Jsou témata, o kterých se ani nejlepší kamarádi nebaví jen tak. Jsou to zážitky a zvyky, při jejichž popisování se řada z nás bude stydět nebo dokonce červenat. Každý nějaké zlozvyky nebo chutě máme, ale ví o nich i naši přátelé? Možná je vytušili. Možná se o nich dozvěděli po několika sklenkách vína, ale teď je na čase jejich znalost prověřit.
Trocha růžové už naznačuje, že takhle krabice bude trochu jiná. Tentokrát hráči totiž svoje chutě budou poznávat v tématech, které nenechají nikoho sedět v klidu. Dít se to bude pod víkem boxu, který nese název Tipni si! Známe se? s razítkem Mládeži nepřístupno. A hra je opravdu tématem od 18 let. Za jejím vydáním ale stále stojí firma Albi.
Hráči vezmou všech šest balíčků karet a vyloží je do středu stolu. Tím vznikne nabídka okruhy: hříchy, zlozvyky, vztahy, trapasy, párty a sex. Vedle nich připraví zásobu bodovacích žetonů. Každý z účastníků dostane dvojici otočných ukazatelů – jeden tipovač a jeden rozhodovač.
Celá partie se dělí na řadu kol. V každém z nich se stane jeden z hráčů tajnůstkářem, vybere si ze šesti okruhů a vezme ze zvoleného balíčku horní kartu. Na zadní straně každé karty jsou celkem tři různé výroky a hráč si vybere jeden z nich, který přečte ostatním.
Na každé ze zadání lze odpovědět jednoduše ano či ne. Jednotliví účastníci odpoví podle pravdy a nastavenou hodnotu na prvním kolečku zatím ukryjí – položí volbou dolů na stůl. Úplně všichni si totiž musí nyní tipnout, kolik odpovědí bude ANO. Svůj odhad pak označí na druhém otočném kolečku, na takzvaném tipovači. Pouze ten, kdo odhadne úplně přesně počet těchto odpovědí, dostane jeden bod v podobě oranžové mince.
Hráči se střídají v roli tajnůstkáře, což je důležité, protože má důležité poslání – vybírá jednu ze tří otázek. Postupně se mění také okruhy, protože nesmí nikdo vybrat dvě stejné po sobě. Po odehrání několika kol (v závislosti na počtu účastníků) partie končí.
Tipni si! Známe se? je zábavná hra, ve které se všichni účastníci poznají možná až příliš dobře. Jedná se totiž o hru určenou pro dospělé. A tomu odpovídají také otázky, které jsou někdy vtipné, jindy opravdu osobní. Zeptají se hráčů na oblíbenou pozici, drogy nebo mezilidské vztahy.
Ale to jsou stále ty mírné otázky. Naštěstí nikdy nemusí hráči odpovídat a mohou se dohodnout, že otázku přeskočí. Ono ostatně na většině karet je alespoň jedna, která není tak krutá. Hráč v roli tazatele tak má důležitou roli, protože vybírá za všechny.
Hráči se musí všichni k otázce vyjádřit a mohou i sami podle sebe zkusit odhadnout, jak to dopadne. Bude ještě někdo další mít stejnou odpověď, jako vy? Čím více účastníků v partii je, tím těžší je odhadnout číslici správně.
Partie je rychlá. Někdy jste rádi, že máte otázku za sebou, ale většina vzbudí kolem stolu nějaký rozruch a debatu. Oproti druhé verzi Tipni si!, tentokrát to nebude kvůli zvědavosti, ale spíš kvůli výměně názorů. Spousta témat je totiž hodně sporná nebo černobílá, třeba poškrábání auta mincí. O to těžší ale je takovou věc přiznat.
Vnímání Tipni si! Známe se? Mládeži nepřístupno hodně záleží na tom, jestli jste introvert nebo extrovert. První jmenovaný asi vůbec nemusí zkoušet tuto variantu, protože větší polovina obsažených otázek bude nad jeho síly. Pokud jste ale naopak extrovert a nemáte problém se svěřit s čímkoliv a dokážete si k sobě najít skupinku dalších podobně smýšlejících hráčů, pak byste měli u této hry zažít hodně legrace.
+ spousta otázek
+ tři na výběr na každé kartě umožňuje vyhnout se těm, které jsou nepříjemné
+ tipování je zajímavé
+ rychlá herní doba
- spíš aktivita než hra
- tipování je pořád tipování (= náhoda)