Napadlo to slona. Ale kdo by se mu divil, že by chtěl postavit pyramidu? Zůstane si stát nohama bezpečně na zemi a jen chobotem bude jistit ostatní zvířecí kamarády, kteří budou balancovat kdesi nahoře ve výškách. Chudák ježek, kočka, želva nebo myška. Žádný z nich si nesmí dovolit závrať, takže se raději koukají nahoru.
Ale kromě rovnováhy je potřeba ještě jedna věc – paměť. A tu mohou dodat všem zvířátkům jen děti, pro které je určena nová verze hry Tier auf Tier s podtitulem Stapel-Memo. Celou ji vytvořila autorská dvojice Christoph Behre a Klaus Miltenberger, kteří svoje dílo vydali pod záštitou společnosti HABA.
Už z názvu je pak jasné, že se jedná opět o hru, ve které budou děti tvořit pyramidu se zvířátky. A i kdyby se hra tak nejmenovala, na první pohled vše poznáme z obrázku na víku. Uvnitř na všechny hráče čeká herní plán s ilustrací pobřeží, kde ve vodě čeká záludný krokodýl kazisvět. A z kartonu jsou vyrobeny také čtyři destičky, které fungují jako nápověda a obsahují pyramidu v pořadí od největšího stvoření dole až po to nejmenší zvířátko nahoře.
A zatímco ta velká deska začne partii ve středu stolu, jednotlivé destičky si rozeberou účastníci. Všechny dřevěné kameny s obrázky jednotlivých zvířátek pak hráči nasypou do zeleného plátěného pytlíku, kde všechny začnou partii. Stranou pozornosti. A to platí také pro šestistěnnou oranžovou kostku s puntíky.
Začínající hráč vylosuje tři kameny. Podívá se na ně, ukáže jejich obrázky i ostatním a poté je seřadí podle velikosti (s pomocí destičky) a položí do středu stolu. Od té chvíle jsou ale obrázky už pro všechny účastníky neviditelné. Nezbývá tedy nic jiného, než si stav pyramidy pamatovat.
Další hráč na tahu už vylosuje z pytlíku pouze jedno zvířátko a opět si jej mohou všichni zúčastnění hráči dobře prohlédnout. Ale úkolem pouze pro aktivního hráče je po paměti zařadit nový kámen na správné místo pyramidy. Opatrně kámen přiloží tak, aby se stavba nezřítila. Pokud by se tak stalo, prohrává pouze ten, kdo ji zbořil a všichni ostatní slaví vítězství.
V opačném případě ale partie pokračuje dalšími tahy. V těch může zasáhnout ještě postava krokodýla, který vyčkává na svoji šanci někde ukrytý mezi kameny v pytlíku. V tu chvíli přijde na řadu kostka. Výsledek hodu určí pořadí kamene z pyramidy, který je třeba vrátit (bez koukání) zpět do pytlíku. Tím se situace se zvířátky pro hráče ještě víc zamotá. Krokodýl samotný se ale do skládání nepřidá a místo toho po provedení neplechy uteče.
Všichni hráči musí dávat dobrý pozor. Kdykoliv se dostanou k tahu a jsou přesvědčení, že je ve věži chyba, mohou to oznámit. V tu chvíli je ale pouze jediný způsob, jak to ověřit. Hráči rozeberou celou pyramidu a zkontrolují pořadí podle velikosti zvířátek. Pokud je v něm opravdu chyba, vítězí hráč, který ji odhalil. Jestli je ale všechno správně, je on jediným, který prohrál. Při dostavění celé věže bez chyby, pak mohou dokonce všichni vyhrát! Ve většině situací se tedy stává vítězi více než jeden z účastníků.
Tier auf Tier: Stapel-Memo je přetransformováním klasické stavěcí hry do úplně jiného kabátku. Hra se sice stále točí kolem stavění pyramidy, ale tentokrát je šikovnost až na druhém místě. Pokládání kamenů jeden na druhý totiž není až takovou výzvou. Tedy alespoň zpočátku, dokud zvířátek nezačne opravdu přibývat. A pokud pak máte třeba medvěda, který má být dole, může to být hodně napínavé. Hráč sice může pracovat oběma rukama, ale má povoleno rozdělit věž pouze na dvě části v místě, kde chce přidat nový kámen. A to někdy může znamenat klidně odložení patnácti kamenů stranou. A to už je pořádná a nestabilní výška.
Ale tím nejkrásnějším momentem je povinnost zařadit kámen na správné místo podle paměti. Všichni partii sledují a znají zvířátka, která už jsou ve věži. Tím pádem by měli být schopní určit i správné místo, kam kámen přiložit. Ale i tak se často stane, že děti udělají chybu. V počítání nebo na nějaké zvířátko zapomenou. Pokud si toho ale soupeři nevšimnou, tak jim to projde. Hra totiž není pouze o paměti jednoho, ale také o pozornosti všech ostatních.
Děti musí pořád dávat pozor. A ono to není ani nějak obtížné, protože hra je neustále napínavá a jednotlivá kola jsou nádherně rychlá. Vylosování kamene, přiložení do pyramidy a už může hrát někdo další. Díky tomu jsou všichni ve stavbě neustále zainteresovaní a celá partie s devatenácti kameny trvá nějakých deset minut. A někdy i dřív, pokud pyramida předčasně spadne.
Zvládnout to už malí hráči od pěti let, což je skvělá zpráva. Nádherné dřevěné zpracování tuto číslovku ještě dál podporuje. A zklamání rozhodně nehrozí ani, pokud jde o ilustrace. Ty jsou krásně barvité přesně, jak se na dětskou hru sluší.
Tier auf Tier: Stapel-Memo je parádní dětskou hrou, které nemáme co vytknout. Nabízí fantastickou zábavu, která se točí kolem paměti a šikovnosti v krásném dřevěném balíčku. Tier auf Tier: Stapel-Memo je přesná trefa!
+ paměť je základem
+ už pro předškoláky
+ každý může nahlásit chybu a vyhrát
+ bez trochy šikovnosti nelze vyhrát
+ krokodýl to všechno zamíchá
- nic