Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zažijte Finanční svobodu. Alespoň v deskové hře…

Hry málokdy mění život. Není to vlastně ani jejich úkolem. Jejich poslání je odnést vás od reality do imaginárního světa, provést dobrodružstvím nebo postavit před zdánlivě neřešitelný problém. Finanční svoboda vás naopak přivede zpět k realitě, donutí vás nad ní přemýšlet, nahradí toho fyzického poradce, který by do vás musel investovat čas. Nyní je na vás, abyste investovali čas do svojí budoucnosti.

Desková hra Finanční svoboda je nejmladší přírůstek do rodiny finančních her na českém trhu. Po zahraničním Cashflow od Roberta Kyiosakiho a Akciích a opcích poradenské firmy Czechwealth, které obě vycházely z principu Monopolů, tu však máme něco zcela jiného. Naprosto odlišný princip, který nepoužívá žádné náhody pouze té na simulaci reálných výkyvů trhu.

Finanční svobodu mají na svědomí dlouholetí odborníci z KFP, což je zkratka jmen Kořený Fichtner Pavlásek.

Pokud si hru objednáte, dorazí vám pěkná, robustní a pořádně těžká krabice. Všechny náklady na hru byly využity do papíru, což snadno zjistíte. Balení totiž téměř přetéká různými kartičkami. Kromě papírových součástek najdete pod hracím plánem také figurky, dvě hrací kostky, fixu a návod.

Samotná deska je zpracována přehledně a profesionálně, všechny důležité informace máte hned na očích a nemusíte při hře nic složitě hledat. Grafické zpracování je netradiční a originální, hrací plán určitě zaujme v kladném slova smyslu.

Pravidla nejsou složitá, ačkoliv by se tak mohlo zdát. Protože je hra určena také pro finanční poradce, dostanete ve hře na starost celou jednu rodinu, jejich náklady a výdaje. Vaším úkolem je šťastně je provést třiceti roky jejich života, počínaje třicátými narozeninami a šedesátkou (vstupem do důchodu) konče. V průběhu hry musíte rodinu zajistit finančně na stáří, ale také jim splnit několik předem stanovených snů (bydlení, dovolená, apod.).

Nejdříve dostanete do ruky peníze a kartičky reprezentující aktuální stav vaší vybrané rodiny, tedy aktiva i pasiva. Samozřejmě musíte rozložit všechny potřebné balíčky obsahující herní elementy na určená místa na desce. I ve Finanční svobodě hraje hlavní roli jednoduché slůvko cashflow, proto než hru zahájíte, postavíte figurku na odpovídající pole hracího plánu, na hada vinoucího se kolem celé desky ve tvaru písmene U, a tak označíte své aktuální cashflow. Nyní můžete začít hru.

Základní pomůcky pro časový harmonogram hraní se nachází v horní části hracího plánu. Jedná se o ukazatel stáří, který se každé uplynulé kolo posune o tři roky. Kolečko pod ním signalizuje jednotlivé fáze kola, jichž je celkem pět.

V hlavní fázi celého kola, obchodní transakce, musíte rodině poradit investice, prodeje a rozhodnutí na následující tři roky a zároveň je provést. Můžete se rozhodnout uložit volné finanční prostředky do stavebního spoření, penzijního připojištění nebo některého z podílových fondů. Můžete také nakupovat nemovitosti (ovšem ne kvůli zisku) a jiné věci a plnit tak sny rodiny.

Jak je z uvedených možností patrné, hra obsahuje pouze produkty, které u nás opravdu naleznete, a které tak hráči důvěrně znají ze života (na rozdíl od Cashflow, které bylo vystavěno na amerických produktech).

V závislosti na provedených akcích posouváte svoji figurku na pásu cashflow na odpovídající políčko, které znázorňuje váš aktuální čistý příjem (= celkový měsíční příjem rodiny – pravidelné měsíční platby).

Předtím než se fáze transakcí dočkáte, musíte se na ni nejdříve připravit pomocí čtyř pomocných akcí. Vaši klienti nejdříve zestárnou o jedno políčko (tedy o tři roky), pak dostanete do ruky finance, které rodina po vašich radách za tyto tři roky naspořila. Částka je přehledně uvedena na pozici, kde stojí aktuálně vaše figurka na hrací ploše. Na závěr na vás čekají ještě dva náhodné herní elementy, které hru značně dynamizují.

Prvním z nich je změna kurzů podílových fondů. Do těchto fondů pak můžete v průběhu transakce investovat. Úprava hodnoty podílových listů probíhá za pomoci hodu kostkou, po němž v závislosti na tabulce otočíte daný počet kartiček kurzů fondů, a poslední otočená znázorňuje výsledek.

Poslední událostí kola před transakcemi je fáze nazvaná „Co přinesl život“. Obsahuje náhodné události, výdaje nebo velmi nepříjemné věci, jako je trvalá invalidita klienta. Obtížnost událostí můžete ovlivňovat zařazením kartiček Černých dnů. Důležité je, že se proti těmto negativním událostem můžete pojistit, samozřejmě za patřičný měsíční poplatek, který je trošku nereálně stanoven napevno na 500 Kč bez ohledu na věk klienta.

Hra obsahuje celkem dvanáct rodin, které jsou seřazeny do několika obtížností, co se jejich zabezpečení a splnění snů týká. Hru tak může hrát začátečník i opravdový expert, který promýšlí každou investici – všichni si najdou svoji výzvu.

Z toho všeho vyplývá, že hra má co nabídnout i po několika zahráních. Vždy se vám budou do hry stavět jiné výzvy, ať už díky obtížnosti nebo prostřednictvím náhodných událostí. Variabilitu dále umocňuje i věkový posuvník, který nezačíná na třiceti jako standardní verze hry. Svoji budoucnost si ve Finanční svobodě mohou malovat i mladší ctižádostivci, už od 21 let. Náhodný vývoj peněžního trhu s fondy dělá rovněž z každé hry jiný zážitek.

Veliké plus je, že na rozdíl od všech jiných existujících her tohoto typu můžete hrát Finanční svobodu sami! Dokonce sami tvůrci doporučují brát si dvě karty událostí pro zvýšení výzvy. Kontrastem je pak nejvyšší číslo osmi hráčů, kteří se mohou hry účastnit, ovšem jedná se o soutěžení v párech.

Oproti Cashflow velmi potěší, že hra nezahrnuje neustálé přepisování hodnot, na kartičky. Pouze občas něco poznačíte, k čemuž je u hry přiložena fixa na whiteboard. To, co napíšete, pak snadno po hře z kartiček smažete a ty jsou připraveny pro další použití. Jednoduché a neuvěřitelně elegantní, žádné papíry, žádné trápení životního prostředí.

Bohužel s opuštěním monopolovského principu se z Finanční svobody vytratila podstata deskových her a tou je interakce hráčů. Můžete hrát ve dvou nebo ve čtyřech, vždy bude každý bojovat sám za sebe a ty druhé bude pouze sledovat jako nezaujatý pozorovatel. Proto pro lepší zážitek doporučujeme vždy hrát za rodinu ve dvojici, protože pak si užijete i komunikaci. Konflikty vznikající ze soupeření však hře budou i tak nadále chybět a je to škoda.

Velice zajímavé na zpracování hry je, že vždy vidíte velmi přehledně, jak na tom jste díky nepřebernému množství kartiček. Najdete zde kartičky cílů, kartičky dítěte, ale i všech finančních produktů, každou přehledně popsanou.

Pozitivní informací je, že se na podzim letošního roku chystá rozšíření hry, které bude obsahovat nové rodiny ze všech příjmových skupin, nové pojistné produkty nebo pronájem nemovitostí. Pro další rozšíření je plánováno i obchodování s akciemi a další investice, ale zde ještě není znám žádný přesnější termín.

Protože ovlivnění cashflow rodiny je pouze na vás, je hra na hony vzdálená Kiyosakiho Cashflow a jeho náhodě. Podle našeho mínění je v žebříčku nad ním o několik stupínků. Proti zakoupení hry může stát také existence výukových online aplikací, ale máme pocit, že zážitková forma učení je jasně nejlepší, pěkně si všechno ohmatat a vyzkoušet je pro člověka to pravé. Stejně tak je problémem i vysoká cena, kdyby byla poloviční, bylo by hodnocení Finanční svobody ještě vyšší..

Samotné označení „hra“ bychom měli i v tomto případě používat s opatrností. Finanční svoboda vás zábavnou formou uvede do finančního světa, který je opravdu připraven na české prostředí a umožní vám zkoušet hypotetické situace. Zábava je až na druhém místě, ale přesto ji tam najdete a není jí málo.

Recenze: Zažijte Finanční svobodu. Alespoň v deskové hře…
Klady:

+ originální a kvalitní zpracování
+ neotřelý princip
+ věrně simuluje opravdové situace
+ lze hrát v jednom hráči
+ různé obtížnosti
+ náhodné elementy zajišťují znovuhratelnost
Zápory:

- chybí mezihráčská interakce
- vysoká cena
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Andor Dobrodružné legendy – unikátní zážitek