Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Timeline Vynálezy – historie nikdy nebyla zábavnější

Obyčejná dřevěná tužka. Jsme na ni všichni zvyklí, ale používá se stále méně a méně. Nahrazují ji nejrůznější barevné propisky či kuličková pera. Víte ale, že v kosmu si takovou propiskou obrázek nenamalujete? Zato obyčejnou tužkou můžete psát tak dlouho, dokud nepopíšete celý raketoplán nebo dokud vám z ní nezbude jen ořezaný pahýlek, který už nejde udržet v ruce.

Lidstvo je za svoji dlouhou historii stále pohodlnější a pohodlnější. Proč bych měl dávat pozor, abych nezlomil špičku a muset pořád ořezávat dřevěnou schránku, ve které je tuha ukrytá, když si mohu v obchodě nakoupit za pár korun propisky? A nebo ještě lépe – proč se vlastně vůbec učit psací písmo, když si všechno můžu napsat do telefonu, PDF nebo počítače?

Ale zpět k tužce. Tak kromě ořezávání má ještě jedno oblíbené příslušenství – gumu. A tušíte, jestli byla guma vynalezena dříve nebo později, než samotná tužka? Zdánlivě jednoduchá otázka, dokud o ní nezačnete více přemýšlet. Mohl si Kryštof Kolumbus na Santa Marii posvítit sirkou při svojí plavbě do Ameriky?

Otázky, které vám nedají spát. A právě takových rébusů má v zásobě nová hra Timeline opravdovou hromadu. Její vznik se datuje do roku 2010, kdy ji její francouzský rodič Frédéric Henry vydal pod záštitou tamní společnosti Hazgaard. Tato malá společnost představuje světu samé zajímavé hry v čele s Okko: Era of the Asagiri, ale třeba i jednoduché Pocket Rockets (od Antoina Bauzy, autora Ghost Stories a 7 Wonders) nebo Cadwallon: City of Thieves.

No a jak už jistě víte z našich novinkových článků i recenze Airlines Europe, v České republice vznikla letos nová distribuční společnost s názvem RexHry. A právě rexíci vytvořili s francouzi skvělé spojení, díky kterému se můžeme těšit z kompletního českého překladu dnes recenzované hry Timeline.

Jedinečné ilustrace si pak vzali na starost hned dva francouzští kreslíři – Xavier Colette a Nicolas Fructus. Zatímco první z nich nemá ve světě deskových her ještě žádné zkušenosti, Nicolas Fructus je již zkušeným harcovníkem se spoustou grafických lahůdek v životopise. Za všechny jmenujeme třeba Battlelore (spolu s dalšími, třeba s Miguelem Coimbrou), Asteroyds nebo Small World: Tales and Legends.

Od chvíle, kdy hru uvidíte na vlastní oči, se budete těžko bránit nutkání ji nekoupit. Timeline: Vynálezy se totiž ukrývá v luxusní kovové krabičce, která má na svém horním víku dokonce prolisy, takže působí dokonale plasticky. Je to přesně ten druh krabic, který se nikdy nedává do krabice, protože je na to moc pěkný. A tak bude Timeline spíš zdobit nějakou poličku a bude víc na očích pro případné návštěvy. A také více po ruce, když si budete chtít střihnout jednu rychlou partičku.

Ale vás jistě zajímá, co se ukrývá pod tímto blyštivým pozlátkem téměř sběratelského vzhledu. Odpověď je jednoduchá: 109 karet. Jsou rozdělené na dva téměř stejně vysoké balíčky, které jsou osazené do pohodlné měkké výplně, aby se jim náhodou něco nestalo. Všechno pak překrývá malá barevná brožurka s československými pravidly a malým piškvorkovým logem RexHer v pravém dolním rohu. A to je všechno, co vám bude ke hře stačit.

Každá z kartiček je naprosto jedinečná a především oboustranná. Na jedné straně obsahuje pouze obrázek hádaného předmětu s českým popiskem, na druhé pak také správnou odpověď, tedy rok vynálezu a dokonce jeho autora. Tím obsahuje každá karta užitečné a zajímavé informace nejen pro hru, ale i pro každodenní čtení.

Na začátku partie nezbývá než všechny pěkně zamíchat, aby se roky co nejvíce přeházely. Nyní nezbývá nic jiného, než rozdat každému z účastníků šest karet do začátku. Tohle číslo s počtem soupeřů klesá na pět a nebo na čtyři. Karty si hráči před sebe rozloží na stůl letopočtem dolů. Partie dobyvatelů ztraceného času může začít.

Každá partie se točí kolem jednoho úvodního letopočtu, který najde své místo na začátku uprostřed stolu. Tuto výchozí kartu nalíznete z připraveného balíčku a položíte ji odkrytě, tedy letopočtem nahoru, mezi všechny protivníky.

Hráči se od této chvíle střídají v tazích. Každý má v rámci jednoho kola za úkol úkol umístit do středu hracího plánu jednu kartu a to tak, aby odpovídala svojí polohou všem ostatním. Na začátku je tedy snadné umístit kartu buď nalevo, nebo napravo od startovního letopočtu.

Na letopočet na kartičce nesmíte koukat, dokud ji neumístíte na stůl do prostoru, kam podle vás patří. Teprve pak otočíte vynález rokem nahoru a zkontrolujete správnost. Pokud se vám podařilo umístit kartičku správně, můžete si oddychnout – podařilo se vám zbavit jedné karty. Nyní můžete začít v klidu přemýšlet nad dalšími, které před vámi leží, ale větší legrace je sledovat ostatní.

S postupem času totiž obtížnost narůstá, jak se časová osa na stole prodlužuje. Některé vynálezy se od sebe liší jen jedním nebo dvěma roky a je to velice napínavé rozhodování pro hráče na tahu a velká zábava pro ostatní. Vše navíc obvykle provází veselá debata ohledně historií nebo současnosti daného předmětu.

Pokud ovšem svoji kartičku položíte na nesprávné místo, pak se budete muset nejen poprat s posměchem ostatních hráčů, ale především s novou kartičkou, kterou si musíte dobrat z připravené hromádky. Ta vás samozřejmě zdrží na cestě za vítězstvím.

Postupně se tak podíváte do nedávné minulosti, ale i do dávných věků, kdy naši prapředkové ovládli oheň. A vzhledem k tomu, že při hře šesti hráčů mají hráči celkem 24 karet, tak se připravte ke konci na pořádný nápor na dějepisecké znalosti. Celkový počet letopočtů v rámci jedné partie se pohybuje v rozmezí od 12 karet (hra dvou hráčů) až po 32 v maximálním počtu osmi.

Celou partii pak vyhraje ten, komu se podaří zbavit jako prvnímu všech svých karet. A věřte nám, že ani při čtyřech kartách na hráče to není nijak jednoduchý úkol.

Princip trochu připomíná hry ze série Kde leží, ačkoliv tam se pracuje se zeměpisnou šířkou a délkou a můžete skládat kartičky do kříže. Zde je před vámi pouze jedna linie, kde můžete také umisťovat i mezi již ležící dílky časové osy. A všechno ozdobují krásné ilustrace a především lákavé téma vynálezů jako takových. To je jednou z největších zbraní celého Timeline.

Nejvíce si užijete první partie, kdy nejenže neznáte pořádně žádný z letopočtů, ale především objevujete karty. Pozastavujete se tak s údivem nad každou druhou a to hlavě po jejím umístění. Protože kdo by věřil, že teploměr byl vynalezen už v roce 1593 nebo šek v roce 1742.

S tím souvisí asi nejčastější dotaz na Timeline. Máte dobrou paměť na čísla a s tím obavu, že po více partiích si budete všechny letopočty pamatovat? Je pravda, že některá čísla vám utkví v paměti, ale je hodně těžké si zapamatovat letopočty přesně na rok, spíš budete vědět „oblast“, ve které se vynález nachází. A tak vás stejně čeká nejistota při pokládání většiny karet.

Navíc hra s postupujícím „nahráním“ také zvyšuje svoji obtížnost, protože se přestanou promíjet omyly a všechno musí být dokonalé na první pokus.

Bohužel do partie těžko můžete přizvat nováčka. Ten se sice bude snažit a v konečném důsledku nebude jeho prohra tak jednoznačná, ale pokročilejší znalost karet je rozhodně výhodou. I když víte pouze oblast, pořád máte vyšší šanci na úspěch než protivník. Přesto věříme, že i nováček v Timelinu může porazit hráče, který již několik partií sehrál.

Při více partiích si zároveň jistě všimnete, že začínající hráč má drobnou výhodu. V prvním tahu se trefuje s šancí 1:1 na úspěch, druhý 1:2, třetí 1:3, a tak dále. Samozřejmě obtížnost pak stoupá i pro začínajícího hráče, ale ten má stále oproti soupeřům výhodu nejlehčího tahu v rámci kola.

Všechno vám ale vynahradí jednoduchá a přímočará zábava, kterou Timeline prezentuje od začátku do konce. Právě tím vás osloví, protože jedna partie trvá příjemnou čtvrthodinu. Prostě ideální oddychovka nejen do rodiny, ale i mezi kamarády, protože Timeline lze hrát až v osmi! A věřte nám, že čím víc hráčů, tím větší legrace a napětí. Všichni hrají až do konce a nehrozí, že by se někdo stihnul nudit, i když zrovna není na tahu.

Co také Timeline hodně pozvedává je zpracování. Na tom společnost Hazgaard nešetřila a vybavila tak v podstatě jednoduchou karetní hru opravdu luxusní kovovou krabičkou, elegantní výplní a skvěle laděnou grafikou. Všechno prostě ladí tak, jak má a zpracování nemá jediný škrábanec na svém vznešeném vzhledu.

Už teď nezbývá, než se těšit na plánovaná rozšíření. První z nich, které už má potvrzenou také svoji českou podobu, jsou objevy. Můžete se tak těšit na letopočty o objevení Ameriky, Saturnu nebo zákonu o gravitaci.

Ani ten na začátku zmiňovaný obávaný dějepis nepotřebujete, stačí trocha logického úsudku a především smysl pro humor. U téhle hry se totiž nebývale pobavíte a přitom ještě poučíte. Timeline je prostě hrou pro všechny, ať už jsou zkušenými deskovkovými harcovníky nebo naprostými začátečníky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrédéric Henry
IlustraceXavier Collette, Jérémie Fleury, Nicolas Fructus, Gaël Lannurien, Mikmak Studio
VydavatelAsmodee, Hazgaard Editions, ADC Blackfire Entertainment, Asterion Press, Esdevium, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., GoKids 玩樂小子, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, More Fun Co., Ltd., Rebel Sp. z o.o., REXhry, Zygomatic
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(30 voters)
KategorieCard Game, Educational, Trivia
MechanismyOrdering
RodinaGame: Timeline, Mechanism: Card Line
Alternativní názvyTimeline, Timeline: Erfindungen, Timeline: Invenções, Timeline: Inventos, Timeline: Invenzioni, Timeline: Találmányok, Timeline: Uitvindingen, Timeline: Vynálezy, Timeline: Wynalazki, Timeline: Ταξίδι στο Χρόνο, Таймлайн: Изобретения, タイムライン:発明編, 時間線:發明, 時間線:發明篇, 타임라인: 발명

Více o hře.

Recenze: Timeline Vynálezy – historie nikdy nebyla zábavnější
Klady:

+ jednoduchý princip
+ unikátní kombinace vědomostí a zábavy
+ rychlá hrací doba
+ zábavné pro všechny počty hráčů
+ časem si některé data zapamatujete
+ ale při hře vás to výrazně nezvýhodní
+ ilustrace
+ luxusní kovová krabička
Zápory:

- výhoda prvního hráče
- horší postavení nováčka v partii
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cappuccino – není nad dobrou kávu