Jako učedník mám jedinečnou možnost nosit vodu na setkání kmenových šamanů. Jeden z nich se probudil z transu a začal vykřikovat věci o dlouhém suchu a dalších pohromách. Jenže nic víc mu osoba věštkyně neprozradila. Všichni se s ní teď snaží spojit. A já musel přísahat, že nikomu nic neřeknu.
Šamanskou seanci v deskové hře Xalapa si pro nás připravil designér Lauge Luchau, který svoji novou hru vydal s pomocí společnosti Huch & Friends. Jedna se o hru, která vyšla poprvé v roce 2014 s ilustracemi Antje Stephan.
Krabice nepřekvapí svými klasickými čtvercovými rozměry a také indiánskými ilustracemi s vševidoucím okem uprostřed. Na začátku partie položí hráči společný podélný herní plán do středu stolu. Partie se odehrává na prostoru sedmi dnů, každý je reprezentovaný jedním sloupcem. Oranžovou pozici prvního dne (nejvíce vlevo) označí hráči šedým kamenem.
Ve spodní části plánu jsou dvě řady. Do té horní nyní položí hráči karty s obrázky kamenů proroctví. Jejich počet a hodnota současně určuje obtížnost úkolů. Na předepsanou pozici umístí karty pozic (devět náhodně zamíchaných) a vedle plánu vytvoří zásobu zbývajících úkolů orákula. Poté každý ze soupeřů dostane jeden šamanský kámen (položí jej na pozici nula bodů na vítězné stupnici kolem plánu), osm kamenů proroctví a pět nemilostí.
Jednotlivé kolo začne posunem žetonu dne o jednu pozici kupředu a ze zamíchaného balíčku pozic odhalí hráč horní kartu první poloviny zadání do horní řady plánu a to na první volnou pozici. K nim pak odhalí čtveřici karet věštkyně a odhalí je do spodní řady. Tím vytvoří úkoly pro jedno kolo v kombinaci karty pozice (umístění kamenů) a k tomu ještě úkoly týkající se hráčského plánu. Ty specifikují, kde se musí kameny na plánu nacházet, například na barvě či symbolu.
Všichni hráči se po odhalení karet snaží současně o splnění podmínek. Jakmile se to jednomu z nich podaří, nahlásí tuto skutečnost ostatním a otočí přesýpací hodiny. Soupeři nyní mají na dokončení svého snažení právě tolik času, co je třeba na přesypání písku úzkým hrdlem. Poté všichni zkontrolují, jak byli při umisťování kamenů úspěšní. Pokud někdo nesplnil úkol, musí za to položit jeden svůj kámen na kartu úkolu. K tomu si všichni přičtou kameny, které použili, a celkový součet představuje hodnotu nelibosti. O tu si všichni účastníci partie posunou svůj ukazatel na stupnici. Takto hráči odehrají všechny dny a na závěr se stává vítězem ten, který má bodů nelibosti nejméně.
Xalapa je pokračováním těžkých dedukčních her Uluru a Dimension. I tuto má na svědomí stejný autor a znovu pokládá před hráče těžký úkol – splnit všechny úkoly je někdy velmi těžké, ne-li nemožné. A hledání správných pozic je o postřehu, přehledu a rychlosti. Kdy ukončí kolo, není důležité, protože i ostatní mají šanci ještě doladit své kameny. Proto není samotná honba za prvním místem tak hektická, jak bývá jindy.
Díky kombinaci čar, barev a pozic kamenů jsou ale úkoly extrémně obtížné. Úprava obtížnosti se tentokrát řeší postupným přidáváním složitějších karet. Některé karty budou na plánu ležet dokonce i celou partii a tím vytvářet opravdu měnící se podmínky. Jednotlivé úkoly se těžko v dohledné době zopakují, takže variabilita hry je velmi vysoká.
Počet hráčů nemá na partii vliv. Každý se snaží sám za sebe a pořadí nehraje roli, takže není vůbec podstatné, kolik kamarádů zrovna seženete. Hra trvá minimálně 45 minut, ale to je hodně individuální, protože kola nejsou nijak časově omezena.
Xalapa je zajímavou variací na hry s plněním více úkolů současně. V porovnání s ostatními u nás ale stále vede Uluru, které bylo s ptáčky takové přehlednější. Tady je grafika hodně nepřehledná a nedává hráčům nic zadarmo. Někdy prostě možnost přes veškeré snažení nevidíte. Samotná pravidla navíc nejsou úplně dobře vysvětlena v anglické sekci. Možná jde jen o uspořádání, ale prvotní učení vám chvilku zabere.
Xalapa ale i tak je kvalitní zábavou pro všechny, kdo rádi trápí svoje oči a mozkové buňky. Největším kladem této nové varianty na abstraktní zábavu je volnost, kterou hráči dostanou. Vzhledem k velkému množství možností mohou přistoupit k problémům zcela odlišně. A získávání trestných bodů podle použitých kamenů je super. Xalapa tak sice není úplně originální a nenabízí přehlednou prvoplánovou grafiku, ale svůj úkol plní dobře.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Lauge Luchau |
Ilustrace | Antje Stephan |
Vydavatel | Eagle-Gryphon Games, HUCH! |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 1 - 6 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Kategorie | Puzzle, Real-time |
Více o hře.
+ variabilní obtížnost
+ dobrá herní doba
+ každá sada úkolů úplně jiná
+ pořádně vás prověří
+ více cest k úspěchu
- jen rozvíjí už použité myšlenky z jiných her
- zpracování může působit nepřehledně