Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Upwords Deluxe – skládejte písmenka až do nebe

Zkoušeli jste někdy psát písmenka přes sebe? Jak se hromadí, postupně v nich zaniká jakýkoliv smysl. Ale pokud byste psali dostatečně dlouho, možná by začala růst do výšky, jak se na papíře hromadí stopa po tužce nebo propisce. Až jednoho dne byste dosáhli nějakého plastického efektu.

Ale co kdyby písmenka vystoupila z papíru a šla narovnat na sebe rovnou? Tvořila by slova? Asi ne, protože byste přes jedno neviděli na druhé… Platí tedy vždy pouze to horní, ať budete mít na sobě dvě, nebo vytvoříte pyramidu až do nebes.. A takové pyramidě písmenek se pak říká Upwords.

Možná se ptáte, proč zrovna Upwords? Protože to pěkně zní a zároveň vyjadřuje myšlenku růstu psaného textu do oblak. To je něco, o čem pan Gutenberg asi nesnil ani v těch nejdivočejších snech. A asi ani nikdo z nás. Až do dneška..

Upwords představuje odpověď společnosti Hasbro na scrabblovskou mánii Mattelu. Ačkoliv je u nás stále Scrabble známější, Upwords má určitě předpoklady mu jeho nadvládu minimálně ztížit. Pokud si myslíte, že ve světě písmenek a jejich skládání do slov nejde nic nového vymyslet, pak se pletete.

V čem je vlastně Upwords tak jiné? Hlavní rozdíly jsou hned dva a povíme si o nich raději hned dopředu. Prvním rozdílem, kterého si všimnete je, že dílky s písmeny nemají svoje pevně dané hodnoty, jak jsme zvyklí. Všechna písmenka jsou si rovná, ať už umisťujete na stůl vzácné X nebo obvyklé E. Může se to zdát jako nerozvážnost, ale všechno má svůj smysl..

Druhou novinkou totiž je, že písmeno, které položíte na desku může být překryté jiným, pokud bude stále zachován smysl obsahu. Právě tady je tedy ten prostorový efekt růstu písmen, o kterém jsme mluvili v úvodu.

Začátek.. Právě na ten se teď společně vrátíme a podíváme se, komu se vlastně v hlavě zrodil takhle bláznivý nápad. Jmenuje se Elliot Rudell a svůj nápad dokázal poprvé prodat už v roce 1981, což je celých padesát let poté, co se začala psát historie Scrabble. Společnost Hasbro hru přijala za vlastní a nyní ji prodává ve všech zemí včetně České republiky.

Upwords můžete pořídit v obyčejné nebo deluxe elektronické verzi. Do redakce nám dorazila novější variace, která potřebuje dvě AAA baterie, které nejsou součástí balení. A právě o této verzi tedy bude celý náš dnešní článek. Vězte ovšem předem, že rozdíl v průběhu hry vůbec nepoznáte, jen v deluxe verzi narazíte na pár vychytávek, které vám celou hru usnadní.

Začneme už tradičně popisem krabice a jejího obsahu. Krabice je poměrně velká, aby také ne, když se do ní musí vejít celá naše abeceda. Modrý obal pak neobsahuje žádné postavičky, jen ukazuje na obrázku rozehranou hru, která vás čeká uvnitř. Hasbro však nešlo cestou laciného pozlátka a místo toho se věnovalo poctivému vylepšení hry. Určitě si dokážeme představit obrázky skákajících písmenek z mrakodrapů tvořených kostečkami a podobné obrázky, které mohly balení zdobit.

Ale teď už otevřeme krabici, do které se opět vstupuje ze strany a krabice je tedy zhotovená z jednoho kusu tvrdého kartonu. Uvnitř je ukrývá česká brožura s pravidly a pak už jen jedna věc. Velká plastová krabička, která na první pohled připomíná kufřík. Právě tenhle bílý obdélník ukrývá všechno, co budete k hraní potřebovat, ačkoliv vás to asi na první pohled mírně udiví.

Kufřík totiž je ve skutečnosti hrací plán rozdělený na dvě poloviny. Ve chvíli, kdy je od sebe oddělíte (drží je pohromadě jen lehká magnetická síla), objevíte vysokou hrací desku s čtverečky na rozmisťování písmen. Hrací plocha má celkové rozměry jedenáct krát jedenáct míst. Ale něco pořád chybí. Kde jsou písmenka a stojánky a vlastně všechno? Před námi stojí jen hrací plán.

Při bližším pohledu ale zjistíme, že celá jedna jeho polovina je vlastně přihrádka na dílky s písmeny. Tam se ukrývá také červený pytlík, ze kterého budete písmenka vytahovat. Díky tomu deska ani při sbalení vůbec neštěrchá.

V druhé polovině najdete jedno víko zabezpečené křížovým šroubem. Sem patří již zmiňované dvě baterie, které budete k hraní potřebovat. Hned vedle je ještě jedna trochu větší přihrádka a v ní jsou poskládané čtyři stojánky a také dalších několik písmen. Ty jsou však odlišené červenou a bílou horní stranou a budete je potřebovat pouze ke speciální variantě hry Upwords. Proto je také jejich místo na samotce.

Když všechny potřebné věci vyjmete z jejich úschoven, můžete složit dvě poloviny hracího plánu. Opět vám v tom pomůže magnetická síla, která hru drží pohromadě. Je to elegantní a velice jednoduché řešení. Pokud už máte vložené v krabičce i baterie, pak na vás budou na displeji blikat vesele dvě číslice 000 a 000. Upwords je ve výchozím stavu nastaveno pro dva protivníky.

Vedle displeje jsou tři tlačítka, kterými budete veškeré nastavení obsluhovat. Jednoduše podle návodu lze nejen změnit počet hráčů, ale také zahájit, přerušit a ukončit hru. Upwords si pamatují bodové rekordy, kterých jste v jednotlivých hrách dosáhli. Posledním a velice důležitým nastavením je takzvaný časovač. S jeho pomocí si můžete nastavit limit, po kterém chcete partii předčasně ukončit, pokud do té doby nestihnete vypotřebovat všechna písmena.

Na začátku partie má tedy každý z protivníků jeden stojánek na písmena, na který se vejde přesně ta sedmička, již si musí všichni na začátku hry nalosovat. Pokud máte dobře nastavený počet hráčů, případně jste si zapnuli časový limit, tak může slovíčkaření začít.

Celá hra má velice jednoduchá pravidla. Na desku vždy pokládáte nějaké nové slovo z písmen, která máte ve stojánku nebo můžete dokládat k již existujícím. První slovo musí protínat střed hracího plánu. Jinak na ploše nenajdete žádná bonusová políčka. Všechna písmena jsou si naprosto rovnocenná.

Písmena lze pochopitelně skládat i na sebe, pokud zachováte smysl všech vyložených slov. Lze tedy snadno změnit slovo „váza“ na slovo „víla“, pokud máte písmena „í“ a „l“. Stačí je jen položit na „á“ a „z“ a je hotovo.

Ovšem vyložená slova se bodují hned dvěma způsoby – pokud se jedná pouze o jednopatrové slovo, pak má každé písmeno v něm hodnotu hned dvou bodů. V případě, že některé písmeno již bylo přebité, pak má každý dílek hodnotu pouze jedna. V našem příkladu bychom tedy za „vílu“ dostali šest bodů – čtyři za písmena v první řadě a další dva body za „í“ a „l“ v řadě druhé.

Jakmile úspěšně položíte slovo na hrací plán a sečtete získané body. A právě zde nastupuje nová digitální verze Upwords. Body si totiž zaznamenáte na digitálním displeji, který vám je přičte k celkovému skóre partie. Číslo nastavíte jednoduše otáčením zubatým kolečkem na jednu či druhou stranu.

Když jste svůj bodový zisk potvrdili tlačítkem, ozve se zvuk, který značí, že na řadě je váš protivník. A protože je hrací plán Upwords na kolečkách, stačí do něj jen drcnout a on se otočí čelem k hráči proti vám. Tím je skvěle eliminovaný problém se čtením vzhůru nohama, díky kterému si často u Scrabble nevšimnete některých možností. Ještě si nezapomeňte dobrat z pytlíku tolik písmen, abyste měli v zásobníku znovu sedm.

Lze i měnit nalosovaná písmena, pokud vám přišla opravdu špatná. Ale pouze po jednom v každém kole, protože díky přebíjení písmen je v Upwords mnohem větší šance, že nějakou příležitost objevíte.

V rámci svého tahu můžete samozřejmě navazovat a měnit hned několik slov najednou, pokud vám to vyjde. Tím získáváte větší bodové částky a přibližujete se vítězství. To nastane buď po uplynutí nastaveného časového limitu, nebo když některému z hráčů dojdou písmena. Na konci si všichni hráči odečtou pět bodů za každé nepoužité písmeno (opět digitálně na displeji za pomoci kolečka) a přímo hrací plán vyhlásí vítěze – jeho vítězný bodový zisk se rozbliká.

Obzvlášť v prvních soubojích budete mít problém „vidět“ možnosti, které vám přináší přebíjení písmen. Ze zvyku budete spíš dokládat. Přitom za patrová písmena lze získat velké bodové hodnoty. Pokud jsou třeba na jednom políčku čtyři písmena, pak má jeho využití rovnou hodnotu čtyř bodů a to už stojí za trochu snahy.

Je pak skvělým zážitkem změnit položením jednoho písmene významy třeba dvou slov na zcela jiné. Pak teprve poznáte, jak je náš jazyk zajímavý a bohatý. Právě tuhle změnu významů jsme si v redakci nejvíce užívali, často na úkor bodového zisku. Ale tohle prvotní nadšení možná s časem opadne.
Všechno výrazně zjednoduší také jednoduché otáčení hracího plánu. Hráči totiž už nemají nevýhodu v koukání na hrací plán vzhůru nohama. Ovšem věkové omezení se nijak nemění a i tentokrát je dobré, aby dětem bylo alespoň deset let.

Upwords přináší do světa písmenek hned několik skvělých inovací, které zcela mění průběh hry. Především ve hře existuje mnohem větší pravděpodobnost, že úspěšně přiložíte písmenko. S možností přebíjet už existující slova se totiž možnosti výrazně zvyšují. A protože je bodové hodnocení jednotné, nemusíte složitě vypočítávat písmena na násobitele, ani hodnotu slov.

Příjemným bonusem pak je, že si nemusíte body složitě poznamenávat na papír a pak na konci hry sčítat. Kdykoliv v průběhu partie naopak vidíte skutečný stav hry a jak moc ztrácíte nebo vedete. Jediným problémem může snad být, že tenhle součet působí pro menší děti demotivačně, pokud bude rozdíl vysoký.

Navíc můžete hrát variantu, která se jmenuje challenge. V ní každý z hráčů dostane hned na začátku jednu sadu písmenek a k ní také čtrnáct barevných (červených nebo bílých). Pouze za jejich umístění získá body, ale pouze v případě, že mu je v partii nepřekryje soupeř. Proto se musí snažit vytvářet slova, která nejdou překrýt a změnit na jiná. To vyžaduje opět úplně jiný přístup od hráčů.

Ovšem ani tyhle novinky a vylepšení nemění nic na skutečnosti, že se stále jedná o poměrně zdlouhavou hru. Hráči nemají časový limit na svůj tah a často přemýšlí a hledají hodně dlouho, zvlášť v pozdějších fázích partie. Proto je velice užitečné nastavit horní časový limit, který nechcete překročit, protože v opačném případě můžete u partičky Upwords strávit klidně více než 90 minut.

Navíc naskládání dílků do přihrádky není tak jednoduché, protože pytlík musíte opravdu pořádně „rozplácnout“, aby se víko dalo uzavřít. S trochou cviku to však již jde lépe než na začátku, kdy jsme občas několik minut strávili snahou o zarovnání písmen.

Upwords je příjemné překvapení a svěží vítr v písmenkových hrách. Dodává sestavování slov zajímavý kreativní nádech, protože i v průběhu hry se rozložená slova neustále mění. Tím jsou také hráči častěji nuceni upravovat své plány a hledat neustále nová slova. Pro fanoušky Scrabble je Upwords povinností, pro ostatní pak zajímavou šancí, jak proniknout do her založených na slovní zásobě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorElliot Rudell
VydavatelHasbro, Parker Brothers
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk8 and up
KategorieWord Game
MechanismyLayering, Spelling, Tile Placement
RodinaCategory: Crossword Games, Components: 11 x 11 Grids, Components: 3-Dimensional (3D)
Alternativní názvyTopwords Deluxe

Více o hře.

Recenze: Upwords Deluxe – skládejte písmenka až do nebe
Klady:

+ učí slovní zásobu
+ ukazuje krásu češtiny
+ prostorové skládání písmen
+ kolečka na spodní straně
+ elektronické zaznamenávání bodů
+ skvělá cestovní verze
+ možnost časovače
+ druhá varianta hry Challenge
Zápory:

- delší herní doba
- má původ ve Scrabble
- cena
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gold! – kterak chtěl oslík být boháčem