Na obloze se blýská. Nejsou to ale meteority ani sršící ocasy komet. Jsou to laserové zbraně a výbuchy. Za děsivého ticha se tu odehrává velká bitva, která se může nakonec dotknout všech. Jenže mnozí o ní nevědí, další ji nechápou a pouze někteří si dokáží vybrat stranu, na kterou se postaví. Válka je všude.
A do boje budou zataženi i hráči (a ne zrovna nedobrovolně) v obrovské deskové hře Warhammer 40000 Forbidden Stars, kterou si pro nás připravilo vydavatelství Fantasy Flight Games, ale především tým autorů James Kniffen, Samuel W. Bailey a Corey Konieczka. Testování trvalo trochu déle vzhledem k objemu a časové náročnosti a tím jsme se dostali do časového období, které hrám ze světa Warhammeru není dobře nakloněné. FFG ztratilo licenci od Games Workshop a dále již hry z tohoto vesmíru vydávat nebude. To znamená žádný dotisk ani tohoto macíka.
Ale protože je možné ji ještě stále v obchodech sehnat, podíváme se teď na krabici, která je strašidelně vysoká, podobně jako Star Wars: Rebelie. A uvnitř na hráče čeká v první řadě tucet velkých oboustranných deset systémů. Ty jsou vždy rozdělené na čtvrtiny a v případě, že se na této pozici nachází nějaký svět, napoví hráčů malá vlajka o jeho parametrech (zdroje, kapacitu, posily). Právě s nimi vytvoří hráči mapu galaxie a to různě velikou podle počtu soupeřů.
Ale ještě předtím si každý z protivníků vybere svoji frakci a od ní dostane velký list se seznamem jednotek a jejich vlastnostmi (boj, morálka, zdraví). K tomu ale také dostane ty opravdové figurky svých vojáků a lodí na plastových stojáncích, potom také ukazatel zásoby materiálu (nastaví na šest), sadu karet událostí, vylepšení a boje a na závěr i neméně důležité žetony příkazů a kontroly struktury. Zadní strana jeho plánu navíc kromě příběhového textu nabídne také startovní jednotky, které si připraví.
Teprve teď mohou přistoupit k sestavování mapy, ale předtím si mezi sebe rozdají účastníci svoje žetony úkolů. A jak hráči přikládají nový dílek systému, musí na něj přidat také úkol jednoho z protivníků. Na plán umístí také kosmické bouře a především svoje vlastní jednotky, které dostal do začátku. Hráči se střídají v přikládání po jedné desce až do chvíle, kdy je mapa kompletní. Pak už chybí připravit jen soukromé balíčky karet, označit ukazatel kola a všechny ostatní komponenty připravit stranou.
A potom už následují jednotlivá kola. Na začátku každého z nich se hráči střídají v pokládání žetonů příkazů do jednotlivých systémů. Pozice tam je sice jedna, ale příkazy je možné stavět na sebe a to tak dlouho, dokud každý z hráčů nevyužil čtyři svoje žetony. Všechny bez rozdílu musí vždy být položeny obrázkem dolů, aby nikdo neznal plány soupeře.
Teprve poté, co jsou tyto žetony všechny umístěné, mohou hráči společně přistoupit k jejich opravdové aktivaci a převedení plánu do skutečnosti. Hráči tak pochopitelně mohou nakupovat nové jednotky a budovy (umístěné na přátelskou planetu v systému) v dané lokalitě (ale nikdy více nákupů než je limit oblasti), sbírat suroviny na planetě v oblasti nebo vylepšovat svoje bojové schopnosti. Hráč tak může přidat novou kartu do balíčku boje nebo velmi zajímavé posílení samotných příkazů. Za obojí musí zaplatit materiál a ponížit si tak kulatý ukazatel.
Tím nejdůležitějším a současně posledním možným příkazem je postup. S jeho pomocí tak mohou v první fázi svolávat jednotky ze sousedních sektorů do toho aktivovaného. Nejdříve ty letecké a poté i pozemní. Jenže s pohybem se pojí také boj, protože často po této akci zůstanou v jednom sektoru jednotky více protivníků.
Aktivní hráč se stane útočníkem a druhá strana obráncem. Podle bojových hodnot všech zapojených bojovníků dostanou oba protivníci sadu kostek, jejichž hod v kombinaci s podpůrnými žetony a bojovými kartami určí poškození. To si musí ovšem rozdělit obě strany a patřičně tak ubrat životy svým lodím, ale nejdříve se suma zásahů sníží o hozené symboly štítů. To celé se může opakovat až třikrát. Vítěz bitvy je ten, komu jedinému zbudou jednotky. Tento hráč získá kontrolu nad budovami.
Zraněné jednotky, stejně jako ty, které utekly z boje, se stanou unavenými a nemohou v aktuálním kole zasáhnout do žádných dalších akcí. Hráči postupně plní svoje úkoly položené na plánu a ve chvíli, kdy jich splní dostatek (= alespoň tolik, kolik je hráčů), stává se okamžitě vítězem. Po osmi kolech může být hra předčasně ukončena a vítěze určí množství splněných cílů.
Warhammer 40000: Forbidden Stars je fantastickým sci-fi bojovým zážitkem, který má všechno, co by měla vesmírná bitva nabízet. Je plná napětí a rozhodně se nemusíte bát, že by skončila předčasně. Hráče bude bavit klidně i tři hodiny a bude to opravdu čas naplněný příběhem, který má nějaký vývoj.
Hra může děsit svými rozměry, obsahem a pravidly, ale pokud jí ten čas věnujete, dostanete za odměnu opravdu plné dobrodružství s velkými taktickými možnostmi. Bitvy tu jsou sice z velké části náhodné, ale hráči do jisté míry výsledek mohou ovlivnit žetony podpory i použitými bojovými kartami. Jenže bohužel mnohem větší problém je jejich rychlost, protože boje jsou pomalé a díky hromadě pravidel a výjimek dost těžké na naučení.
Kde je ale hra opravdu výjimečná je plánování. Hned první fáze s žetony a jejich překrýváním je pořádnou výzvou. Mapa je dost velká a hráči si musí svoje čtyři příkazy velmi dobře rozmyslet a rozmístit je opravdu ideálně. Základem všeho je ale pohyb. Nechybí ale ani vychytávky jako budovy na planetách a nevyzpytatelné bouře.
Jednotlivé frakce jsou samozřejmě naprosto odlišné. To dodává hře (spolu s pokaždé jiným sestavením herního plánu) na vynikající znovuhratelnosti. Každá má svoje sady karet, vlastní jednotky a sedí jí lépe něco jiného. Je na hráčích, aby to objevili a díky tomu s vámi bude hra růst, jak odehrajete každou novou partii. Chytrá je také příprava, kde hráči umisťují úkoly ostatním, což může být součástí taktiky.
Jenže když už jsme tu chválili celkový herní čas, pak je třeba také zmínit, že množství účastníků má zásadní vliv na plynulost. Čím více hráčů v partii, tím delší čekání na další akci. Zpočátku při výběru to není tak markantní, ale jak dojde k vyhodnocování akcí, posouvání jednotek a boje, pak se všechno začne dost natahovat.
Pro celkový dojem tentokrát je zásadní i vizuální požitek. A ten je v této krabici opravdu maximální. Krásné figurky ale nejsou jediným, protože grafika plná fantastických výjevů je součástí každé karty a samozřejmě i herního plánu.
Warhammer 40000: Forbidden Stars je vynikající sci-fi bojovou hrou pro dva až tři protivníky. To je ideální číslo. A ti všichni dostanou parádní zážitek s trochu složitějšími a náhodnými boji. O to větší škoda je vidět tuto hru opouštět poličky obchodů, proto pokud máte rádi velké vesmírné bitvy, pak byste svoji šanci neměli prováhat. Warhammer 40000: Forbidden Stars sice není dokonalou hrou a má chyby, ale ty napravuje vizuálem a hutností.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Samuel Bailey, James Kniffen, Corey Konieczka |
Vydavatel | Fantasy Flight Games, Asterion Press, Edge Entertainment, Galakta, Heidelberger Spieleverlag |
Rok vydání | 2015 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 180 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (38 voters) |
Kategorie | Bluffing, Fighting, Miniatures, Science Fiction, Wargame |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Area Movement, Card Play Conflict Resolution, Deck, Bag, and Pool Building, Dice Rolling, Hand Management, Modular Board, Order Counters, Variable Player Powers |
Rodina | Components: Miniatures, Mechanism: 4X, Setting: Warhammer 40,000 Board Games |
Alternativní názvy | Verbotene Welten, Zakazane Gwiazdy |
Více o hře.
+ obrovská krabice plná komponent
+ velmi variabilní hra
+ asymetrické frakce
+ důmyslné plánování
+ taktická příprava partie
+ boje lze ovlivnit
- pomalé boje
- ve čtyřech dlouhé čekání
- cena