Veverky jsou ukrutně zvědavá zvířata. O tom asi nikdo z nás nepochybuje. A když se vás taková upovídaná zrzavá potvůrka zeptá na nějakou záludnou otázku, možná nebudete vědět, co jí v tu chvíli odpovědět. A to je přesně moment, kdy byste využili jejich výcvik. Pořádají tréninkový tábor ve svém světě. Přijmete pozvánku?
Pohlednici s adresou jen pro několik vyvolených nám poslal český designér Vlaada Chvátil, který si pro všechny připravil novou hru To je otázka! A po obrovském úspěchu Krycích jmen jsme byli všichni velmi zvědaví na to, s čím přijde. Jeho novinka opět vychází pod záštitou společnosti Czech Games Edition a také v distribuci firmy MindOK. Jedná se o novinku z konce roku 2017 a autorem ilustrací je Sören Meding.
Modrá nebo červená pilulka? To je otázka, kterou nám klade veverka na víku malé krabice a nenápadně odkazuje na Matrix. V krabici ale žádné prášky nečekají. Místo toho uvnitř hráči najdou složený šestiúhelníkový plán, který slouží jako bodovací stupnice pro dřevěné figurky veverek. Těmi se hráči sami stanou a každý si tedy vyberou jednu barvu. A od ní dostanou také sadu rozhodovacích karet a nějaký ten bonusový žeton do začátku.
Stranou hráči připraví balíček modrých karet odpovědí (každá má na sobě tři barevné výseče) a poblíž musí ležet také trojúhelníková destička otázek. Mezi sebou soupeři zvolí začínajícího hráče, který je jediným, kdo nedostane do začátku žeton oříšku. Bez ohledu na pořadí pak dostanou všichni účastníci pět karet odpovědí.
A poté už začínající hráč zahájí partii, když vybere jednu ze tří otázek a k ní přiloží dvě možnosti z ruky – musí pak karty připojit správnou barvou, aby se otázka i dvě možnosti spojily. Současně si ale také zvolí jednoho z protivníků, kterého by se chtěl zeptat. Právě on nyní tajně zvolí jednu z možností A a B – takovou, která mu je bližší. Na všech zbývajících účastnících partie je, aby se pokusili jeho odpověď správně uhodnout.
Odpovídající hráč odhalí svoji volbu a je na čase, aby se všechno vyhodnotilo. Zadávající hráč dostane body za ty, kteří tipovali špatně. Naopak odpovídající hráč je ohodnocen vždy jedním bodem a ostatní dostanou odměnu za to, jestli tipovali správně. Všichni posunou své veverky kupředu o odpovídající počet políček na trase.
Ještě než ale všechno tohle proběhne, tázající hráč si nevybere cíl své otázky jen nějakým ukázáním prstem. Může si totiž vybrat pouze někoho, kdo před sebou má volný žeton oříšku. Na znamení, že právě on bude odpovídat, mu tento oříšek vezme a stane se tak terčem otázky někoho jiného. Tak se hráči střídají ve volbě otázek a odpovědí, hádání a odpovídání až do chvíle, kdy dojde zásoba karet odpovědí. V tu chvíli nastává konec a hráč, jehož veverka doskotačila nejdále, se stává vítězem.
To je otázka! je typickou párty hrou, ve které ale překvapivě důležitou roli hraje i taktika. A právě tady se tato novinka odlišuje od většiny podobných her, ve kterých se tipují odpovědi soupeřů. To proto, že hráč pokládající otázku sám může z ruky karet vybrat záludnou kombinaci. Snaží se totiž, aby správnou odpověď tipnulo co nejméně protivníků.
Ve hře je samozřejmě důležité, aby se protivníci alespoň trochu znali. Pak se jim budou mnohem lépe volit otázky i odpovědi. Současně ale právě partie vedou k tomu, že se protivníci poznají ještě lépe. Hráči jsou totiž nabádaní, aby odpovídali podle pravdy. Vždy se rozhodují mezi dvěma možnostmi. Otázky jsou ale celkem tři: „Co považuješ za obecně horší?“, „Co by sis raději vybral?“ a „Co by ti více chybělo, kdyby ze světa zmizelo?“. Otázky jsou to obecně záludné a zcela korespondují s názvem celé krabice.
Ve výsledku to samozřejmě není hra, ale spíš skupinová zábava. Ale to platí vlastně pro všechny podobné hry, tady není možné konkrétně tuto hru nějak kritizovat. Jen si určitě buďte vědomí, že se pořizujete převážně krabičku plnou zvídavých otázek, na které je třeba odpovědět. A při tom mimochodem budete sbírat nějaké body.
Právě jejich odměňování je samozřejmě velmi nevyvážené a to především proto, že hráči nemají pevně dané pořadí. A jako tazatel máte vždy největší šanci zisku, takže pokud se někomu tato role bude více vyhýbat a na konci hry bude mít manko, pak je dost pravděpodobné, že to bude stejné i na bodové stupnici.
Délka hry se odvíjí podle počtu hráčů, kteří pak mají odlišně vysoký balíček karet. Díky tomu je vždy možné počítat s časem mírně přesahujícím třicet minut. Vzhledem ke spravedlnosti byste asi čekali, že budeme chválit nižší počty. Ale právě s těmi vyššími, nejlépe pak s pěti a šesti, je partie nejzábavnější (protože je více odpovědí).
To je otázka! je solidní party hra, ale úspěchu Krycích jmen rozhodně dosáhnout nemůže. Ve hře totiž nezažijete ten pocit napětí a objevování, který je vlastní asi největšímu hitu Vlaadi Chvátila (promiň, Mage Knighte; promiň, Through the Ages). To je otázka! rozhodně není špatnou hrou, jen je to prostě taková typická party zábava s lehkým nádechem taktiky.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Vlaada Chvátil |
Ilustrace | Sören Meding, Michaela Zaoralová |
Vydavatel | Czech Games Edition, Cranio Creations, DiceTree Games, GaGa Games, Hobby Japan, IELLO, Lex Games, MINDOK, One Moment Games, Rebel Sp. z o.o. |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 3 - 6 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 15 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (4 voters) |
Kategorie | Party Game |
Alternativní názvy | Bună Întrebare, C'est Toute la Question!, Oto jest pytanie!, To je otázka, A Voi La Scelta!, Was 'ne Frage!, Вот это вопрос!, 究極の選択 いい質問だ!, 那么问题来了, 그것이 문제로다! |
Více o hře.
+ měnící se kombinace otázky a odpovědi
+ hráč má na výběr z karet v ruce
+ soupeři se lépe poznají
+ plno zábavy v malé krabičce
+ výborné pro vyšší počty
- odlišné bodové možnosti
- není to tak úplně hra