Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vikings Gone Wild – rozšíření dělají z vikingů mistry magie

vikings-gone-wild-exp-22

Vikingové nejsou jenom mistry zacházení se sekerou. I když je někdo v přímém souboji odzbrojí, ještě zdaleka nemá vyhráno. Umí totiž velmi dobře bojovat i bez ostří, protože jim najednou začnou konečky prstů proudit síly magie. A protože by to nikdo od těchto hromotluků nečekal, je to jejich tajná zbraň.

A podobně si ji do zásoby schovali také ve společnosti Lucky Duck Games, když vydali základní krabici hry Vikings Gone Wild. Určitě si z naší recenze na základní box pamatujete, že jsme komentovali omezenou znovuhratelnost této jinak velmi zajímavé deckbuildingové hry designéra Juliena Vergonjeannea. O ilustraces e u nových krabic opět postaral Mateusz Komada a s ním také Matijos Gebreselassie.

O zábavu se tentokrát starají rovnou tři krabice, které si vezmeme dohromady na paškál v naší dnešní recenzi. Ta větší z nich nese název Masters of Elements, má velký čtvercový rozměr a je nízká profilem. Ostatní dvě menší protáhlé krabice mají na výšku stejnou velikost, ale jsou přesně poloviční. Dohromady přináší spoustu nových karet, ale než se postupně podíváme, co konkrétně a jak obohacují v základní hře, nejdříve si krátce připomeneme, jak se Vikings Gone Wild vlastně hraje.

vikings-gone-wild-exp-10

Hráči v partii každý ovládají jeden vikingský rod. A zatímco na společném herním plánu leží nabídka karet představujících budovy i různé efekty božských zásahu, před sebou si budují jednotliví soupeři svoji vlastní vesnici. Jako ve správném deckbuildingu začínají se startovní sadou, ze které si v každém kole doberou pět karet a postupně s nimi mohou nakupovat další vybavení. Mohou také plnit nejrůznější mise. Hlavním prvkem celé partie je ale útočení na soupeře. Ostatně co by to bylo za vikingy, kdyby netoužili po boji. Za své snažení dostávají hráči body, které vedou nakonec k vítězství.

Začněme tedy s tím větším boxem. V jeho útrobách se ukrývají nové karty pro všechny balíčky, které tak dobře znáte ze základní hry. To znamená, že na hráče čeká mnohem větší variabilita misí, odinových karet, ale třeba i bonusů a samozřejmě jednotek.

To je všechno samo o sobě skvělou zprávou, ale jednotky tu nejsou jen tak zbůhdarma. Jsou totiž propojeny s novou a titulní mechanikou mistrů elementů. Ti jsou dostupní ve třech postupně se vylepšujících úrovních a umí odemykat postupně úrovně artefaktů. Ty dostanou hráči na začátku partie, postupně si je s pomocí draftu vyberou (jednu vezmou, další tři pošlou dál až do chvíle, kdy každý zvolí čtyři) a rozloží si je před sebe na takzvanou desku artefaktů.

vikings-gone-wild-exp-26

A k čemu takové artefakty jsou? V každé fázi produkce dokáží mistři elementů vyprodukovat žetony živlů, které si mohou hráči pokládat na své budovy (každá může být propojena s jedním elementem). V každém kole pak mohou takové žetony aktivovat a s nimi spustit dovednost artefaktu. Její dostupnou úroveň určuje síla mistra elementů. S tímto novým prvkem jsou nerozlučně spjaté také karty nových jednotek, které přináší nové taktické možnosti.

Jenže s mistry elementů to nekončí. Naopak ty jsou tu pouze na seznámení s novým herním prvkem, protože tu opravdovou sílu přináší teprve karty bohů. Těch je osm (každý má čtyři karty podle úrovní) a přináší kromě schopnosti produkovat žetony živlů také nějaké své speciální dovednosti. I je lze po zaplacení ceny za vylepšení postupně upgradovat.

Tohle rozšíření přidává přesně to, co chybělo v základní krabici. Tohle je jasný důvod, proč si jej pořídit ihned a současně také vyřazuje jakékoliv záminky, proč vůbec Vikings Gone Wild nezkusit. Teď už je to opravdu vynikající hra.

vikings-gone-wild-exp-16

Malá rozšíření samozřejmě nepřináší tak výrazné změny. Ale i jejich krabice jsou docela rozměrné a vejde se do nich dostatek nových prvků. První na řadě je box s názvem Guild Wars, která přináší do partie prvek blokování. Hráči si mohou opevnit své místnosti s pomocí nové zdi. Ta tvoří překážku, kterou útočník musí překonat nejdříve při svém nájezdu na vesnici hráče, respektive na jeho konkrétní opevněnou budovu. Jenže takovou zeď lze snadno překonat i bez nutnosti útočit, stačí použít novou létající jednotku!

Na hráče čeká také kovárna a věž, které produkují zbraně a štíty dočasně zvyšující útočnou a obrannou sílu jednotek. A právě z té obousměrnosti prvků je zřejmé, že všechno zůstává nadále velmi taktické. Hráči mají většinu vývoje partie stále pod svojí kontrolou a tady zůstává Vikings Gone Wild stále vynikající, ale velmi bojovou hrou.

vikings-gone-wild-exp-09

Ale to pořád nevysvětluje, proč se malý box jmenuje Guild Wars. Pravidla totiž nově přináší týmovou variantu, ve které hráči spolupracují ve dvojicích. To přináší úplně jiný zážitek, který nabízí novou variabilitu a dělá partii možná ještě zábavnější. To je dobře, přestože už předtím byly vyšší počty ty lepší z hlediska zážitku.

Poslední box je magický a nese název It’s a King of Magic. Nových 110 karet doprovází také žetony prokletí a požehnání. Ty hráči mohou umisťovat na své nebo soupeřovy budovy. Důležité je hlavně prokletí, jež snižuje obranné schopnosti budovy. Požehnání je ale tentokrát překvapivě nezvyšuje, místo toho slouží pouze k odstranění prokletí.

vikings-gone-wild-exp-04

Nechybí tu ale opravdová kouzla. To je také první šance, jak z balíčku karty odhodit. Zatím jste je pouze přidávali a to je vždy u deckbuildingu potíž. Nyní tedy karty Alchymie dávají hráčům šanci ničit zvolené karty z ruky. Při jejich hraní si ale musí hráči dávat pozor, protože ostatní mohou použít protikouzlo a zcela zrušit kýžený efekt.

V obou menších krabicích ale najdete opět obohacující karty pro všechny balíčky. Tím se dostanete na počty, které už jsou o dost zajímavější. Partie jsou najednou variabilní, zajímavé a budete si je chtít s radostí opakovat. Grafika zůstává kreslená, vtipná a kvalitní.

vikings-gone-wild-exp-15

Všechna tři rozšíření hry Vikings Gone Wild jsou opravdu vítaná. Nabízí tolik vytoužené rozšíření jednotlivých sad karet a tím se z této hry stává opravdu vynikající zábava. K tomu ale přidávají i nějaké ty svoje nové prvky, aniž by zbytečně celý průběh partie komplikovaly. Vikings Gone Wild zůstávají i nadále velmi taktickou a zábavnou bitvou s lehkou grafikou a důrazem na přímé útoky na soupeře.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJulien Vergonjeanne
IlustraceMateusz Komada
VydavatelCorax Games, Games Factory, Hobby World, Last Level, Lucky Duck Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(7 voters)
KategorieCard Game, City Building, Fantasy, Humor, Medieval, Mythology, Video Game Theme
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management
RozšířeníVikings Gone Wild: 1st Season Pack, Vikings Gone Wild: 5th Viking, Vikings Gone Wild: Bird of Bifröst Promo Card, Vikings Gone Wild: Dan's Horn Promo Card, Vikings Gone Wild: Dice of Destiny promo card, Vikings Gone Wild: Dice Tower Promo, Vikings Gone Wild: Full House Promo Card, Vikings Gone Wild: Guild Wars, Vikings Gone Wild: Halbeard Promo Card, Vikings Gone Wild: It's a Kind of Magic, Vikings Gone Wild: Masters of Elements, Vikings Gone Wild: Meeple Bros Promo Card, Vikings Gone Wild: Phal Phalson, Vikings Gone Wild: Ragnarok!, Vikings Gone Wild: Saga Mega Expansión, Vikings Gone Wild: Sif Promo Card, Vikings Gone Wild: Viking Paradise Promo Card
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Vikings
Alternativní názvyДикинги

Více o hře.

Recenze: Vikings Gone Wild – rozšíření dělají z vikingů mistry magie
Vikings Gone Wild si po přimíchání rozšíření zachovává všechny vlastnosti, které jsme si chválili u základního boxu. Navíc ale přidává zajímavé nové nápady, taktické šance a ještě týmovou variantu. Teď už se nemusíte bát toho, že by se karty ohrály, protože jich je nově opravdu dostatek. Sice si za to připlatíte k základnímu boxu, ale dostanete za to něco navíc. Vikings Gone Wild se konečně staly tou výbornou hrou, kterou jsme v ní viděli už předtím.
Klady:

+ skvělé nové prvky
+ bohové nabízí další úroveň taktiky
+ týmová varianta
+ možnost zahazování karet
+ hra se zbytečně neprotahuje ani nekomplikuje
Zápory:

- taková měla být základní hra
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Slepičí kvoč – nikdo neví proč