„Přidáme trochu pepře, špetku soli,“ mumlal si tiše muž v otrhaných šatech. Na první pohled bylo jasné, že kdysi býval někdo. Většina lesku se z jeho obleku vytratila, ale na některých místech, které ještě nedokázaly zakrýt cákance různých chemických látek, prosvítala krásná uniforma.
Jenže tohle není kuchyň a muž nevaří. Míchá kombinace známých sloučenin a snaží se vyrobit něco, co ještě nikdo před ním světu nepředstavil. Kdybyste se ale podívali kousek do stran, uviděli byste další dvě podobně nervózní postavy vybírající pečlivě suroviny ze zkumavek. Stůl však v místnosti byl pouze jeden.
Zajímá vás, co se snaží vyrobit? Tekuté štěstí. Jenže zatímco by měli spolupracovat, muži spolu místo toho soupeří, přesouvají ingredience, navzájem si je berou a vytahují zpět z hrnce. Třeba z toho bláznivého kolotoče něco vznikne..
Tedy my už vlastně víme, že vzniklo, protože právě takovéto šílenství je základem pro logickou kombinační hru Wrong Chemistry, kterou vytvořil autor Tony Cimino. Jejím vydavatelem je začínající společnost Mage Company, která kromě této chemické hříčky vydala už dříve hru Eragra a právě v těchto dnech připravuje velice zajímavou fantasy kooperativní hru 12 Realms (tedy 12 království). Měli jsme možnost zahrát si prototyp, jak jste se mohli dočíst už dříve.
Wrong Chemistry je hra ukrývající se v nízké čtvercové krabici modrofialového odstínu s šíleným chemikem na obalu. Jeho zježené vlasy trochu naznačují, co budete ve hře provádět. Ale nejdříve se podíváme, jaké ingredience vám Tony Cimino namíchal, aby vznikla ta správná zábava.
Nemohla by to být chemická hra, kdybyste uvnitř neměli základní oblíbený tvar chemických sloučenin. Šestiúhelník. Právě jeho štěpením a odvozováním budete vytvářet další sloučeniny.
Takže tyto šestiúhelníkové dílky vlastně tvoří herní plán. Je jich dohromady sedm. Šest oranžových vytvoří kruh kolem jednoho jádra, tmavě modrého dílku. Tyto šestiúhelníky jsou největší z celého balení, ale trochu se jim blíží balíček 52 karet. Mezi nimi najdete zelené, fialové, červené a modré.
Každá karta na sobě má jinou sloučeninu, jejíž název najdete v horní a spodní části. Vlevo od jejího názvu je počet bodů, které získáte za její sestavení a pod ním také pořadové číslo v tabulce prvků. Nejdůležitější je ale obrázek uprostřed karty, který vám říká, jak mají být stavební prvky rozložené, abyste této sloučeniny dosáhli.
Kromě karet už v krabici najdete jen černé a bílé žetony, které budou sloužit jako jádra. A samozřejmě pravidla, která obsahují opravdu velké množství jazyků. Bohužel ani čeština, ani slovenština mezi nimi není. Tak třeba při druhém vydání se dočkáme. Na konci pravidel najdete obrázky a také chemickou tabulku plnou prvků, se kterými se ve hře setkáte. Text pravidel není dlouhý, což nám slibuje jednoduchou hru. A tento slib se opravdu daří dodržet.
Na začátku partie vytřídíte z balíčku karet dvě modré – restartium a extramovium, které položíte vedle herního plánu. Ten vytvoříte přesně tak, jak už jsme jednou naznačili. Doprostřed položíte modrý šestiúhelník a obklopíte jej ostatními oranžovými. Právě na tyto oranžové dílky pak rozmístíte střídavě černý a bílý žeton. Zbytek těchto dřevěných dílků začíná hru vedle plánu, ale určitě k jejich využití brzy dojde.
Hráči dostanou ze zamíchaného balíčku náhodné čtyři karty úkolů. Na barvách při rozdávání nezáleží, takže můžete dostat čtyři jednoduché zelené nebo také čtyři složité červené. Podle zadní strany je samozřejmě nelze rozeznat.
A chemické utkání může začít. Hráči se střídají v tazích a každý z účastníků má k dispozici čtyři akční body, které může využít podle svého uvážení na jednu z dostupných činností. Nejjednodušší je zahození jedné karty, která vám nevyhovuje, z ruky. Tuto možnost příliš často nevyužijete, protože se vyplatí se o většinu sloučenin alespoň pokusit.
Kdykoliv v průběhu tahu můžete zaplatit jeden akční bod a vrátit celý herní plán do jeho původního stavu ze začátku hry. To provedete využitím karty restartium a jejím natočením. Ve svém tahu ji můžete využít pouze jedenkrát.
Zbytek akcí už se týká toho nejdůležitějšího cíle, o který budete v průběhu celé partie usilovat – vytvoření grafické reprezentace molekuly, kterou vám přikazuje některá z karet v ruce. Za tímto cílem můžete akční body utrácet za odstranění jednoho barevného kamene z dílků mimo plán, přidání kamene ze zásoby na dílek nebo přesunutí kamene z jednoho dílku na druhý.
Platí zde jednoduchá omezení. Žádný šestiúhelník na sobě nesmí mít více než jeden černý nebo bílý kámen. Můžete ale přesouvat právě i základní stavební dílky sloučeniny, protože složitější chemické prvky nemají už pravidelný kruhový tvar, ale jeho ramena se rozlézají do stran jako pavouci. Přesunout však lze pouze takový dílek, na kterém se nenachází žádný kámen.
A to je všechno. Prostřednictvím přesouvání dílků a kamenů se snažíte během svých čtyř akčních bodů splnit některé z rozestavení na vašich kartách. Pokud se vám to podaří, pak můžete tuto kartu ukázat ostatním a odložit ji do svojí skórovací hromádky.
Jednou za tah můžete ale využít také šanci mít více akčních bodů. Tentokrát ale musíte zaplatit jednou svojí již získanou a splněnou kartou, kterou odhodíte. Za ni si však koupíte další tři akční body, které vám často pomohou splnit i tvorbu náročnějších prvků.
Na konci svého tahu si hráči vždy dobírají do čtyř karet. Ve chvíli, kdy už hráč nemůže lízat karty, protože je dobírací hromádka prázdná, končí partie. Nyní si hráči sečtou všechny nastřádané body napsané v symbolech žárovek v rozích. K tomu ale navíc ještě hraje roli pořadové číslo karty – pokud se vám totiž podařilo sesbírat nějakou postupku, pak za ni dostanete ještě bonusové body a to za jeden za každou kartu, která je její součástí. Hráč s nejvyšším bodovým ziskem vítězí.
Wrong Chemistry je zajímavá přetahovací hra. Protivníci se neustále snaží přestavět herní plán k obrazu svému, ale mají na to vždy pouze limitovaný počet tahů. Proto musíte velice dobře promýšlet každý přesun kamene, abyste mohli splnit některý z úkolů v ruce.
Interakce mezi protivníky je zde opravdu podařená, protože každým přesunem se hráči navzájem ovlivňují. Ale protože neví, jaké karty má protivník, mohou jej nejen vzdálit od jeho cíle, ale také mu pomoci v plnění některých úkolů. Řada karet si je totiž rozestavením dílků hodně podobná.
Partie je velice taktická a vyžaduje pečlivé plánování každé akce. Pokud uděláte nějaký nepromyšlený tah, můžete si zbytečně ztížit cestu a nemusíte všechno ve svém tahu stihnout. Často budou hráči využívat platbu kartami za jeden bod, aby splnili složitější. Je třeba ale mít dopředu spočítané, jestli to v rámci přídavných tří akcí stihnete a jestli se vám tedy útrata vyplatí.
Co je možná zbytečně překombinovaná vlastnost hry, jsou odměňované postupky. Ty totiž jsou na rozdíl od zbytku partie hodně náhodné. Celkově by náhodnému dobírání z hromádky a taktickému dojmu ze hry mnohem lépe posloužila společná odkrytá nabídka z pěti karet rozložená vedle herního plánu. Tím by se stala z postupky další cesta k vítězství a měli byste dokonce občas představu, jaké karty má váš protivník v ruce.
Zpracování je pěkné. Nejvíce oceňujeme nápisy na kartách jak nahoře, tak dole. Ve snaze správně rozestavit dílky totiž kartami hodně otáčíte a je dobré, že máte neustále přehled o jejich hodnotě a čísle. Grafik měl smysl pro humor, takže většina obrázků pobaví, podobně jako samotné názvy prvků.
Ve více soupeřích hra je mnohem více náhodná, ale současně také zábavnější v tom chaotickém dojmu, který je podle našeho pocitu úmyslnou součástí hry. Ve dvou je mnohem více taktickou hrou a přetahovanou, kdy si můžete připravit situaci v jednom kole, trochu klamat tělem a pak svého protivníka překvapit. Ve více se k vám vždy dostane zcela jiný plán a vy jej musíte dokázat za těch několik akcí přebudovat kompletně k obrazu svému.
Wrong Chemistry je jednoduchou taktickou abstraktní hrou o chemii, která se trochu vymkla kontrole. S hrou je rozhodně legrace a to nejen díky jejímu lehkému pojetí, ale také zásluhou jednoduchých pravidel. Hra tak potěší všechny, kteří mají rádi přesouvání kamenů s několika cíly, které mají neustále v hledáčku.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Tony Cimino |
Ilustrace | Michael Andresakis, Tony Cimino, Collateral Damage Studios, Tiago Da Silva, Urszula Mos, Nikolay Popov |
Vydavatel | Desyllas Games, Enigma (Bergsala Enigma), Lex Games, MAGE Company, MeepleBR |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (7 voters) |
Kategorie | Abstract Strategy, Card Game, Humor |
Mechanismy | Action Points, Hand Management, Modular Board |
Rozšíření | Wrong Chemistry: Bonus Nobel Prize Scientists, Wrong Chemistry: Custom Elements, Wrong Chemistry: Element Expansion, Wrong Chemistry: Expand Your Lab, Wrong Chemistry: Scientist Card Pack |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Occupation: Researcher / Scientist, Theme: Chemistry, Theme: Mad Science / Mad Scientist, Theme: Science |
Alternativní názvy | Quimica Maluca, Αλχημείες |
Více o hře.
+ karty tří obtížností
+ neustálé přetahování o tvar
+ vtipné názvy a obrázky
+ hráči musí myslet efektivně
+ možno využít soupeřova tahů
+ jednou akcí vrátíte plán do původního stavu
- ve čtyřech tazích nejde leccos stihnout
- překombinovaný bodovací systém postupek
- hodně o náhodě jaké karty dostanete