Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Treehouse jsou barevné Pyramidky

O firmě Looney Labs jsme si na našich stránkách povídali v minulosti už několikrát, ať již se jednalo o dětský Aquarius nebo o vynikající originální karetní hru Fluxx. Dokonce jsme si společně o jednu kopii ekologické varianty Fluxxu zasoutěžili.

U nás tyto hry distribuuje firma MWE a o budoucnosti těchto her v České republice jsme si povídali minulý týden s panem Janem Diveckým v rozhovoru. Právě tam jste se mohli dozvědět, že kromě her z fluxxovské rodiny (například EcoFluxx, Zombie Fluxx, Family Fluxx) se řadí k nejdůležitějšímu sortimentu hry založené na několika malých pyramidách.

V zahraničí nese tato sada pěti trojic barevných pyramidek jednotný název Treehouse. U nás je však najdete pod mnohem jednodušším a prozaičtějším názvem Pyramidky. Tímto článkem na našem serveru zahajujeme seriál, který se bude věnovat jednotlivým hrám, k nimž se tyto sady pyramidek dají využít.

V českém jazyce existuje příručka obsahující pravidla hned k šesti těmto hrám (lze ji koupit za pár korun), navíc ještě na internetových stránkách firmy MWE je další dvojice, takzvané 3H (3House) pyramidkové hry. O všech těchto možnostech si ale povíme podrobně později.

Největším problémem celého pyramidkového konceptu je k hraní pokročilejších her nutnost vlastnit hned několik sad, což je při ceně 260 korun za tubu poměrně velká investice za abstraktní hru s několika kousky plastu a jednou kostkou.

Ke kritice ceny musíme ještě dodat, že existují dvě verze tubiček pyramid a to klasické duhové a pak takzvané xeno sady. Většina her se dá hrát s oběma, ale k některým jsou doporučované barevné a k některým zase xeno.

Pyramidky po zakoupení dostanete v plastové čtyřhranné tubičce, v níž je na sobě naskládaná pětice různě barevných pyramid. Na vršku této krabičky, na špičce poslední pyramidy, si trůní speciální černá hrací kostka s několika anglickými nápisy.

Od každé barvy naleznete v balení tři pyramidky různých velikostí, které do sebe krásně zapadnou a navzájem se zakrývají, nebo z nich opačným postupem můžete vytvořit pěkný stromeček.

Sbalení do tubičky je záležitostí chvilky, pouze se nesmíte tvrdohlavě snažit nacpat dovnitř jednu barvu po druhé, stačí si však na stole vystavět obří pyramidu ze všech barev, na kterou pak jednoduše nasadíte tubičku. Bohužel víčko, kterým je tuba uzavřena nepůsobí zrovna důvěryhodným dojmem, takže bychom měli obavu, že se může samovolně otevřít.

1) Treehouse

Základem celého konceptu Pyramidek je titulní hra Treehouse, ke které potřebujete pouze jednu sadu jehlanů a zmiňovanou speciální černou kostku.
Hra je pro dva až čtyři soupeře a využijete k ní o jednu sadu pyramidek více, než je hráčů. Jedna sada totiž bude uprostřed představovat předlohu, které se snaží hráči co nejrychleji dosáhnout.

Každý z hráčů si vybere jednu barvu pyramidek, které na sebe postaví do již zmiňovaného stromečku. Do středu stolu se položí jedna ze zbylých trojic pyramid, které se rozestaví podle předlohy tak, že nejmenší zůstane stát a ostatní dvě leží vedle ní se špičkou směřující ven.

Právě toto bude na začátku sestavou, kterou se budete snažit dosáhnout i u svých pyramidek. Jak je ale možné ze stojících pyramidek udělat ležící nebo naopak? K tomu právě využijete pokynů, které vám v každém tahu dá šestistranná kostka. Pouze s její pomocí můžete měnit uspořádání pyramidek a to buď svých, nebo těch, které leží uprostřed stolu a tvoří společný cíl.

Do začátku vás bude nejvíc zajímat příkaz Tip, díky němuž můžete shodit jakoukoliv stojící pyramidku nebo sadu pyramid a to na libovolnou stranu. Stojící pyramidky můžete ještě libovolně prohazovat příkazem Swap, který však lze využít i k prohození ležících pyramid, případně je rozdělit pomocí padnutého Hop.

Příkaz Aim využijete ke změně natočení pyramidky (vlevo, vpravo nebo postavit), zatímco pokud vám padne Dig, může se ležící jehlan podkopat pod nebo mezi ostatní vaše pyramidky. Výstupem ze země se však z ležící pyramidky stane stojící.

Žádnou z možností nenaleznete na kostce dvakrát, ačkoliv zde najdete speciální políčko Wild, díky němuž můžete udělat kteroukoliv z ostatních operací.

Na hře Treehouse je dobře poznat, že je jejím autorem stejný muž, který stojí za karetním Fluxxem, tedy Andrew Looney. Celá partie se neustále mění a především se obměňuje cíl a opět záleží pouze na hráčích, jak ovlivní podmínky nutné pro vítězství.

Právě v tom, že mohou hráči ovlivňovat nejen svoje pyramidky, je kouzlo hry Treehouse. Podobně jako u Fluxxu i zde je ve hře zastoupena náhoda, zatímco v karetní hře se jedná o zamíchání balíčku, zde musíte správně využívat náhodné hody kostkou.

Náhoda však je vyvážena tím, že můžete hýbat nejen svou sestavou pyramid, ale i předlohou, která představuje společný cíl. Právě zde je také jediná interakce, kterou hráči mohou ve hře Treehouse zažít, když na poslední chvíli oddálí vítězství soupeře vhodně zahraným příkazem.

Hrací doba se může hodně odlišovat v závislosti na zkušenostech hráčů, ale málokdy přesáhne deset minut, což je velice pozitivní a není problém zahrát několik partií a hrát tedy na předem daný počet vítězství.

Základní hra Treehouse pěkně ukazuje možnosti, které sada jehlanů od Looney Labs nabízí. Její velkou výhodou je požadavek pouze jedné tuby pyramidek. Jedná se o abstraktní hru, která netěží z žádné grafiky či zpracování, ale přesto nabízí velmi zajímavou hratelnost a variabilitu. Největším kouzlem pak je opět proměnlivý cíl hry, díky němuž se budete muset pokaždé potýkat s jinou výzvou.

Znovu, stejně jako u Fluxxu, bude platit, že Pyramidky zaujmou jen některou část publika, které nevadí, že jejich vítězství může být zmařeno tah před koncem jedním správně zahraným tahem soupeře.

A pro ty, kteří stále neví, jestli tuba pyramidek stojí za těch několik stokorun, si počká do příště, kdy se společně podíváme na zoubek dalším dvěma hrám, které už potřebují k zahrání více než jednu sadu.

Vzhledem k pojetí hry a k tomu, že Pyramidky slouží rovnou k několika hrám, budeme vždy na konci článku uvádět seznam her, které jsme zatím s Pyramidkami hodnotili i s odkazy na články o nich.

Přehled hodnocení Pyramidkových her na DeskoveHry.com:
1) Treehouse … 65 %
2) Na tenkém ledě …. 68 %
3) Ledové věže …. 66 %
4) Hackeři ….. 71 %

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Dice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Roll / Spin and Move
Rozšíření3House
RodinaComponents: Looney Pyramid Games, Containers: Zippered Pouch
Alternativní názvyPink Treehouse, Treehouse: Rainbow Colors, Treehouse: Rainbow Treehouse, Treehouse: Xeno Colors, Treehouse: Xeno Treehouse

Více o hře.

Recenze: Treehouse jsou barevné Pyramidky
Klady:

+ hodně her
+ variabilní zábava
+ každá partie bude jiná
+ v průběhu hry se mění cíle
Zápory:

- cena pyramidek
- pro někoho velký podíl náhody
- pro někoho příliš abstraktní
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Coup – vydírání je jen začátek