Odmala nás všichni učí, že divů světa je přesně sedm. Jenže stačí se pozorně koukat kolem sebe a začnete vnímat fakt, že divy jsou všude kolem nás. Nemusí to být všechno jen o těch profláknutých stavbách, kde se šťouchají zástupy návštěvníků. Když víte kam jít, můžete vidět zázraky prakticky všude.
Tak nějak by mohlo také znít poselství karetní hry Všechny divy světa, kterou pro nás připravila společnost Albi. Vytvořila ji ale finská společnost Tactic a s grafickým zpracováním Michala Peichla. Novinka nese štítek roku 2019 a přichází na trh včas, aby stihla ještě vánoční shon.
Na víku menší krabičky vidíme sochu moai, ale třeba i pyramidu. Uvnitř na hráče čekají téměř dvě stovky karet klasických rozměrů. Každá karta má na jedné straně portrét dané úžasné stavby nebo místa, zatímco na druhé straně obsahuje mapu, konkrétní umístění a také dvě doplňkové informace a jednu zajímavost pod čarou. Pod všemi komponentami se nachází složená papírová mapa světa plná puntíků, aby si mohli hráči jednotlivé obrázky opravdu lokalizovat.
Hráči si před sebe každý položí tenkou destičku kontinentů, která ve spodní části má rozepsané a barevné odlišené jednotlivé obří oblasti naší planety. Právě o umístění každého divu totiž půjde v první řadě. Hráči při tom v jednotlivých partiích nemusí hrát se všemi kontinenty, obecně ale hráči omezí počet karet na předepsaný pro aktuální počet účastníků. Zbytek karet nebude v partii použit, ale místo toho bude sloužit jako bodovací balíček. Vybrané divy odpovídající zvolenému umístění je třeba zamíchat a pak z něj rozdat každému z účastníků čtyři karty. Hráči si tuto čtveřici obrázků rozloží před sebe přímo na desku.
Ve svém tahu si hráč vybere jeden z divů, který leží před některým ze soupeřů. Při tom se snaží zvolit si obrázek, který mu je povědomý, protože jeho úkolem bude div pojmenovat. Může se mu to podařit rovnou takhle podle fotografie. Ale to není povinnost, ačkoliv takový úspěch přinese hráči rovnou další dvě bonusové karty z balíčku. Pokud pojmenovat div nedokáže, soupeři mu přečtou první nápovědu ze zadní strany. I v tuto chvíli na hráče čeká za odpověď odměna jedné bonusové karty. S druhou nápovědou se už žádný bonus nekoná, ale správná odpověď přinese pouze daný div.
Tím ale úkol hráče nekončí. Ať získá ve svém tahu kolik karet chce a jakkoliv, musí je nyní ještě u svého plánu zařadit do spodní části ke správnému kontinentu. Při tom se ale samozřejmě nesmí dívat na zadní stranu.
Na konci svého tahu si hráč, jehož karta byla zvolena, doplní seznam svých dívů zpět na čtyři. Partie pokračuje, dokud nedojde zásoba karet. Jednotliví hráči si zkontrolují, jestli karty položili na správný kontinent a pouze ty, které leží správně, jim přinesou body. Ten, kdo má bodů nejvíc, se stává vítězem.
Všechny divy světa jsou nečekaně zajímavým vědomostním soubojem. V každém tahu totiž máte na výběr z řady obrázků a je pouze na hráčích, který si zvolí. Už tady je moment, který musíme zdůraznit oproti ostatním podobným vědomostním hrám – samotní účastníci mají výraznou kontrolu nad svým úspěchem, protože si sami vybírají obrázek divu. Tento výběr si zaslouží výraznou pochvalu, protože hru činí daleko spravedlivější a zajímavější.
Bez znalostí obrázků nebo lokací po světě se neobejdete. Možná stejně zásadní je i znalost zeměpisu, protože zařadit některá místa, byť na kontinent může být překvapivě obtížné. Pojmenování místa je už samo o sobě docela obtížné. Málokteré místo jste totiž bez nápovědy schopní opravdu pojmenovat.
Díky tomu jsou dvě stovky karet dostačující, protože i při opakovaném objevení si nebudete toho pamatovat příliš. Naopak, budete mít tušení, ale tak akorát. Fotky kromě herní náplně slouží skvěle také jako inspirace pro cestovatele.
Všechny divy světa jdou tak trochu ve stopách Timeline, ačkoliv tentokrát nejde o tvorbu linie. Hráči jednoduše zařazují karty ke kontinentům, ale z nějakého neznámého důvodu nám tato fáze tahu výrazně připomněla právě zmiňovaný hit.
Pravidla jsou příjemně jednoduchá a nemohou nikoho překvapit. Stačí brát karty a hrát je. To znamená, že počet karet také určí, jak dlouho celá partie bude trvat. Počítat můžete s nějakými třiceti minutami, ale při tom ve vyšším počtu (pět či šest) se hra o kapku protáhne.
Všechny divy světa jsou vědomostní hrou s jasným tématem, které nijak nekrouží ani se nesnaží být o všem. Už to samo je hodné chvály. Nejvíc se nám ale přesto nelíbí samotné hádání, ale výběr karet, protože hráči najednou mají svůj osud ve vlastních rukou. Všechny divy světa jsou hrou plnou neuvěřitelných míst a zábavy.
+ dostatek karet a otázek
+ výběr z obrázků v každém tahu
+ herně jednoduché
+ vědomostně náročné
+ řazení vyhrané karty ke kontinentu
+ nemůžete spoléhat na štěstí
+ objevíte nová zajímavá místa