Co všechno se vejde do kostky? Většina kulatých věcí, které se vlastně v kostce cítí úplně nejlépe. Pokud mají ideální velikost, dotýkají se všech jejích šesti stran. Ale pak tu jsou mnohé další tvary, které by mohly mít s krychlí problém. Třeba čtverce z tvrdého papíru. Naštěstí pánové z firmy BrainBox je vyrobili přesně tak, aby se do naší nové, fialové krabičky vešly. Co jinak bychom si se všemi těmi písmenky z abecedy a historickými událostmi počali?
Naštěstí tento problém za nás řeší další díl série V kostce, kterou vydává znovu společnost Albi, jako pokračovatele svých předchozích řad Svět v kostce (recenze) nebo další dvě krabičky – Dinosauři a Vynálezy (recenze). I tentokrát jsme si vzali za úkol podívat se na dvě nové krabičky, které tentokrát nesou názvy V kostce: Abeceda a V kostce: Historie.
Když už víme distributora i názvy dvou nových krabiček, které vyšly v češtině v roce 2012, můžeme se podívat na jejich obsah. Není žádným překvapením, že elegantní balení se nijak nemění. Stále se jedná o pěkné krabičky, jejichž vnitřek zabírá především hromada silných a pevných oboustranných kartiček. V malé přihrádce na straně pak leží přesýpací hodiny a kostka.
Žádná pravidla nikde nehledejte na papíře, protože jsou sepsaná nejen na obalu krabice, ale také na jedné kartě uvnitř. Tu si mohou děti položit před sebe, jako upomínku. Ale na samotné hře vlastně vůbec nic není.
Před sebe položíte hromádku karet nejlépe tak, abyste si nemohli prohlížet ani zadní ani přední stranu. Ideálně je tedy ponechte v krabici, odkud si je mohou hráči losovat. Hráč, který je na tahu dostane ještě kostku, zatímco jeden ze soupeřů chytí přesýpací hodiny a připraví se k jejich otočení.
Kostka má osm stran, na každé pak jednu bíle vyraženou číslici. Tedy pokus se bavíme o hře V kostce! Historie. Jednodušší hra Abeceda je totiž už pro čtyřleté (!!!) hráče. Karty obsahují méně informací, ale také pouze šest otázek na druhé straně.
Házení kostkou je zde ale až jako druhé v pořadí. Nejdříve si hráč na tahu vytáhne jednu kartu z krabice. Pak deset vteřin odměřovaných přesýpacími hodinami na to, aby si pořádně prohlédnul obrázky na kartičce, a zapamatovat si co nejvíce informací nejen z psaného textu, ale také z okolních kreseb.
Legrace je, že důležité může být naprosto cokoliv – barva, tvary, počty, ale třeba i natočení nebo nějaké detaily. Další otázky se ale pochopitelně ptají i na textové informace. Kromě těch, které jsou na kartě rozházené náhodně, najdete v krabici Historie také tři důležité informace – časové zařazení (narození či časový úsek, v závislosti na tom, o čem karta pojednává), lokalitu (zemi, kontinent) a také krátkou charakteristiku postavy nebo předmětu.
Abeceda samozřejmě žádnou takovou tabulku neobsahuje. Místo toho najdete vždy v rohu kartičky písmeno, na které začínají všechny předměty nakreslené na této desce. Hráč tam má o trochu lepší situaci pro zapamatování.
Jakmile uplyne deset vteřin, soupeř vezme hráči jeho kartičku a položí ji obrázkem dolů. Nyní si ten, kdo je na tahu hodí kostkou a padne mu číslo. Soupeř, který kartičku nyní má, mu přečte otázku odpovídající tomuto číslu ze zadní strany. Pokud hráč ví správnou odpověď, získá kartu pro sebe jako odměnu.
Partie se hraje buď do určitého počtu získaných kartiček nebo do té doby, než hráčům dojde zásoba kartiček. Ten, kdo jich získal nejvíce, se stává vítězem celé partie.
Herní princip krabiček s titulem V kostce! se nám líbí. Jednoduchá a rychlá hra, kterou si přes její vyšší hmotnost rádi vezmete s sebou na cesty. Krabička není zase až tak velká a můžete si třeba vzít jen některé karty, kostku a hodiny.
Její největší přínos ale leží jinde. Naučí všechny hráče nejen vnímat, hledat a pamatovat si detaily, ale také potrénuje krátkodobou paměť a naučí všechny účastníky důležitým informacím z mnoha různých oborů. Tyto znalosti se pak mohou velice často hodit.
Uvnitř krabiček najdete 71 (Historie), respektive 64 (Abeceda), karet s obrázky. Proč je u dětské hry menší počet? Protože prostor pro dalších šest z nich zabírají reklamní destičky z jiných her V kostce, především pak ze zajímavé dětské verze Moje první obrázky. Ta je určena úplně pro ty nejmenší.
Ale Abeceda za ní příliš nezaostává, ačkoliv obsahuje už krátká slova. Tím vlastně děti už od čtyř let učí psát. Nejdůležitější tu je ale stále paměť, protože text není pro samotné pamatování důležitý. Pouze popisuje předměty, které na obrázcích jsou, ale pokud je dítě rozezná podle ilustrace, text nepotřebuje.
Právě Abeceda je skvělá díky tomu, že ji mohou hrát již takto malé děti. Pochopitelně budou potřebovat asistenci svých rodičů, ale ti se určitě rádi sami nějakého toho hraní zúčastní a zasoutěží si se svými potomky.
Oproti tomu Historie jde ve stopách starších pokročilých her, které jsou doporučené od osmi let a tomu také odpovídá obsah, množství a obtížnost informací. Ty jsou ale současně užitečné a zajímavé i pro leckterého dospělého.
Na kartičkách jsme bohužel objevili hned několik chyb. Mezi ty méně závažné patří třeba dotaz na barvu kravaty Nelsona Mandely. Na výběr dostane v otázce hráč mezi modrou nebo červenou, jenže ve skutečnosti je fialová.
Mnohem závažnější ale je, pokud na otázku vůbec na obrázku nenajdete odpověď. Obě situace lze samozřejmě řešit tak, že si místo toho hráč hodí kostkou ještě jednou. Ale u her zaměřených na text a kvíz by se takovéto omyly stávat neměly, ačkoliv jsme si vědomi velkého množství textu.
Nové dvě krabičky V kostce! znovu nezklamaly. Každá je určena pro trochu jiné publikum. Historie se hodí pro trénink základních znalostí do dějepisu, ale i pro vylepšování dovedností, ať už se jedná o hledání informací nebo paměť. Oproti tomu Abeceda je dokonalým výukovým prostředkem pro ty nejmenší, kteří právě začínají číst. Karty jim pomohou se zlepšovat velice zábavnou formou a jen tak se neohrají. Navíc se mohou děti překonávat sami, což u podobných kvízových her není zdaleka samozřejmostí.
+ pěkné zpracování
+ zachovaný princip
+ výrazný naučný efekt
+ osm otázek zaručuje dlouhou výdrž karetHistorie:
+ opravdu historické karty
+ hodně informacíAbeceda:
+ organizace podle písmen
+ jednoduché, pěkné obrázky
+ už od pěti let
- zapamatování je občas opravdu obtížnéAbeceda:
- místo pro karty zabírá reklama
- jen šest otázek místo osmiHistorie:
- občasné chyby v překladu