Konečně přede mnou leží pokořena. Planeta, která nás stála tolik krve, lodí a munice. Jenže mám nepříjemný pocit, že to byl pouze předvoj. Když jsme totiž prozkoumali povrch, nenašli jsme žádná města ani civilisty. Nepřátelé jsou jinde. Planet v systému je více, a kdybych já byl na místě nepřátelského generála, pokusil bych se protivníka oslabit dřív, než dorazí k mé domovské planetě. Možná skauti už brzy přinesou zprávu o tom, jestli je moje tušení správné.
S recenzí Warhammer 40000: Conquest The Card Game přicházíme trochu pozdě, protože firma Fantasy Flight Games ztratila licenci na vydávání her z tohoto vesmíru. Ale to naštěstí neznamená, že by ji nebylo možné sehnat. Sice se z ní brzy stane vzácné bazarové zboží, ale zatím ji ještě lze sehnat. Za hru vděčíme trojici tvůrců: Eric M. Lang, Nate French a Brad Andres. Jejich dílo se pak dostalo do celého světa jako Living Card Game, tedy hra s rozšiřujícími balíčky s dopředu známým obsahem.
A to celé vesmírné dobrodružství přichází v malé krabičce, jak už to je u těchto karetních her zvykem. Na víku vidíme výjev, který nevypadá jako bitva o planetu. Ale uvnitř nás právě to čeká. Na začátku všeho na hráče čekají dva předpřipravené balíčky – pro každého z protihráčů jeden. Vytváří tak ideální způsob, jak se do mechanismů hry dostat bez nutnosti stavět sadu karet vlastní. Jeden z hráčů se tak stane orkem, zatímco druhý vesmírným mariňákem. A dají si pořádně do čenichu. V budoucnosti to s nimi bude také dalších pět frakcí, které jsou součástí základního startovního boxu.
K bitvě ale pokaždé budou hráči potřebovat také dvě otočná kolečka příkazů, které je třeba složit ze dvou částí. Skrz malé okénko pak bude viditelný jeden z příkazů. Spolu s nimi si připraví bank žetonů (suroviny, zranění). Oba protivníci si ke své rase vyberou svoje válečníky a položí si jejich kartu před sebe. Připravený balíček karet si pak jednotliví hráči zamíchají a položí před sebe. Z nabídky deseti karet planet vyberou hráči náhodně sedm a vyloží je do řady mezi sebe (jen pět z nich ale odkrytě). První planetu pak označí žetonem. Podle statistiky svého válečníka si hráči vezmou startovní ruku karet a také několik surovin.
Na hráče v každém kole čeká čtveřice fází. A na úvod se budou postupně střídat od toho, kdo má iniciativu a pořád pěkně dokola. Když hráč přijde na řadu, má na výběr dvě aktivity. Buď může vyložit jednu kartu z ruky, pokud je za ni schopný zaplatit cenu v levém horním rohu. Hned v ten okamžik si také musí vybrat jednu z dostupných planet, kam svoji jednotku vyšle. V nabídce jsou ale také karty podpory, jejichž místo je v zázemí a zadní řadě. Místo vyložení nové karty si ale hráč může také vybrat jednu ze svých karet na stole a aktivovat ji pro její schopnost.
Jakmile se oba hráči vzdají následujícího tahu, je na čase postoupit k fázi příkazů. K tomu budou oba protivníci potřebovat svoje otočené ukazatele, s jejichž pomocí vyšlou svého válečníka k jedné z dostupných planet. Vyberou tedy číslo jedna až pět a mocným bojovníkem se pokusí získat nadvládu nad planetou pro sebe. To proto, že ihned poté se planety jedna po druhé vyhodnotí a hráči s válečníkem (nebo převahou bodů velení) pro daný tah získají zisky plynoucí z dané lokace.
Jenže srovnání sil velení je pouze první částí konfliktu, který na hráče v jednotlivých kolech čeká. To proto, že se u několika planet odehraje také přímá bitva (první planeta a každá s přítomným válečníkem). Nejdříve na sebe budou vojska střílet z dálky a později přistoupí k použití zbraní nablízko. Hráč pro svoji jednotku vybere cíl a uštědří jí tolik žetonů zranění, jako je jeho síla. Části zranění ale dokáže napadený hráč zabránit kartami z ruky a štítům, které jsou na ní natištěné. Jednotky se střídají, dokud nejsou všechny vyčerpané. Hráči pak mají možnost utéct z bojiště nebo pokračovat v bitvě dalším kolem, na které jednotky naberou sílu.
Jakmile některý člen armády nasbírá tolik zranění, jako je jeho počet životů, je okamžitě vyřazena. Za vítězství hráči dostanou právo zůstat u planety. Výjimkou je planeta první v řadě, kterou si vítěz bitvy rovnou vezme k sobě jako trofej!
Na závěr kola se stane první planetou (označenou žetonem) nová, protože ta minulá už má svého nového majitele. Hráči odhalí novou kartu planety, pokud ještě nějaká zakrytá zbyla. Háči si doberou suroviny a karty ze svého balíčku, doplní síly všech jednotek (zruší jejich vyčerpání) a následuje další kolo. Vítězem se stane ten z dvojice, kdo jako první nastřádá tři planety stejného typu (natištěné ikony vlevo nahoře).
Warhammer 40000: Conquest je karetní hra, jež proti sobě postaví dva hráče. Mezi jejich vojsky leží řada planet, které svým pánům poskytnou v každém kole nějaké ty odměny. Ale pouze ta nejbližší je vždy k získání, které už nelze zvrátit. A jak hráči postupují hloub a hloub, bojují zas a znovu na pláních, na hladinách i ve vzduchu dosud neviděných planet.
Partie nabízí výborný pocit bezcitného boje dvou nepřátelských armád. Hráči se musí dobře rozhodovat, kam poslat svoje jednotky. Při tom ale potřebují také efektivně pracovat se surovinami, jež jsou potřeba pro vykládání karet. Lze je získat různými způsoby, ale bez nich není možné vůbec vyložit novou kartu a tím podpořit své celkové šance na vítězství.
Průběh každého kola pak naruší jedna tajná volba. A právě svým válečníkem je v silách hráče ovlivnit situaci u některé planety. V tu chvíli je totiž už jasné, kde má kdo šanci na vítězství. Po celou dobu je nutné brát v úvahu vyčerpání jednotek. Nadvláda je určena nejdříve a s ní i příjem. Teprve poté na sebe vojska opravdu zaútočí a uštědří si pořádné krvavé šrámy.
Sci-fi téma celé hry je velmi příjemnou změnou proti klasickému fantasy zaměření podobných her. To vše samozřejmě probíhá v souladu se známým a populárním světem Warhammer 40000. Hráči tedy dostanou všechny ty klasické rasy, na které jsou zvyklí. A ty, které nejsou v základní krabici, lze dokoupit v rámci velkých rozšíření.
Mechanismus této hry není nový. Setkali jsme se s ním třeba u velmi populární a humorné hry Smash Up. I přesto ale nabízí dostatek zajímavých a detailnějších pravidel, které z ní dělají hru pro labužníky. Právě časování a zajímavé drobné vychytávky jsou klasickými vlastnostmi všech LCG a tohle není výjimkou. Hra je v jádru velmi jednoduchá, ale přesto dodává všem hluboké taktické možnosti. To proto, že ve hře vlastně kromě tajného plánování soupeře neexistuje náhoda.
Celkově má hráč velmi důležitý pocit úspěchu a provázanosti. To proto, že jednotlivé partie nejsou vůbec krátké a přiblíží se snadno jedné hodině času.
Warhammer 40000: Conquest nabízí vypjaté bitvy o jednotlivé planety. Hráči potřebují dobře používat své jednotky. A k tomu potřebují v první řadě také výborný a vyvážený balíček. Jeho budování je zásadní součástí celého zážitku, ke kterému ale hráči potřebují zainvestovat více financí. Právě zde LCG obecně ztrácí jinak výborné hodnocení a plusové body. Ale naštěstí ani základní sada vám nezabrání v dobrých zážitcích. Warhammer 40000 tak opravdu zklame jen jednou – když se dozvíte, že nic nového pro tuto krabičku už nevyjde.
Více o hře.
+ chytré a zábavné
+ sci-fi a celková grafika
+ neustálý konflikt
+ partie má vývoj
+ variabilita a řada frakcí
- delší herní doba
- nic nového už nejvyde
- finanční náročnost