Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tyrants of the Underdark – temní elfové útočí

tyrants-of-the-underdark-26

Elfové nejsou jen ti sluníčkoví, hodní a magií nadaní tvorové, kteří vám vždy podají pomocnou ruku. Na druhé straně světla najdeme jejich protiklady. Temné elfy, kteří si říkají drowové a jejich síly využívají zlou magii, která má sílu otřást světem v jeho základech. A právě to se možná stane, pokud se dostanou k moci.

Možná byste čekali, že naším úkolem bude jim v tom zabránit. Ale tak to není, protože tvůrci Peter Lee, Rodney Thompson a Andrew Veen rozhodli jinak. První dvě jména určitě znáte. Jsou to totiž současně designéři dalších her ze světa Dungeons & Dragons, například Lords of Waterdeep. Jejich nejnovější přírůstek se jmenuje Tyrands of the Underdark a jedná se o novinku pro rok 2016. Vyšla pod záštitou společnosti Wizards of the Coast a v distribuci firmy Esdevium Games.

Pořádně velká krabice dodá nejen hromadu karet (260 kusů), ale také více než dvě stovky figurek a velký plán. To všechno použijí hráči hned na začátku při přípravě, kdy rozloží desku do středu stolu a pod ni položí menší plán pro karty a žetony. Horní řada je určena pro trh, na němž se do začátku objeví šest horních karet ze zamíchaného balíčku služebníků. Pro každou partii ale hráči do tohoto balíčku využijí pouze dvě ze čtyř ras (každá po čtyřiceti kartách). Hráči si vyberou svoji elfskou rodinu, dostane k ní její figurky (jeden je položen do startovní lokace, kterou si jeden za druhým vyberou), plán a sadu deseti karet (sedm vznešených a tři vojáky). Tyto karty každý samostatně zamíchá a dobere si pět z nich do ruky na začátek.

tyrants-of-the-underdark-05

V partii se hráči střídají v tazích, kdy jeden je aktivní, a ostatní přihlížejí. Když se někdo dostane na řadu, může libovolně kombinovat dvě možné aktivity a to tak dlouho, dokud má karty a zdroje k dalšímu pokračování.

Prvním krokem k úspěchu je hraní karet z ruky. Tak hráč získá nejen potřebné suroviny (vliv a sílu), ale také případně aktivuje nějaké speciální dovednosti daných karet. Za některé z nich je ale třeba také zaplatit. Vykládat může jednu kartu za druhou, jak je má v ruce. Kdykoliv se ale může přesunout k druhé aktivitě v nabídce.

Ta představuje možnost tyto body využít. Tady už je počet možností širší a jednoduše jej lze rozdělit na akce týkající se karet a plánu. Díky vlivu je možné nakoupit nové karty z trhu za cenu udanou v pravém horním rohu karty. Zbývající tři akce využívají nastřádané body síly, s jejichž pomocí mohou hráči vyslat na plán nového vojáka (za bod). Toho lze ale přidat pouze tam, kde je hráč na mapě přítomný. K tomu potřebuje mít na místě nebo v jeho přímém sousedství nějakého vojáka nebo špiona.

tyrants-of-the-underdark-09

Jako důsledek karet lze ale také vojáky přesouvat, vysílat do míst špiony (bez omezení po celém plánu), dobírat si nové karty z balíčku nebo naopak karty z ruky nevratně zahazovat. Na soupeře je možné útočit a odstraňovat jejich vojska či je dokonce nahradit svými muži. K vyhnání jednoho vojáka či špiona jsou třeba tři body.

Na konci svého tahu hráč může využít dovednost karty, kterou lze povýšit do úzkého rodinného kruhu. Taková karta přinese na konci více vítězných bodů, jak udávají čísla v pravém dolním rohu karty (u některých karet). Potom následuje okamžitý zisk vítězných bodů za kontrolu lokací, kde hráč má převahu jednotek proti ostatním rodinám. Zahodí zbytek karet z ruky a dobere si nových pět. Pokud už nemá dostatečný dobírací balíček, zamíchá odložené karty a novou hromádku z nich vytvoří.

Partie pokračuje dál přetahováním o místa na mapě, budováním a optimalizací balíčku až do chvíle, kdy buď dojde zásoba trhu, nebo jeden z hráčů vyloží svého posledního vojáka na plán. Na závěr partie si hráči obodují svoje kontrolované pozice, vojenské trofeje a karty v celém svém balíčku. Po přičtení bodů z průběhu partie je vítězem ten, kdo má dohromady nejvíce bodů.

tyrants-of-the-underdark-08

Tyrants of the Underdark je novým zjevením v žánru deck-buildingových her. A to proto, že do již (troufám si říct) ohraného mechanismu přidává výborný prvek herní mapy. Není to sice nějaký originální nápad. Podobné pojetí už jsme tu měli například v podobě hry Web of Spies. Ale tahle fantasy to dělá ještě trochu jinak.

Důvodem je skutečnost, že samotné karty a balíčky jsou hodně v pozadí. Slouží pouze jako prostředky k boji o nadvládnu nad lokacemi. Fantasy téma a velmi konfliktní bojové zaměření  hře velmi dobře sedí. Kouzlení je nedílnou součástí partie, protože řada postav nabízí zajímavé speciální dovednosti a umožňují manipulovat s vojáky soupeře.

Každý z hráčů začíná v jiné části mapy a postupně se jejich síly rozšiřují. Vojska lze přidávat pouze do sousedních lokací a není možné začít obsazovat všechny kouty světa. Generálové musí svůj postup dobře plánovat. Vojáci se na mapě brzy potkají, protože její velikost se mění v závislosti na množství účastníků. Z tohoto pohledu je tak vyladění na různé počty bezproblémové. A hra jako taková pobaví různé počty velmi dobře, ani přehnané čekání na tah tu není. A herní doba se pohybuje kolem jedné hodiny.

tyrants-of-the-underdark-16

Hře dodává na variabilitě fakt, že hráči mají v každé partii k dispozici pouze dva z celkových čtyř balíčků trhu. To je dobře, protože celou sadou osmdesáti karet s hráči opravdu proberou. Ve spojení s konflikty a pokaždé odlišným šířením po mapě to je vlastně jistota, že partie si nebudou podobné tak, aby vás hra přestala z tohoto důvodu bavit. Navíc každý balíček je zaměřen trochu jinak, takže jejich vzájemné interakce budou pokaždé zajímavé.

Přesto, že se jedná vlastně o spojení dvou prvků do jednoho celku, všechno funguje překvapivě dobře. Hra nepůsobí jako sloučená z nezávislých poloviček, ale pěkně to na sebe navazuje. Nic nového a originálního tu sice nenajdete a hra vlastně nemá čím překvapit, ale i přesto Tyrants působí překvapivě neotřele.

Důležitým prvkem celé partie je dominance nad místy. Do těch na začátku partie důležitě zasahují také neutrální bílé jednotky, jež jsou rozmístěny do měst před startem souboje. Města mají různé hodnoty a motivují hráče, aby o ně opravdu bojovali od začátku do konce.

tyrants-of-the-underdark-19

Karty chodí do nabídky trhu náhodně. To zamíchání a postupné odhalování může výrazně ovlivnit výsledek i případnou výhodu některého z hráčů. Karty jsou svými speciálními dovednostmi dost silné, proto může někdo cítit křivdu nebo nevýhodu oproti ostatním. A bude mít pravdu.

Jediným opravdovým problémem Tyrants of the Underdark tak zůstává cena krabice. Ne, že by bylo zpracování špatné. Je zde hodně figurek, hromada karet a ještě nějaké ty žetony navíc, ale cenovku to ani tak neospravedlňuje.

tyrants-of-the-underdark-23

Tyrants of the Underdark jsou zase dalším deck-buildingem. Poté, co se to dozvíte, vaše očekávání nejspíš klesnou. O to větší překvapení si ale hra přichystala pro ty, kdo jí dají šanci. Parádní spojení budování balíčku, mapy a boje o převahu vás s největší pravděpodobností nadchne. Sice je hře možné vytknout náhoda a trochu větší útok na peněženku, ale i tak je Tyrants of the Underdark výbornou zábavou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPeter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen
IlustraceRob Alexander, Alex Aparin, Daren Bader, John-Paul Balmet, Eric Belisle, Sam Burley, Milivoj Ceran, Conceptopolis, Katie Dillon, Julie Dillon, Olga Drebas, Jesper Ejsing, Steve Ellis (I), Wayne England, Jason Engle, Emily Fiegenschuh, Lars Grant-West, Brian Hagan, Todd Harris, Ilich Henriquez, Rick Hershey, Ralph Horsley, Tyler Jacobson, Tomasz Jedruszek, Jason Juta, McLean Kendree, Vance Kovacs, Guido Kuip, Howard Lyon, Damien Mammoliti, Sławomir Maniak, Jacob Masbruch, Marcel Mercado, Marco Nelor, Jim Nelson, William O'Connor, Héctor Ortiz, Ryan Pancoast, Adam Paquette, Klaus Pillon (I), Claudio Pozas, Aaron J. Riley, Marc Sasso, Craig J. Spearing, Raymond Swanland, Arnie Swekel, Bryan Syme, Matias Tapia, Stephen Tappin, Carlos Nunez de Castro Torres, Francis Tsai, Tyler Walpole, Richard Whitters, Eva Widermann, Ben Wootten, Kieran Yanner, James Zhang
VydavatelGale Force Nine, LLC, Heidelberger Spieleverlag, Kronos Games (Krogam), Wizards of the Coast
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(15 voters)
KategorieFantasy, Fighting
MechanismyArea Majority / Influence, Connections, Deck, Bag, and Pool Building, Delayed Purchase, Take That, Variable Set-up, Zone of Control
RozšířeníTyrants of the Underdark: Expansion Decks – Aberrations & Undead
RodinaComponents: Miniatures, Game: Tyrants of the Underdark, Setting: Dungeons & Dragons, Theme: Villainy
Alternativní názvyTiranos da Umbreterna, Tyrannen des Unterreichs, Les Tyrans de l'Ombreterre

Více o hře.

Recenze: Tyrants of the Underdark – temní elfové útočí
Tyrants of the Underdark začínají první dojem velkou krabicí. Důvod tu určitě je oprávněný. Navíc i samotná hra je vynikající a kombinace deck-buildingu a boje o převahu na mapě je perfektně zpracovaná. Hráči budují balíček z náhodně odhalených karet, které si nakupují. Zde o vítězství částečně spolurozhoduje náhoda. Pokud vám ale nevadí tohle nebo vyšší cenovka, pak dostanete variabilní, konfliktní a velmi zábavnou hru. Tyrants of the Underdark určitě nedělá populárnímu světu D&D ostudu.
Klady:

+ parádní mix více mechanismů
+ výborné zpracování, figurky i ilustrace
+ hodně konfliktů na mapě
+ variabilní mapa
+ více balíčků ras
+ startovní neutrální rasa
+ široká nabídka akcí
Zápory:

- náhodné odhalování karet pro trh
- vysoká cena
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Patronize – propagujte umění