Abyste mohli zažádat o státní občanství České republiky, musíte splnit test českého jazyka a mít povědomí o obecných faktech týkajících se naší země. Není to tedy tak náročné, jako byste chtěli ukořistit občanství Spojených států. Ale pokud by se ta úroveň pro přistěhovalce zvýšila, pak by mohla mít podobu třeba hry Znáte Česko.
Pro všechny milovníky České republiky, ať už v ní žijí nebo ne, je připravena hra Znáte Česko. Pod jejím vznikem je podepsaný tvůrčí tým společnosti Albi. Hra spatřila světlo světa na podzim roku 2019.
Krabice na sebe opět bere bílý elegantní háv, kterému vévodí ilustrace Svatého Václava na koni, pomníku stojícího na Václavském náměstí v Praze. Uvnitř najdou hráči ohromných 450 karet, každou pak se třemi otázkami ohodnocenými 100, 200 a 500 korun. Obtížnost roste, ale zatímco první odpověď nenabízí žádné možnosti, další dvě mají hned tři.
Karty náleží celkem do šesti různých kategorií, ale hráči je vezmou a pořádně je zamíchají dohromady. Poté na stole rozloží tolik karet, kolik se partie účastní soupeřů. Ty náleží do náhodné sestavy kategorií. Začínající hráč si právě podle zadní strany může vybrat, jestli chce kulturu, historii, sport, geografii, přírodu nebo nepředvídatelné různé.
Ještě než mu jeden ze soupeřů přečte otázku, musí si vybrat, jestli si v rámci kategorie věří na otázku za 100, 200 nebo 500 korun. Při tom musí pamatovat, že se náročnost otázky zvyšuje s rostoucí finanční hodnotou.
Správnost odpovědi rozhodne o tom, jestli hráč dostane odměnu v podobě jedné papírové bankovky nebo ne. Hráči odpovídají jeden za druhým a to až do momentu, kdy je odehráno tolik kol, kolik je hráčů. Vítězem se stává ten, kdo má nejvíce financí za své vědomosti.
Znáte Česko? je klasickou znalostní hrou, ve které zase budete odpovídat na otázky. Není tu žádné tipování, jen hráči, možnosti a odpovědi. Pokud dostanete na výběr možnosti, pak můžete alespoň hádat. Šance tedy je i v situacích, kdy nevíte.
Otázky a jejich kategorie jsou opravdu zajímavé. Je dobře, že se firmě Albi daří držet jejich úroveň i navzdory tomu, že znalostních her mají na svém kontě už opravdu spoustu. I přesto je stále řada témat a vědomostí, které je třeba prověřit.
Obtížnost je dost nevyvážená. Otázky za 100 nemají žádné možnosti a díky tomu jsou extrémně těžké, ačkoliv mají hodnotu pouze 100 korun. Díky tomu vlastně hráče vůbec nic nemotivuje, aby si je zvolili. Vždy se rozhodujete mezi otázkami za 200 a 500.
Průběh je hodně klidný. Hráči prostě jeden za druhým odpovídají a všichni ostatní čekají. Protože je ale kol jasně daný počet, netrvá nikdy partie zbytečně dlouho. Jen to čekání je ve více hráčích zbytečně dlouhé, ale tady jiná možnost není. Pravidla jsou hodně obyčejná a na novou vědomostní hru výrazně neoriginální.
Na druhé straně pravidel je ale popsaná akční varianta hry. Do hry tak vstoupí trojice různých žetonů. Každý z účastníků dostane jeden kus. I tentokrát je vždy připraveno ze zamíchané zásoby tolik karet, kolik je hráčů. Jeden z nich (ne ten aktivní) provede nacenění karet a rozdělí bankovky různých hodnot mezi karty, aniž by se podíval na otázky. Řídí se tedy především tím, jak chce soupeřům znepříjemnit snahu.
Tady poprvé dává smysl bankovka s hodnotou 100, protože hráčům taková otázka dá pořádně zabrat a i kdyby se jim náhodou podařilo odpovědět, dostanou málo peněz. Hráč za správnou odpověď získá právě tuto bankovku. Nic víc ani nic míň. S pomocí žetonů mohou soupeři zasahovat do průběhu, měnit otázky, sázet na soupeře nebo zaměňovat bankovky přiložené ke kartě (a tím i otázku).
Znalostní hry jsou mezi hráči stále populární, a jak z trhu mizí ty starší, nahrazují je nové. Tahle bohužel nemá zrovna nejkvalitnější pravidla, pokud chcete klidný průběh. A právě proto Znáte Česko? uspěje navzdory svým pouze průměrným kvalitám. Největší přidanou hodnotou je opravdu ohromující počet otázek, který zaručuje dlouhou zábavu. Znáte Česko? je jinak ale maximálně průměrnou znalostní hrou.
+ hromada otázek
+ akční varianta
+ zajímavé otázky i témata
- neoriginální základní varianta
- hráč mimo svůj tah čeká
- nejjednodušší otázka nemá nejjednodušší odpověď