V Indii je země, které vládnou zvířata. Její název je Animalia a ze svého paláce jí poroučí slon Gang. Mezi obyvateli se šeptá, že má chobot dlouhý jako řeka Ganga a právě podle ní se také jmenuje. Tenhle panovník naštěstí pro poddané je mírumilovný a touží po jediném – ukrýt svůj opravdu hodně dlouhý chobot do nějaké vysoké věže.
Z celé země se sjeli ti nejlepší architekti. Těmi zcela nejvyhlášenějšími v celé Indii jsou opice. Na pomoc jim vyhradil celou jednu jednotku slonů ze svojí vyhlášené armády. Tihle trénovaní chobotnatci jsou schopní uzvednout pětinásobek vlastní váhy a budou pro opice důležitými pomocníky. Každý ze šimpanzích architektů má stejný úkol – postavit věž hodnou královského chobotu.
Věřte tomu nebo ne, ale i vy se na chvilku stanete šimpanzi. Tedy alespoň v očích sloního krále. Naštěstí jsme jako lidé těmto opičákům podobní a sloni nedokážou rozeznat ten rozdíl. Jinak byste už dávno byli předhozeni lvům. Takto ale máte šanci předvést svoje stavitelské schopnosti v logické hře Tricky Tower.
Ne, nespletli jste se. Jedná se opravdu o logickou hru z dílny firmy Huch! & Friends, kterou k nám dováží společnost Planeta her. Za tuto novinku jí můžeme poděkovat stejně, jako za nedávno recenzovanou stěhovací Crazy Office (recenze). Autorem našeho dnešního předmětu zájmu je Klaus Zoch a i tato hra patří do nově založené řady Logicus.
Tricky Tower je ale určena spíš mladšímu publiku, konkrétně krabice nám napoví, že už děti od čtyř let si mohou začít tyhle bláznivé dřevěné stavby stavět. Slyšeli jste dobře. Dřevo je hlavní součástí této hry a ukrývá se dobře schované v oranžové krabici s ušima, kterými odjistíte víko z přední strany balení.
Nemusíte se tedy bát, že by na vás vyskočila nějaká zvířátka. To uvnitř balení není naopak ani jedno. Místo něj na svých místech v otvorech pevně drží osm stavebních dílků, které budete pro svoji věž mít k dispozici. Většina jich je delších a především vícebarevných – putníky, srdíčka i hvězdičky a to všechno na žluté, zelené i oranžové barvě.
Výjimku tvoří dva kousky. Především je to špička věže, která bude pokaždé stejná a má fialovou barvu a zaoblený tvar. Oproti tomu všechny ostatní bloky jsou kulaté válce, ačkoliv velice často duté. Druhou specialitou je malý kulatý žetonek, který vám často zamotá hlavu.
V horní části krabice je usazená malá brožurka naplněná až po okraj zadáními. Naštěstí ji lze postavit na pevný stojan a listovat v ní jako v kalendáři. Uvnitř najdeme čtyřicet úkolů rozdělených do čtveřice obtížnosti od nejjednodušší až po nejtěžší.
Každá stránka se zadáním pak obsahuje nejen svoje zařazení do obtížnosti, která postupně stoupá, ale především výslednou podobu věže. Právě tak by měl vypadat váš výtvor, když na něm dokončíte práci. Na každou stavbu ale nepoužijete všechny dílky, takže v pravé části kartičky se zadáním najdete seznam všech dílků. Barevně jsou označené ty, které budete v tomto hlavolamu potřebovat.
Na začátku každého hlavolamu budou ležet každý jen tak opuštěně a osaměle. Je jen a pouze na vás (nebo vašich dětech), abyste bez jakéhokoliv časového limitu prostě a jednoduše poskládali výslednou cílovou věž.
To se zdá samozřejmě jako jednoduchý úkol, ale už jsme zmínili skutečnost, že jednotlivé dílky jsou duté a také jsou především jinak široké. Výsledná věž tedy nikdy nebude vypadat přesně jako na obrázku zadání. Ten má všechny barvy a podlaží naprosto stejné jen proto, aby vám neposkytl žádnou nápovědu k vyřešení hádanky.
Místo toho budete muset vy, jako luštitelé, kombinovat duté dílky tak, aby se navzájem překrývaly. Jeden zasunete do dalšího nebo jej položíte shora a překryjete naopak horní část. Fantazii se meze nekladou, ale ve skutečnosti na vás vždy čeká jen jedno správné řešení.
To je vytištěné na druhé straně kartičky se zadáním. To svádí především děti k otočení listu. Proto doporučujeme buď nad samotným stavěním dohlížet, nebo dětem na začátku ukázat vzhled pyramidy, a pak si brožurku vzít s sebou, aby nemohly podvádět. Jinak si totiž neužijí ani polovinu legrace, která na ně ve hře čeká.
Z popisu herního principu vám je naprosto jasné, že Tricky Tower se soustředí z největší míry na prostorovou orientaci. Mizení jednoho předmětu v druhém nebo jeho překrývání prostě vyžaduje mít určité 3D cítění, které je třeba u dětí rozvíjet. Současně ale také potřebujete dobře kombinovat.
První úroveň je velice jednoduchá a určená opravdu pro ty úplně nejmenší hráče na dolní hranici věkového rozmezí. Jak ale složitost postupuje vzhůru a k dispozici je stále víc dílků, začnou mít se stavbou problémy i leckteří dospělí. A děti je s trochou tréninku porazí.
Co sráží Tricky Tower dolů je počet úloh stanovený na pouhých čtyřicet. To je pro děti žalostně málo, protože pokud by měly s hrou trávit více času, pak je budou mít vyřešené dost rychle. Potíž tkví také v tom, že se dá řešení docela dobře zapamatovat a při opakování pak už nejsou úkoly takovou výzvou, jak by mohly být.
Tricky Tower jsou vyrobené ze dřeva, což je jejich největší výhoda. Skládání věží z dutých dílků je pro děti výborným tréninkem, ale hra vás zklame menším počtem zadání. Čas potřebný k dohrání celé brožurky trochu vynahradí náročnost posledních úkolů, ale tím nejdůležitějším plusem pro pořízení hlavolamu zůstává jeho dřevěné zpracování..
+ povedené dřevěné zpracování
+ hezká krabička s místem pro každý dílek
+ zadání na stojánku
+ 3D hlavolamy se skrýváním částí dílku v jiných
+ první úkoly jsou opravdu jednoduché a vhodné pro malé děti i na prosté trénování motoriky
- menší počet zadání