Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Treehouse – Ice Towers – postavte ledové věže

Vítejte znovu ve světě pyramid. Ale ne těch velkých egyptských, ale naopak malých, plastových, které se tak akorát vejdou do ruky. Září nejrůznějšími barvami a jejich jediným posláním je zabavit vás na dlouhé hodiny.

Jak jste se mohli dočíst v úvodním článku, kde jsme se věnovali samotným pyramidkám a hře Treehouse, pokud vlastníte několik sad těchto barevných jehlanů, můžete soupeřit hned v několika hrách. Druhou hrou, kterou jsme vám představili minule, byla dovednostní varianta Na tenkém ledě.

Dnes zakroužíme opět do chladných arktických míst, protože nás čeká stavění ledových věží. Jedná se o první hru v sérii, která se hraje opravdu současně a nenaleznete v ní žádná kola, tahy nebo čekání na soupeře. Tohle je obvykle výsada karetních her, příkladem může být třeba Ligretto nebo bojové Kung Fu.

Hru Ice Towers vymyslel opět Andrew Looney, tedy duchovní otec celého konceptu pyramidek Treehouse, ale pro nás především autor vynikající karetní hry Fluxx a také zajímavého dětského Aquaria.

Přes krátké trvání jedné partie potřebujete k jejímu zahrání poměrně vysoký počet balení jednotlivých pyramidek, doporučené jsou tři až pět sad. Partie se mohou účastnit dva až čtyři hráči a všechno bude za vámi během zhruba deseti minut, záleží pouze na postřehu a rychlosti hráčů.

Jak již jsme zmínili, Ledové věže jsou hra, ve které hrají všichni současně a cílem je mít na konci hry nejvíce přivlastněných pyramid. Patří vám takové věže, které mají jako horní pyramidu (takzvanou čepičku) pyramidu vaší barvy. Souboj končí ve chvíli, kdy žádný z hráčů nevidí proveditelný tah.

K zahájení partie je potřeba nejdříve patřičně připravit hrací plochu stolu, na kterou rozházíte náhodně devět až patnáct pyramid od každé barvy – právě k tomu je třeba vlastnit tolik sad pyramid. Každý z hráčů si zvolí jednu barvu pyramid.

Pak už stačí jen odstartovat partii a může začít souboj a zběsilé přesunování pyramidek sem a tam. Nejjednodušším tahem je zvednutí samostatně stojící pyramidy vlastní barvy. Pak ji můžete nasadit jako čepičku na jinou, cizí pyramidu a tím ji ovládnout. Od této chvíle patří věž vám.

Pokud vám někdo zabere pyramidku (= nepatří vám vrchní pyramida), ve které máte více než jednu svoji pyramidu, můžete jednu z nich osvobodit pomocí takzvaného dolování. Tímto tahem můžete vyjmout jednu svoji pyramidu, zbytek věže však musí zůstat ve stejném stavu jako před vaším zásahem, druhá pyramidka tam tedy zůstane uvězněná.

Právě dolováním pak může nastat situace, že na sobě ve věži stojí pyramidy stejné barvy. V takovém případě je možné věž rozdělit na dvě menší. Takové rozdělení však nesmí provést hráč, kterému ty dvě sousedící pyramidy patří, ale pouze další hráči. Tento tah se většinou používá k rozšíření možností pro ovládání pyramid.

Tím je výčet všech regulérních tahů vyčerpán, z čehož jasně plyne, že hra není nijak složitá na pochopení ani na vysvětlení. Stačí několik názorných ukázek a můžete si zahrát i s naprostým začátečníkem.

Hry se můžete účastnit pro většinu úkonů pouze jednou rukou, aby nevzniknul na stole absolutní nezvladatelný chaos. Samozřejmě není povoleno s pyramidy ponechávat v ruce, ale musí být vždy okamžitě použity.

Pravidlo, že hra končí až ve chvíli, kdy není na stole již žádná možnost tahu je trochu sporné, protože všichni hráči se na tom musí shodnout. Dojít k takové shodě nemusí být někdy úplně jednoduché. Doporučujeme tak stanovit pravidlo, že pokud nikdo minutu neprovedl žádný tah, znamená to, že žádný tah není možný bez ohledu na realitu.Tím se zamezí nejen hádkám na konci hry, ale také nekonečnému zdržování.

Největší důraz dávají Ledové věže na postřeh hráčů, protože ti musí dokázat sledovat celou hrací plochu, která se hemží věžemi nejrůznějších barev.
Vidět ve věžích možné tahy je především v prvních partiích poměrně dost obtížné, takže často budete delší dobu přemýšlet nebo dokonce ukončíte hru předčasně, ačkoliv ještě lze dál hrát.

Ačkoliv jsme na začátku zmínili, že lze hrát Ledové věže ve dvou, není to tak docela pravda. Tedy regulérní klasickou partii si zahrají tři a čtyři hráči, k souboji ve dvou budete potřebovat ještě ducha. Jmenuje se Gus a nepotřebuje žádnou židli, klidně postojí, ale dostane do začátku svoji barvu pyramidek a dokonce může vyhrát!

Hrát za něj mohou oba soupeři (jako by do nich na chvilku vstoupil a poradil jim, co mají dělat) a v jeho tazích existují pouze dvě omezení – nikdy nerozděluje věže, protože hráč by tak mohl v podstatě rozdělit své vlastní pyramidky. Druhé speciální pravidlo zní, že Gus nikdy nezabírá věe tvořené jedinou pyramidou.

Ledové věže je opravdu blesková hra, která zaujme především zájemce, kterým nevadí zmatek a fakt, že nemají nad vším ve hře kontrolu. Největší zábava totiž vzniká z toho chaosu a neustálého přerovnávání věží, které se na stole odehrává. Jen je škoda, že k tomu, abyste si tuhle rychlou zábavu zahráli, budete potřebovat takové množství pyramidek, protože za lehkou zábavu v lepším případě zaplatíte přibližně 800 korun, což nám připadá hodně.

V porovnání s ostatními zatím recenzovanými hrami s pyramidkami jsou Ledové věže hodně jiné, stejně jako bude odlišné i jejich cílové publikum. Nepotřebujete zde ani štěstí, ani šikovné ruce, všechno rozhodne postřeh, rychlé reakce a bleskové uvažování.

Ledové věže si určitě najdou svoje fanoušky, a pokud už nějaké pyramidky vlastníte, pak vás určitě občas zabaví, ale nebude to hra, po které byste toužili každý večer. Jedná se o rychlou a nenáročnou zábavu, která zaujme mladé a rozproudí každou upadající zábavu.

Přehled hodnocení Pyramidkových her na DeskoveHry.com:
1) Treehouse ……… 65 %
2) Na tenkém ledě …. 68 %
3) Ledové věže …. 66 %
4) Hackeři ….. 71 %

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Dice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Roll / Spin and Move
Rozšíření3House
RodinaComponents: Looney Pyramid Games, Containers: Zippered Pouch
Alternativní názvyPink Treehouse, Treehouse: Rainbow Colors, Treehouse: Rainbow Treehouse, Treehouse: Xeno Colors, Treehouse: Xeno Treehouse

Více o hře.

Recenze: Treehouse – Ice Towers – postavte ledové věže
Klady:

+ možnost více her s pyramidkami
+ napínavá hra
+ postupem času se zlepšíte
+ můžete snadno trénovat v jednom
+ dobře nastavená pravidla
Zápory:

- cena pyramidek
- stavěcí hry už tu byly
- málo interakce protivníků
- nemusí stačit ani dvě tuby
- zpočátku obtížné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Circo Delfino – když delfíni tančí