Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zahrajte si s Pyramidkami na hackera

Po měsíce se společně scházíme u dalších článku, který se bude zabývat pyramidkami Treehouse od firmy Looney Labs. Tuby s plastovými pyramidkami do naší republiky dováží společnost MWE, která má pod palcem také ostatní hry z tvůrčí dílny Looney Labs, jako je originální Fluxx nebo dětský Aquarius.

Dnes se budeme zabývat hrou, která si našla cestu k českému publiku až v posledních měsících a která nese název Hackeři. Vděčí za to nové příručce pravidel, která MWE vydalo pod titulem Nejlepší hry s pyramidami a naleznete je na jejich oficiálních strankách a doplňují tak předchozí příručku Šest her s pyramidami na celkový počet devíti her.

Hackeři jsou na první pohled nejpodobnější asi základní hře Treehouse, kterou jsme se zabývali hned v naší úvodní recenzi na Pyramidky, i zde budete hýbat různě svojí trojicí pyramidek tak, aby odpovídaly těm uprostřed. Ale tentokrát to bude trochu těžší, protože svoji předlohu nevidíte na první pohled.

Hra Hackeři je určena pouze pro dva hráče a jejím autorem je opět Andy Looney, tedy duchovní otec celých pyramidek Treehouse, ale i karetní hry Fluxx. Hra se v originále jmenuje Black Ice, tedy Černý led, a soupeři se v ní snaží v roli hackerů proniknout do chráněného sejfu jako první tím, že prolomí jeho tajný kód.

K samotné partii budete potřebovat celkem tři sady pyramid a také neprůhledný pytlík, který však budete muset přidat z domácích zásob. Ze všech 45 různobarevných pyramid si vyjmete všechny černé a rozdělíte je podle velikosti. Ty největší zamíří do středu a budou představovat zámek, který se snažíte rozluštit. Další dvě trojice si mezi sebe rozdělí oba soupeři, jeden si vezme malé černé pyramidky a druhému zůstanou ty střední velikosti.

Z různobarevného zbytku vytřídíte všechny malé pyramidky a nahrnete je do pytlíku. Nyní jeden z hráčů vytvoří (aniž by se díval) barevnou kombinaci tím, že vylosuje postupně tři malé pyramidky a každou umístí tajně pod jednu ze tří velkých pyramidek uprostřed. Tím je zámek připraven a cokoliv hlídá je nyní v bezpečí před lupiči. Alespoň prozatím.

Jednotliví hráči ke třem černým pyramidkám získají ještě střední a velké pyramidky ostatních barev, rozdělí si je podle velikosti černých (velké = střední, střední = malé). V tuto chvíli může začít luštění kódu.

Hackeři se střídají v hodu třemi treehouse kostkami, které na svých stranách mají napsané speciální pokyny. Každá hodnota odpovídá jedné činnosti, kterou mohou hráči se svým kódem nebo se zámkem uprostřed dělat.

Nejjednodušší a zároveň asi zpočátku často využívaným pokynem je TIP, který umožní nadzdvihnout jeden ze tří zámků uprostřed a podívat se, jakou barvu pyramidky ukrývá. Samozřejmě tak, aby soupeř odkrytou barvu neviděl a musel vyplácat svůj tah na to, aby zjistil, co vy už víte.

Pokyn HOP umožní vzít libovolnou barevnou pyramidku ze své zásoby a nasadit ji na jednu z vašich černých pyramidek tak, aby odpovídala kódu, který je podle vás uprostřed. Jedním tahem můžete také prohodit nasazenou pyramidku za nějakou, která leží v zásobě.

SWAP pochopitelně podle svého významu umožní prohodit dvě vaše černé pyramidky mezi sebou, abyste dosáhli požadovaného rozestavení kódu nebo třeba zmátli soupeře. Oproti tomu pokyn AIM zvládne zkopírovat barvu jedné z pyramidek podle soupeřovy předlohy.

Na závěr jsme si (kromě žolíka WILD, který umožní vybrat libovolnou z jmenovaných činností) nechali nejzáludnější tah, který nese název DIG. V tuto chvíli totiž vezmete jeden ze zámků (černých pyramidek uprostřed) a v pytlíku tajně vyměnit jednu barevnou pyramidku za jinou. Musíte to však provést tak, abyste ani vy nevěděli, co se pod ní ukrývá. Jedná se tedy v podstatě o obranný tah, když se soupeř nachází před vítězstvím, nebo pro situaci, kdy ví něco, co vy ne.

V průběhu každého kola má hráč nárok celkem na tři akce, podle každé kostky jednu. Nemusí však využít všechny, ale pouze ty, které vyhovují jeho aktuální strategii.

Pokud si jeden z hackerů myslí, že má na svých černých pyramidkách stejný vzor, jako je uprostřed, může se rozhodnout rozkrýt tajemství kombinace zámku. V případě, že se opravdu trefil, stal se vítězem a hackerem dne, ale jestli se spletl, získává triumf jeho protivník.

Hackeři jsou hrou, která si od všeho bere trošku – tady trošku štěstí (kostky), tady trošku logiky (správné využití akcí) a na závěr nějakou tu dávku té paměti (na kód uprostřed).

Jak již jsme zmínili na začátku, Hackeři jsou hrou, která se některými principy dost podobá hře Treehouse. Je tedy pravděpodobné, že pokud vás tato základní hra s pyramidkami baví, zaujme vás i tato varianta.

Ačkoliv Hackery lze hrát pouze ve dvou, nás napadla ještě varianta pro tři hráče, ve které převezme ten třetí roli hlídače sejfu. Do ruky dostane pouze jednu kostku a do zásoby tři malé pyramidky stejné barvy.

Pomocí kostky může buď přehazovat pořadí (SWAP), nebo zasáhnout do vzoru hráčů přehozením jejich dvou černých pyramid (AIM). Mnohem důležitější je však tah TIP, kterým může pod jeden ze tří zámků uprostřed strážce přidat druhou malou pyramidku z pytlíku. Tím se kombinace zesložití. Tyto tahy však má za celou hru pouze tři – za každý z nich odevzdá pyramidku, kterou dostal na začátku partie. Všechny ostatní pozice kostky nedovolují hlídači sejfu žádný tah.

Kromě toho samozřejmě na začátku hlídač připravuje barevnou kombinaci sám a není tak kompletována náhodně. Hráči ji však stále mohou změnit v průběhu hry pomocí tahu DIG, kterým mohou také snížit počet pyramidek v jednom ze zámků sejfu zpět na jednu (pokud hlídač nějakou pod zámek přidal).

Pokud si hlídač sejfu všimne, že oba hráči mají na svých pyramidkách stejný kód, může zaseknout zámky tím, že na ně umístí náhodné tři pyramidky z pytlíku. Hráči je mohou odemknout pouze v případě, že zahrají pokyn TIP, do té doby nelze zámky nadzvedávat ani měnit jejich kombinaci.

V případě, že jeden hráč hádá kombinaci, má druhý hráč svoji poslední možnost dokončit své pyramidy za pomoci tří libovolných akcí. Pokud se mu to nepodaří, vítězí strážce sejfu. Tuto variantu lze samozřejmě hrát i jako kooperativní verzi ve dvou hráčích s úpravou, že příkaz AIM hackera je opět takzvanou nulovým hodem – tedy hráč o tuto možnost tahu přichází.

Jedná se zatím o nejzajímavější pyramidkovou hru, o které jsme v našem seriálu psali. Vděčí za to velké variabilitě hraní a vlivu nejen náhody, ale i taktiky na výsledek partie. Pokaždé se bude pod zámkem nacházet náhodný kód, který se navíc v průběhu hry může změnit. Hráči nejsou tolik závislí na vůli kostky, protože využívají rovnou tří, mají tedy vysokou pravděpodobnost, že jim padne tah, který chtějí.

Bohužel opět potřebujete k hraní rovnou tři tuby pyramidek, což má za následek poměrně vysokou pořizovací hodnotu. Přesto jsou Hackeři právě první hrou, u které by se o jejich pořízení pomalu mohlo začít vyplatit uvažovat. Ale náš seriál ještě nekončí a čeká nás ještě mnoho dalších i vesmírných dobrodružství.

Hackeři nám připadají o kapku lepší než příbuzný Treehouse. Možná na tom má svůj podíl určité tajemství a pocit zakázané činnosti, které samotnou partii doprovázejí. Určitě každý kluk toužil v duchu si jednou vyzkoušet točení s kolečkem sejfu do té doby, než uslyší příslovečné klapnutí. Tady sice nic neklape, ale zato je i rozluštění této šifry často výzva.

Přehled hodnocení Pyramidkových her na DeskoveHry.com:
1) Treehouse ……… 65 %
2) Na tenkém ledě …. 68 %
3) Ledové věže …. 66 %
4) Hackeři …. 71 %

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Dice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Roll / Spin and Move
Rozšíření3House
RodinaComponents: Looney Pyramid Games, Containers: Zippered Pouch
Alternativní názvyPink Treehouse, Treehouse: Rainbow Colors, Treehouse: Rainbow Treehouse, Treehouse: Xeno Colors, Treehouse: Xeno Treehouse

Více o hře.

Recenze: Zahrajte si s Pyramidkami na hackera
Klady:

+ možnost více her s pyramidkami
+ napínavá hra
+ dobře nastavená pravidla
+ variabilní
+ vliv taktiky
Zápory:

- cena pyramidek
- málo interakce protivníků
- jsou potřeba tři tuby
- podobné treehouse
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shop Til You Drop