momentu, kdy budete číslice hrát poslepu, takže nebudete ani vědět, co za hodnotu soupeři zahráli, abyste se podle toho zařídili. To je vrchol umění v The Mind a je jen na vás, jestli jej dosáhnete.
Více o hře.
+ jedinečný zážitek
+ úrovně s narůstající obtížností
+ v každém počtu trochu jiné
+ všichni hráči partii prožívají velmi intenzivně
- pocit z náhodnosti
- není pro každého