Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Zont Deck – balíček karet z vesmíru

The Zont Deck - balení

Určitě jste už mnohokrát slyšeli, že někde na venkově našli kruhy v obilí. Podivné geometrické obrazce, které jsou pravidelné a táhnou se několik metrů v průměru. Špičky rostlinek jsou ožehnuté jakýmsi nepopsatelným žárem. Jeden farmář v Americe našel takové symboly na svém poli v roce 2012 a uprostřed jednoho z nich ležel podivný balíček.

Ačkoliv by to měl správně nahlásit, nechal si jej pro sebe a pln napětí doma rozbalil. Uvnitř byl balíček karet popsaný různými symboly. Jejich význam zatím lidé plně nepochopili, ale už teď víme, že s nimi lze hrát karetní hru! To všechno zásluhou společnosti Zontco LLC, která balíček od farmáře získala a přináší nám jej na našem hraní chtivé stoly.

Kolem hry už začal vznikat kult promyšlené zábavy. A to přesto, že celá hra se ukrývá v pouhých 55 kartách, které by na hodně vzdálený pohled mohly vypadat jako klasické číselné karty. Jenže barev tu je pět místo klasických čtyř. Po jedenácti od každého znaku, ale i v rámci jednotlivých balíčků narazíte na překvapení. Jsou jimi sady, které se odlišují odstínem pozadí.

The Zont Deck - rozehraná hra

Tady upřímně nastává problém pro české pojetí karet. Zatímco v anglicky mluvících zemích používají pro barvu (znak) karty speciální slovíčko suit, u nás je to barva. Proto když v rámci barvy (suit) začne ještě někdo měnit barvu (color), pak jsme s vysvětlováním v koncích. Barvu (suit) tak budeme od této chvíle říkat sada, zatímco barva (color) bude opravdový odstín pozadí na kartě.

V rámci každé takové sady najdete všechny tři barvy (červená, modrá a zlatá). Přitom minimum v každém balíčku je nula, maximum je čtyřka. Současně ale ani znaky sad nejsou stejné, jako jsme zvyklí. Najdete zde plus, mínus, ležatou osmičku, puntík a čtyři tečky.

Se Zont Deckem lze hrát různé hry. V základních pravidlech, která jsme dostali my, jsou k dispozici hned tři. Jmenují se Ten, Key a Bazaar a my si postupně řekneme, jak se hrají a jaký z nich máme pocit.

The Zont Deck - rozehraná hra

Na začátku hry Ten vezmete celý balíček karet a nemilosrdně ho zamícháte. Z něj pak rozdáte každému ze soupeřů včetně sebe pět karet, se kterými všechno vypukne. Zbývající karty utvoří dobírací balíček. Společně se budete snažit propracovat celým balíčkem a po cestě získat co nejvíce bodů.

Ve svém tahu vždy jednoduše vyložíte jednu z pěti karet do řady před sebe, doberete si zpět do pěti karet v ruce a předáte tah dalšímu hráči v pořadí. U řad ležících na stole před všemi soupeři je důležitý její součet. Jakmile někdo z hráčů dosáhne deseti bodů, všichni hráči přesunou své zahrané karty do svých vlastních bodovacích hromádek a hra pokračuje od začátku. To všechno se děje až do chvíle, kdy vyprázdníte balíček. Všechny neobodované karty, které zůstaly ležet na stole, nemají na konci hry žádnou hodnotu. V té chvíli si každý z protivníků sečte svůj bodový zisk v hromádce a vítěze určí nejvyšší suma.

To všechno může znít obyčejně do chvíle, kdy se dozvíte, že každá se sad (= symbolů) má speciální schopnost, která se aktivuje při jejím zahrání. I ty se liší s každou hrou a tentokrát vám umožní zahrát ihned druhou kartu stejné barvy, zahodit jednu vyloženou kartu stejné barvy, ale také chránit své karty nebo provést bodování, i když nikde nenajdete součet deset.

The Zont Deck - karty

Hra Ten je jednoduchá a hráči v ní čelí poměrně silné nejistotě. Nejvíce ale záleží na využití speciálních vlastností karet. Právě proto je výborná pro seznámení s balíčkem a pochopení všech významů a spojitostí. Je dobrá také pro hraní s dětmi, protože nemá komplikovaná pravidla. Partie je velice rychlá a padesátkou karet proletíte snadno během patnácti minut.

Druhá hra v pořadí se jmenuje Key. Na začátku hry v balíčku najdete všech pět nul a položíte je na stole do kříže. Každý hráč znovu dostane do ruky pět karet. Jeho i váš tah se pak skládá z několika fází. Nejdříve musíte zahrát jednu kartu z ruky na její odpovídající hromádku (podle sady), která roste na nulách ve středu. Na této kartě můžete okamžitě aktivovat efekt jejího symbolu.

Poté můžete jednu z karet v ruce položit na svoji bodovací hromádku a doberete si zpět do pěti karet v ruce. Partie pokračuje, dokud karty nedojdou. Odehrajete ještě jedno kolo a následuje závěrečné bodování. To má ale důležitý zvrat, protože hodnota jednotlivých karet je určená horním číslem jejich sady uprostřed stolu! Hráč s nejvyšším bodovým ziskem vítězí!

The Zont Deck - rozehraná hra

Na první pohled může Key působit náhodně, ale ve skutečnosti je v ní velký podíl taktiky. Přesto vaše snažení může ovlivnit náhoda představovaná dobíráním karet. Hra je ale velice rychlá. Nejvíce akce a možností jí ale přidávají spouštěné efekty jednotlivých symbolů. I tentokrát budete moci zahrát kartu v tahu navíc, jednu vzít zpět do ruky, zamíchat některý z balíčků. Velký Zont (The Great Zont = puntík) opět chrání před těmito efekty a ležatá osmička může převzít jakoukoliv jinou schopnost.

Do této hry je lepší se pustit ve chvíli, kdy už dobře znáte významy jednotlivých symbolů. Je vtipné, že zamícháním karet se do hry může dostat nakonec i nula, takže pokud to zahrajete dobře, některé karty nemusí mít na závěr vůbec žádnou hodnotu. Nejdůležitější je udržovat si přehled o rozložení karet ve vašem balíčku a podle toho se snažit nastavit bodování uprostřed. Key je zábavná a přitom stále jednoduchá a rychlá karetní hra, která šikovným způsobem využívá možnosti Zont Decku.

Poslední z trojice her se jmenuje Bazaar. Z balíčku na začátku vyjmete karty se čtyřmi puntíky (s výjimkou nuly a čtyřky), zamíchejte je a vyložte tři z nich. Ty musí mít různou barvu a tvoří bazar. Zbývající karty zamíchejte zpět do balíčku a každý z hráčů dostane pět karet do začátku.

The Zont Deck - karty

Ve svém tahu pak můžete vyložit jednu z karet před sebe. Zatím je důležitá pouze její barva, podle které karty před sebou na stole budete seskupovat. Snažíte se jako první pro jednotlivé barvy dosáhnout počtů, které udávají karty uprostřed. Zahrání karty samozřejmě může spustit její efekt, pokud chcete. Na konci tahu si doberete zpět do pěti.

Kolo končí ve chvíli, kdy se někomu podaří nasbírat všechny tři sady s odpovídajícím počtem karet. Hráči obodují svoje karty. Pokud přesáhli v některé hromádce předepsaný počet, pak karty navíc budou započítány do jejich hodnocení jako záporné body. Jakmile dojdou karty, partie končí a hráč s nejvyšším bodovým ziskem vítězí.

Bazaar je podle nás nejslabší z trojice her. Sice není úplně špatný, ale jeho průběh není tak rychlý a plynulý jako u ostatních dvou her. Nabízí zajímavé strategie a schopnosti symbolů jsou podobné, jako u ostatních her. Navíc v popisu jeho pravidel chybí lepší popis bodování a na začátku není jasně řečeno, kolik karet dostane který hráč do ruky.

The Zont Deck - karty

Nevýhodou všech tří her je fakt, že jsou omezeny pouze na dva až tři hráče a se čtyřmi už si je nezahrajete. Není to žádná tragédie, protože karetních her pro menší počty hráčů zase není tolik a v budoucnu se určitě najdou i hry se Zont Deckem, které otevřou zábavu širšímu publiku.

Celkově je ale The Zont Deck velmi zajímavým a zábavným počinem, který má rozhodně potenciál stanout vedle Decktetu (recenze) na stupních vítězů otevřených karetních systémů. Těšíme se, až vyzkoušíme další hry pro balíček, které jsou právě ve vývoji.

PS: Hry, které v průběhu ledna a února 2014 soutěžily o zařazení do originálních pravidel Zont Decku můžete najít na tomto odkazu a všechny si je sami vyzkoušet: http://www.boardgamegeek.com/geeklist/167662?commentid=4391942#comment4391942

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKevin Omans
IlustraceKevin Omans
VydavatelZontco LLC
Rok vydání2014
Počet hráčů0 - 0
Herní doba0
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game, Game System, Print & Play

Více o hře.

Recenze: The Zont Deck – balíček karet z vesmíru
Těžko se hodnotí herní systém, který obsahuje hned několik her. Proto se tentokrát zdržíme detailního popisu a zaměříme se pouze na obecné vlastnosti Zont Decku. Balíček má velice zajímavou myšlenku a používá pět sad, což umožňuje zajímavé věci. Nejdůležitější jsou ale symboly a jejich dovednosti, které prostupují všemi hrami a umožňují hráčům navzájem se napadat. Díky tomu hry nezůstávají pouze o sbírání karet na vlastním dvoře, ale jsou soutěživé. Přitom je všechno rychlé a pravidla jsou jednoduchá, takže Zont Deck má rozhodně velký potenciál, který poroste s každou další uveřejněnou hrou a dělá z něj dobrého společníka na cesty.
Klady:

+ tři zajímavé hry
+ rychlá herní doba
+ jednoduchá pravidla
+ zajímavé schopnosti jednotlivých sad
Zápory:

- Bazaar není tak dobrý jako ostatní dvě hry
Prozkoumávejte dál
Recenze: Torres – stavějte hrady a obsazujte je rytíři