Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Unhinged – hadí logika

Unhinged - balení

V belgických laboratořích se podařilo vyšlechtit nový živočišný druh. Bílomodří hadi. Jejich těla se skládají z velkých celků, které přes sebe dokáží překládat. Mohou se složit do malé hromádky, ale také se mohou natáhnout nebo vytvořit obrazec. Jejich kůže je sice zbarvená do modrobíla, ale ve skutečnosti je v jejich přirozené barvě asi nezahlédnete. Šupiny totiž umí přejímat barvu okolí.

A barvu vaší nálady pro změnu zvládá převzít logická hra Unhinged, kterou jsme mohli v minulých týdnech otestovat. Jedná se o počin oblíbené přemýšlivé společnosti ThinkFun, jejíž hry pro český trh připravuje a překládá společnost Corfix Distribution. Autorem tohoto hlavolamu je Steve Moore a jedná se o novinku nejen na našem, ale i na zahraničním trhu, protože její vydání se datuje do roku 2012.

Oproti ostatním ThinkFun hlavolamům se ale Unhinged nenachází v žádné krabičce. Naopak je zatavené ve velmi těsném obalu, který se bude dobře vyjímat na věšácích v obchodech. Protože je vyrobený z průhledného plastu, okamžitě víte, s čím máte co do činění. Vidíte totiž hlavní a jedinou zásadní herní komponentu, kterou je rozkládací had šestiúhelníků pospojovaný panty.

Unhinged - průběh řešení

To ale vlastně nevidíte. V zabaleném stavu vidíte pouze šestiúhelníkový komínek skládající se z deseti částí, které jsou vždy z jedné strany modré a z druhé bílé. A vždy mají na jednom ze svých částí pant, na kterém půjdou odklopit od ostatních. Jinak se dozvíte samozřejmě herní princip ze zadní strany, kde je popsaný naprosto výstižně a uvnitř obsažená pravidla byste už ani nepotřebovali.

Bez čeho se ale nemůžete obejít, je šestiúhelníkový bloček na kroužcích, naplněný po okraj čtyřicítkou různých zadání, kterými budete trápit svoji představivost. Ty jsou rozděleny do čtyř sekcí – od nejjednoduššího beginnera pro pochopení principu, až po opravdu záludného experta. Čtyřicet úkolů se sice může zdát málo (a tak trochu i je), ale u tohoto hlavolamu jde především o zábavu.

Takže co je vlastně vaším úkolem? Jednoduše rozložit překládacího hada do zadaného barevného tvaru. Ten má pokaždé nejen jiné rozložení barev bílé a modré, ale především také jiný počet viditelných šestiúhelníků, takže budete někde v průběhu luštění muset nechat část stát v komínku.

Unhinged - průběh řešení

Jednotlivé hádanky vyžadují hodně prostorové představivosti a schopnosti hrát si s dílky, všelijak je různě přetáčet a hledat správné řešení. Díky nejnižší obtížnosti se ale rychle obeznámíte s principem, jakým jsou spolu šestiúhelníky spojené, a proto se na vyšších obtížnostech můžete soustředit lépe na samotné hledání správné kombinace.

Někdy je správné řešení výsledkem náhody, jindy mu předchází pečlivé přemýšlení. Záleží hodně na stavu, v jakém máte zrovna hada před sebou, když s luštěním konkrétní hádanky začínáte. Často stačí pouze několik správných pohybů.

Jak se ale dostáváte do vyšších pater obtížnosti, hra začíná využívat různé finty, jak vás při stavbě zmást. A na horních dvou obtížnostech se jí to daří. Některé úkoly vám pak zaberou delší dobu jen kvůli tomu, že jste třeba přehlédli nějakou možnost.

Unhinged

Celkově na nás Unhinged působí nejen jako velice povedený hlavolam s vynikajícím principem, ale také jako pěkná ozdoba a hříčka, kterou si můžete jen tak přeskládávat v ruce, když přemýšlíte úplně nad něčím jiným. Zaujme na první pohled kolemjdoucí a každý si bude chtít vyzkoušet z ní něco sestavit.

Zpracování je poctivé, ale přesto mám trochu obavy, že pokud vezme hlavolam do rukou menší dítě, může od sebe trošku hrubějším zacházením dílky odpojit. Náklony totiž jdou vždy pouze na jednu stranu, zatímco na druhou přetlačujete pant, a pokud byste po něm chtěli, aby se v této situaci dovřel, asi byste jej ulomili. Proto při luštění s menšími dětmi raději zůstaňte jako dozor.

Prostorová představivost je zde naprosto nezbytnou výbavou. Hra totiž vyžaduje přemýšlení o pohybech a náklonech. A to nejde úplně každému, takže pokud si v tomhle nevěříte, můžete k Unhinged přistoupit dvěma různými způsoby. Buď před ním zbaběle utečete a nebo jej použijete jako velice příjemný způsob, jak si trochu svoji slabší stránku potrénovat.

Unhinged - průběh řešení

Jediným nedostatkem, který u ThinkFunu nebývá zvykem, je chybějící pytlík. A tady by se zrovna tak hodil. Ve chvíli, kdy totiž vyhodíte původní plastový obal, nebudete mít nic, v čem byste mohli modrobílého hada skladovat. To by samo o sobě nevadilo, protože na poličce určitě ostudu neudělá, ale jde spíš o bloček se zadáními. Ten se vám u hlavolamu podaří těžko udržet a riskujete tak, že se vám někam zatoulá a ztratí.

Řešení i tentokrát najdete v bločku, ale jsou až na jeho konci a využívají čísla. Není tedy zdaleka patrné, jak vlastně který hlavolam řešit a musíte přemýšlet i v situaci, kdy budete chtít použít řešení.

Navíc každý příklad ve hře je zcela odlišný podle toho, v jakém stavu se vůči sobě dílky nachází. Proto může i jeden úkol být pro vás pokaždé jinak obtížný. Tedy pokud si nestanovíte, že každé řešení musí vycházet ze základní složené pozice.

Unhinged - zadání

Unhinged je povedená hříčka. Je to tak trochu hlavolam a současně také hračka, která se pěkně drží v ruce a slouží skvěle k bezmyšlenkovitému přehazování. Její základní účel je však mnohem, mnohem zajímavější a velice náročný na prostorovou paměť. Přitom řešení i u těch nejobtížnějších úkolů se opravdu dá najít a i děti mohou tento hlavolam postupem úloha za úlohou vyřešit. A kromě toho se Unhinged bude líbit snad každému, komu jej ukážete a chvilku si s ním pohraje. Pokud máte takovéto neokoukané věci rádi, pak hurá do obchodu.

Recenze: Unhinged – hadí logika
Unhinged je velice pěkný hlavolam, který se skládá prostě a jednoduše z pouhých šestiúhelníků spojených jednou stranou. Každý z nich má stranu bílou a stranu modrou a vaším úkolem je sestavit vždy předem daný vzor. Musíte tedy přeskládat a převrátit všechny díly tak, aby nakonec odpovídaly zadání. To je náročné na představivost, ale z přestavování máte skvělý pocit. Drobným nedostatkem je, že pokud si budete chtít s sebou hlavolam vzít na cesty, není zde k dispozici žádný sáček nebo přenosné balení. Ale to vám nemůže zabránit, abyste si čtyřicítku prostorových hádanek užili.
Klady:

+ malé, skladné, jednoduché
+ elegantní systém překládání
+ náročné na prostorové vnímání
+ použitelné i jako hračka pro neklidné ruce
+ cena
+ naučí se opravdu každý
+ když si hrajete dostatečně dlouho, vyřešíte každý rébus
Zápory:

- chybí pytlík, hrozí riziko, že ztratíte brožuru se zadáním
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alhambra Hodina zlodějů