Vždycky mi připadalo, že tahle stavba je něco víc, než jen sestava kamení. Kdykoliv jsem šel kolem, měl jsem pocit, jako by mě její oči sledovaly. Poslední dobou moje zlá předtucha sílí. A protože je sezóna a já mám stan jen kousek od Sfingy, bojím se k ní otočit zády nebo dokonce zavřít v noci oči. Každou chvíli se může něco stát.
Do tajemství sfingy nahlédnou hráči v malé karetní krabičce Prokletí sfingy, která patří do řady her Únikovka (Deckscape). Za jejím vznikem stojí Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino a s nimi i společnost dV Giochi. Hru zařadila do své edice Mozkovna také firma Albi, která ji přináší v kompletní české lokalizaci.
Malá krabička nabízí pohled na sfingu a uvnitř najdeme balíček karet, který je z obou stran ohraničený kartami, aby hráči neviděli náhodou něco, co by neměli. Po otevření balíčku jsou postaveni před příběh a tomu uniknou až po odehrání kompletní sady šedesáti karet.
Hráčům obvykle jedna nebo více karet představí rébus, který pak mohou s pomocí svých předmětů nebo logických schopností vyřešit. Pro kontrolu není třeba nic zadávat, ale jednoduše kartu s hádankou otočit a zjistit, jestli je odpověď správná. V případě chyby čeká na hráče trest. Postupně tak prochází kupředu, někdy mají na výběr z více hádanek, které lze řešit v libovolném pořadí, jindy musí překonat jednu konkrétní. Časový limit tu sice je, ale pouze s ohledem na závěrečné hodnocení. Na konec se ale dostanou všichni.
Jedná se o nejspíš nejobtížnější ze série zatím vydaných boxů, a vaše snažení se může oproti doporučené době jedné hodiny protáhnout (u nás na 80 minut). Většina řešení je docela evidentní, protože nikdy nejste zahrnutí přehršlí předmětů.
Jenže zatímco na začátku partie jsou hádanky zajímavé, postupně průběh sklouzává k zvláštním úkolům, které nejsou tak docela založeny na logice. A navíc je součástí hned několika rébusů také dotaz, který by měl prověřit vaši paměť nebo schopnost rychle listovat odhozenými kartami. A tady bohužel pro nás veškerá zábava skončila. Jedna hádanka pak podle nás nedává smysl, respektive nemáte kde zjistit dostatek informací pro její úspěšné řešení.
Pokud o hraní uvažujete, pak rozhodně ve dvou. Ve více už je zážitek příliš rozmělněný, protože často bádáte jen nad jednou nebo dvěma kartami. A nad těmi se mnohem lépe směstnají dva hráči.
Ve hře je patrná snaha o nové mechaniky v rámci balíčku. A docela se to daří, protože konkrétně dva základní nápady jsou opravdu zajímavé. Samotná partie vlastně začíná nejdřív malým hraným prologem a teprve potom se hráči dostanou ke komponentám, které musí rozkládat.
Stále platí, že jsou v průběhu vždy dostupné tři balíčky, ale důraz na ně není tak velký, jako v prvních krabičkách. A má to výrazně kladný vliv na celý zážitek.
Únikovka: Prokletí sfingy je jednohubkou, která rozhodně umí pobavit, ale také zklamat. Řada hádanek je zajímavých, ale některé nenabízí jasné řešení nebo dokonce spoléhají na paměť obsahu zahraných karet. To vše vám brání, abyste si jinak zajímavé dobrodružství užili naplno. Únikovka: Prokletí sfingy tedy s sebou nese trochu rozporuplné pocity, ale pro fanoušky únikovek je i tak fajn.
+ téma
+ některé nosné nápady
+ dlouhá herní doba
- hádanky na konci
- ve více hráčích málo akce
- hádanka s nejasným řešením
- delší herní doba (na únikovku s doporučeným časem jedné hodiny)