Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ubongo 3D – stavíme tetris

ubongo-3d-16

Žádná pořádná stavba nemůže zůstat pouze na papíře. Její opravdová krása rozkvete až ve chvíli, kdy z obyčejného a prostého dvojrozměrného prostoru vykoukne všemi svými přednostmi do toho třetího.

A právě sem vyrostla dnes už klasická a velmi populární hra Ubongo se svojí novou verzí Ubongo 3D, kterou si pro nás úplně na začátku připravil designér Grzegorz Rejchtman pod hlavičkou společnosti Kosmos. Tím ale cesta této hry z roku 2009 zdaleka neskončila protože teprve nyní se dostává na pulty obchodů v České republice v kompletní lokalizaci zásluhou společnosti Albi.

Krabice není žádný drobeček a obsahuje klasický africký nádech, včetně nápisu. To všechno patří k sérii této logické hry, jak ji známe z minulosti. Na hráče čeká sada velkých kartonových destiček zadání, každá obsahující celkem čtyři stavební plochy – dvě na každé straně. Jedna strana je těžší, druhá jednodušší a hráči si ještě před partií vyberou, kterou použijí.

ubongo-3d-08

Tyto desky hráči rozdělí podle zvířátek, v rámci těchto skupinek je zamíchají a navrší na sebe do jedné hromádky. Na stůl rozloží nabídku drahokamů pro vítěze jednotlivých kol, ale především hromadu čtyřiceti herních dílků. Stranou zbývá položit už jen pytlík se zbývajícími kameny, přesýpací hodiny a kostka.

Na začátku každého z devíti kol dostanou hráči náhodně jednu z destiček se symbolem stejného zvířátka. Kostka pak rozhodne, kterou ze dvou základních desek hráči použijí pro svoji stavbu. Nyní si každý může ve středové nabídce najít potřebné kameny, položí je před sebe. Jakmile jsou všichni připraveni, zbývá už jen odstartovat společnou stavbu.

Všichni hráči mají stejný úkol – naskládat všechny svoje kameny do prostorového obrazce tak, aby respektovaly bílou základnu a současně nepřesáhly druhé patro. Jakmile se to někomu podaří, oznámí to ostatním vykřiknutím názvu hry. Současně otočí přesýpací hodiny, čímž nastaví zbývající časový limit pro ostatní soupeře.

ubongo-3d-06

Všichni, kdo nakonec v rámci limitu uspějí, dostanou za odměnu nějaké drahokamy. Jejich hodnota závisí čistě na pořadí, ale první a druhý si může k cennému kameni vzít ještě jeden náhodný z pytlíku. Další už získají pouze jeden a to ještě náhodný (opět z pytlíku).

Díky tomu, že se tyto kameny rozdávají v každém kole, současně slouží i jako počítadlo tahů. Jakmile je i poslední odměna rozebrána, je na čase posčítat hodnotu kamenů. Vítězem se stává ten, kdo má ve výsledku největší bohatství.

Ubongo 3D jde s jistotou ve šlépějích svých předchůdců. A vzhledem k jejich oblíbenosti se dá očekávat určité očekávání, která se naštěstí bez problémů naplňují. Hra je totiž přesně tím, čím byste čekali – tedy pořádnou výzvou.

ubongo-3d-05

Právě obtížnost přidaná třetím rozměrem je tím, co asi posune Ubongo 3D o fous k jinému, náročnějšímu, publiku. Poskládat trojrozměrné neposedné obrazce do kompaktního celku a to rychle prostě není zdaleka tak jednoduché, jako nakombinovat několik destiček.

Na druhou stranu v krabici jsou rovnou dvě různé obtížnosti, kterými mohou hráči odlišit své schopnosti. A je pochopitelné, že s hraním se budete ve skládání kamenů výrazně zlepšovat. I ti méně zkušení tedy postupně pokročí k stavbě ze čtyř (místo tří) dílků. Jenže je otázkou, jestli tak dlouho vydrží bojovat s případnou vlastní nešikovností.

Prostorová představivost je obecně naprosto zásadní vlastností. Kdo si nedokáže propojení jednotlivých kamenů dobře vyobrazit v mysli, bude se mu těžko pracovat s jejich uspořádáním ve skutečnosti.

ubongo-3d-10

Nová verze ale nepoužívá bodování původního Ubonga. Místo toho využívá pravidel Ubongo Extreme, ve kterém nehraje roli žádný společný plán. Kameny tu ale zůstávají, jenže do rozhodování vstupuje i náhoda. Druhý kámen si totiž hráči berou k tomu prvnímu náhodně, takže i za druhé místo může někdo získat víc než vítěz kola. To do hry přináší větší dramatičnost, ale při tom to nějak výrazně nepenalizuje reálně šikovnější hráče.

Ovšem současně je třeba zmínit, že náhodné losování kamenů přidává do hry kromě šikovnosti také velký vliv štěstí. To může být pro někoho důvodem k rozmrzelosti, kterou ale zažene varianta v pravidlech, která nabízí jasně dané barevné odměny.

Zpracování je odpovídající, hra ničím nepřekvapí, ani nezklame. Součástí boxu je také list s řešením jednotlivých úloh, ačkoliv bez časového omezení nakonec lze vyřešit každý z úkolů a nápověda by vlastně ani nebyla potřeba.

ubongo-3d-13

Ubongo 3D je rázem nejlepší hrou z řady Ubongo a to především díky vyšší obtížnosti, která hru posouvá v celkovém dojmu. Pokud tedy rádi soupeříte v reálném čase se soupeři, tak si tuto novinku užijete se vším všudy. Ubongo 3D patří mezi to nejlepší (spolu s hrou Junk Art), co si můžete z hlediska soupeřivého stavění na trhu pořídit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGrzegorz Rejchtman
IlustraceKarl-Otto Homes, Nicolas Neubauer, Bernd Wagenfeld
VydavatelKOSMOS, Albi, Competo / Marektoy, GP Games, Kärnan, Korea Boardgames, Vennerød Forlag AS
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(10 voters)
KategoriePuzzle, Real-time
MechanismyGrid Coverage, Pattern Building, Real-Time
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Components: Gems/Crystals, Components: Polyominoes, Components: Sand Timers, Game: Ubongo
Alternativní názvyUbongo 3-D, ウボンゴ 3D, 우봉고 3D 프로

Více o hře.

Recenze: Ubongo 3D – stavíme tetris
Ubongo 3D je zábavným akčním počinem, ve kterém se skládají prostorové stavby z několika kostiček. Pokud si hráči nevěří na tu nejvyšší obtížnost, mohou se spokojit s tou nižší a tedy propojováním tří kamenů. Partie jsou rychlé, bodování zajímavé a všechno to pěkně klape, takže je z Ubongo 3D docela jasný úspěch.
Klady:

+ obecně náročnější
+ dvě různé obtížnosti
+ soupeření v reálném čase
+ napínavé bodování
Zápory:

- náhoda v bodování
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Web of Spies – špionem snadno a rychle