Kdykoliv Fred usnul, zdálo se mu o vybuchujících hlavách. Vždycky udělaly jen tiché POM a zdi všude okolo pokropila sprška krve. A v tu chvíli se většinou s hrůzou a zrychleným dechem probouzel, propocený ve své vlastní posteli. Manželka ležela vedle něj a klidně oddychovala. Jenže on byl tam venku a viděl TO! První den nemrtvé invaze zahodil televizi a nechal si jen rádio kvůli zprávám. Věděl, že jinak by se za chvíli zbláznili při pohledu na tu zkázu.
Ale někdo musel chodit shánět jídlo a vodu. Ta v kohoutcích byla kontaminovaná virem, který na lidstvo tuto zkázu snesl. Voda. Největší přítel lidstva a nejobjemnější obyvatel naší planety se proti nám takto otočil. Nákaza dosáhla během dnů ohromného počtu. I dnes tady budou zvonit. Lovci. Verbují do svých řad, snaží se pomáhat lidem a udržet město alespoň trochu bezpečné. Sebral odvahu. Možná dnes. Třeba se k nim přidá..
Nemrtví zaútočili na svět. Zanechali za sebou spoušť v podobě hořících měst, kouřících čtvrtí a spousty mrtvol ležících na ulicích. Nikdo jim nemohl utéct, protože jejich počty neustále stoupaly. Kdokoliv zemřel jejich rukou, do 24 hodin znovu povstal a přidal se k jejich neutuchající honbě za lidským masem a mozky.
Tahle šance přichází i k nám domů. Venku se sice neprohání zkrvavené a potrhané příšery, ani neslyšíte volání o pomoc z ulice s vědomím, že nemůžete pro oběť nic udělat. Náš svět je alespoň o trochu bezpečnější. Jaký by mohl být, se nám pokusí ukázat nová desková hra plná nemrtvých – Zombicide.
Ale kdo by chtěl hrát za hloupé a pomalé zombíky, že ano? Právě proto si autoři Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien a Nicolas Raoult řekli, že místo toho vytvoří zábavu založenou na spolupráci proti této hordě hnijícího masa postupujícího vpřed. Autorem grafiky a ilustrací jsou uznávaní Miguel Coimbra a Nicolas Fructus,ale s nimi spolupracovali také Edouard Guiton, Mathieu Harlaut a Eric Nouhaut. Ale už jen jména prvních dvou jasně dávají vědět, že se máme po grafické stránce na co těšit.
Zombicide si probojovala svoji cestu ke zrodu na serveru Kickstarter, kde vydělala 780 tisíc dolarů (!!) a utekla konkurenci. Její vydavatelé CoolMiniOrNot jsou ostatně jednou z mála společností, které se vždy povede svým novým projektem hráče nadchnout. Právě proto se třeba všichni teď mohou těšit na hry Rivet Wars, Relic Knights nebo Sedition Wars.
A věřte nám, že tohle není žádná malá, kapesní hra. Zombicide je pořádnou masivní deskovou hrou, čemuž odpovídá i velikost krabice. Vysoká a opravdu těžká. Taková je krabice na první pohled. A červená. S portréty hrdinů bránících se náporu ošklivých zkrvavených zombie. Přesně tak má vypadat lákavý titulní obrázek.
Když ale odložíte stranou víko krabice vyrobené z tvrdého kartonu, čeká na vás velké překvapení ohledně uspořádání hry uvnitř. Balení totiž tvoří menší krabice poskládané efektivně do tvaru, který přesně vyplňuje krabici. Samozřejmě úplně nahoře na nich jsou položené archy kartonových dílků, které je třeba na začátku vycvakat.
Těch dílů je opravdu hodně. Hlavní a jednoznačně nejdůležitější je devítka oboustranných map obsahujících kresby ulic, ale i vnitřku napadených budov. Po tomto rozbitém bezejmenném městě se budete pohybovat a bojovat o život. Nebo alespoň o hodinu života navíc, než vás zavalí nemrtvá těla a ušlapou svým rozpadajícíma se nohama.
Mezi další kartonové dílky se objeví nejrůznější vozidla, která budou postávat po ulicích, a vy v nich budete moci jezdit! Ano, už se začínáte těšit? Ale ještě než nasednete a začnete přejíždět zombíky, musíme si povědět o žetonech pro zombie spawnpointy (místa, kde se nepřátelé zjevují), jeden EXIT token pro označení jediného možného východu. Jsou zde ale i barevné křížky pro úkoly, které musíte splnit, žetony dveří, trojúhelníkové dílky hluku s obrázkem ucha nebo dovedností ve tvaru nábojnice.
V nekompromisní kvalitě provedení vás možná zarazí karty hlavních hrdinů (celkem šest základních postav), které jsou vyrobené z tvrdého, ale tenkého papíru. To ovšem neznamená nutně krok zpátky. Jejich tloušťka byla zvolená z dobrého důvodu. V krabici najdete totiž také šest plastových zarážek, které připevníte právě ke kartám hrdinů z horní strany. V průběhu hry vám takto jednoduše pomohou sledovat zkušenosti vašich svěřenců.
Výčet nemohou zklamat ani malé karty, kterých je celkem 110. Můžete je na první pohled rozdělit na 62 karet vybavení pro hrdiny (místo pro ně najdete na kartách postav), 6 karet zranění a 42 zombie karet. Ty určují, které příšery a v jak velkém počtu se na vás vrhnou v dalším kole. Karty podporuje šestice červených kostek, která bude rozhodovat o mnoha důležitých událostech v partii.
Jenže to hlavní, čím je Zombicide živo a proč si ji asi v první řadě pořídíte, jsou miniatury. A ne jen tak ledajaké. Je zde dohromady neuvěřitelných 71 figurek. Z nich je pouze šest barevně odlišených hrdinů, každý ladí s pozadím svojí karty hrdiny. Ačkoliv Doug a Phil (tmavě modrá a šedá) jsou od sebe trochu hůř k rozeznání (na kartách), pokud je kontroluje jeden hráč. Ale na všechny postavy si brzy zvyknete a odlišíte je bez problémů a to i ostatní: Wandu, Amy, Neda i Joshe.
A pak jsou tu čtyři druhy nepřátel. Jsou zde nejslabší chodci (40), kteří představují předvoj a vlnu, která se vás snaží oslabit. Za nimi se pomalu valí tlusťoši (ve hře celkem 8 figurek) a jedna zrůda (abomination). Jsou zde ale také specifičtí běžci, kteří se pohybují sami o sobě a dělají vám starosti svým rychlým pohybem.
S tím by se většina firem spokojila, ale CoolMiniOrNot si řekli, že nám poskytnou ještě hlubší zážitek. Proto třeba od chodců najdete v krabičce rovnou pět druhů po osmi figurkách a u šestnácti běžců jsou to druhy dva. Tím získává herní plán na nevídané variabilitě a atmosféře.
Na začátku každého zážitku si především musíte zvolit scénář a tedy i příběh, který bude určovat průběh celé partie. V Zombicide se tyto varianty hry nazývají mise a máte jich v základu k dispozici rovnou deset, což je dostatečný počet na dlouhou dobu. Většina se od ostatních výrazně odlišuje úkolem, prostředím nebo objekty, se kterými máte v jejich průběhu co do činění.
K některým z nich si povíme detaily až později. Přípravu a průběh hry ale vezmeme spíše z obecnějšího pohledu a nebudeme zabíhat do zbytečných podrobností. Ty si určitě pak rádi objevíte sami v případě, že si Zombicide pořídíte.
Každý z hráčů si vezme pod svoji kontrolu několik přeživších. Jejich počet závisí na počtu hráčů a také na obtížnosti partie, kterou požadujete. V základních pravidlech jsou stanoveny tři postavy pro každého ze dvou hráčů, dvě pro každého ve třech a teprve od čtyř účastníků má každý svého jediného vlastního přeživšího. Zde vidíte jasný rozdíl – ve čtyřech hráčích máte ve hře pouze čtveřici přeživších, zatímco ve dvou a ve třech rovnou šest! Můžete samozřejmě tento počet bez problémů snížit.
K vybraným postavám si vezmete jejich kartu s portrétem a zatím prázdným inventářem. Na horní lištu s počítadlem zkušeností připevníte plastového koníka. Každý si také žetonem nábojnice označí svoji jedinou počáteční schopnost. Jakmile získá nějaké zkušenosti, může obdržet také nějaké ty nové dovednosti.
Dál následuje příprava plánu. Na daná místa umístíte dveře, žetony úkolů a také místa, odkud se na vás poženou zombíci. Tyto přípravy jsou specifické pro každý scénář. Krom toho si vytvoříte vedle plánu zásobu ostatních žetonů a také balíčků karet.
Zatímco balíček nemrtvých jednoduše zamícháte, z hromádky vybavení vytřídíte do začátku jednu sekeru, páčidlo a pistoli. Jednu od každého. To je veškeré vybavení, které přeživší lidé dostanou do začátku. Někteří tedy budou začínat zcela bez vybavení a je jen na domluvě hráčů, jak toto vybavení rozdělí. Nebo lze rozdělení udělat losováním.
Než se pustíme do střílení a boje o přežití, podívejme se na sestavený plán z několika desek. Mapu lze dělit na takzvané zóny. Nejjednodušší jsou ty uvnitř budov. Tam se jednoduše dělí na místnosti a postavy do sousedních pokojů vidí jen v případě, že jsou otevřené dveře. Nevidí samozřejmě ani za roh a pouze do přímo sousedící místnosti.
Na ulici je situace jiná. Hrdinové vidí kolem sebe všude a nevidí pouze za roh, když zatáčí ulice. A samozřejmě dovnitř domů s výjimkou otevřených dveří. Zóny na ulicích jsou rozdělené za pomoci přechodů pro chodce. Jedna zóna je pochopitelně také jeden krok ve chvíli, kdy se začnete vy nebo nepřátelé pohybovat.
Ale to už pomalu zabíháme do hraní, které teď právě zahajujeme. Každý samozřejmě už z přípravy má položenou figurku svojí postavy (postav) na startovní pozici. Někde kolem se pohybuje hromada nemrtvých. A vy máte ve svém kole vždy možnost hrát za jednu ze svých postav, které postupně rotujete. Každý hrdina má tři, respektive později ve hře čtyři, akční body k utracení.
Můžete je použít na pohyb mezi zónami. Přesunovat se můžete dokonce i diagonálně, pokud je to možné. Za jednu akci lze také prohledat místnost a pokusit se najít nějaké vybavení, otevřít dveře nějakým nástrojem, vyměnit si vybavení s jiným hráčem nebo přeskládat vlastní. Ale jsou tu i útočné akce, nastupování do auta, splnění úkolu nebo vytvoření nějakého hluku, abyste na sebe nalákali hladové příšery. Prostě všechno, co si dokážete představit a chcete provádět, stojí akci. A jak vidíte, hra toho umožňuje opravdu hodně.
Nejdůležitější na začátku partie je hledání, které můžete provádět pouze v budovách (na ulicích se věci moc nepovalují) a jen, když vám za zády (= ve stejné místnosti) nestojí nemrtvý. Jednoduše utratíte akční bod a vezmete si z balíčku vybavení horní kartu. Nyní můžete nalezený předmět položit na kartu svojí postavy. Ta může nést až pět věcí, ale pouze dvě může aktivně používat. Při nalezení nového objektu můžete svůj inventář zdarma přeorganizovat. Jinak stojí tato činnost jednu akci.
Zamčené dveře můžete otevřít pouze násilím. Na každé kartě zbraně nebo nástroje máte kromě jeho obrázku také symboly naznačující, k čemu jej lze použít. V pravé části karty je symbol dveří, v levé pak silueta nemrtvého. Pokud tam tento obrázek je, lze předmět použít k útoku/otevření. U těchto obdélníkových obrázků jsou ještě malé ikonky – buď ucho ve žlutém trojúhelníku, nebo modré ucho přeškrtnuté. Tyto symboly naznačují, jestli daná činnost vydává hluk.
Zvuky jsou v boji se zombíky velice důležitým prvkem. Právě zvuk je totiž přitahuje. Jejich pohyb vždy v následujícím kole směřuje k místu, odkud se ozývá nejvíce hluku. K tomu se ale ještě vrátíme. Pokud tedy použijete sekeru k otevření dveří, udělá to rámus a vy musíte přidat do zóny jeden žeton hluku. Ten bude důležitý na konci kola.
Často se ale ocitnete v místě, kde už nějaké zombie je a vy jej budete chtít odrovnat. K tomu lze využít zbraně. Na jejich kartách najdete vzdálenost, na kterou ji můžete použít, uvedenou v zónách. Nula označuje zbraň nablízko, jakékoliv jiné číslo udává dostřel přes určitý počet zón. Druhé číslo ukazuje počet kostek, kterými budete při jednom útoku házet. V kombinaci s třetím číslem, přesností, určíte počet zásahů. To znamená všechna hozené kostky, na nichž padly alespoň čísla rovná přesnosti zbraně. Posledním číslem je poškození, které dělá každý zásah.
Důležité však je, že v boji se silnějšími zombíky, potřebujete i silnější zbraně. Tlusťocha prostě s pistolí nezabijete, ani pokud do něj vyprázdníte celý zásobník. Potřebujete něco silnějšího. Zbraň, která dělá poškození alespoň za dva body na každý zásah. Při boji zblízka můžete jedním útokem s více úspěchy pobít i několik nepřátel.
Střelba na dálku má ale svoje specifická pravidla. Pokud totiž střílíte, máte vysokou šanci, že zasáhnete někoho z vlastních. Pokud v cílové zóně stojí někdo z přeživších lidí, dostanou zásah jako první. Teprve pak se rozdělují zranění i ostatním – nejdříve nejslabším chodcům, pak tlusťochům a na konec běžcům. Musíte tedy velmi dobře přemýšlet, kam střílíte.
Za každou zabitou příšeru dostávají hráči jeden bod zkušenosti. Ve chvíli, kdy jejich ukazatel zkušeností dosáhne oblasti v jiné barvě, mohou si vybrat jednu dovednost z nových a začít ji využívat. Navíc od žluté čáry má zkušený bojovník o jednu akci na kolo víc.
Na konci kola, když měli všichni přeživší možnost něco dělat, je řada na nemrtvých. Ti nejdříve útočí na všechny lidi, kteří jsou s nimi v místnosti nebo zóně na ulici. Hrdina obdrží kartu zranění a musí navíc zahodit jedno vybavení ze svého inventáře. Pokud dostane druhé zranění, je mrtvý a je z bitvy o vítězství vyřazen.
Pak se zombíci začnou pomalými vláčnými pohyby přesouvat. Prioritu má u nemrtvých vizuální kontakt. Pokud ale mají na dohled několik skupinek, posouvají se k té nejhlučnější. Kromě žetonů hluku, které hráči v kole vytvořili, se jako jeden hluk počítá také každé přeživší postava. Dýchání je také zvuk! Tímto směrem se tedy zombie posunou. Pokud nikoho nevidí, pak se posouvají prostě za zvukem. Pokud je shoda mezi více místy, pak se nemrtví rozdělí do skupin a vydají se oběma směry.
Úplně na konci kola pak přibude na plán trocha nového hnijícího masa. To znamená, že odhalíte horní kartu z balíčku nemrtvých a přidáte na plán tolik příšer, kolik karta udává. A který řádek se vás týká? To záleží na tom, jak zkušené máte v týmu bojovníky. Právě síla nejlepšího hrdiny (tedy úsek, ve kterém se nachází ukazatel zkušenosti) ukazuje barvu řádku, podle kterého se příšery přidávají.
Scénář končí smrtí hrdinů, nebo jejich vítězstvím v případě, že splní zadané úkoly. Ty se mohou lišit a většinou se skládají z obsazení některých míst nebo doběhnutí někam do bezpečí.
Zombicide je hra, která sází všechno na atmosferickou notu. A ono se jí to opravdu podařilo. Hráči budou prožívat bitvu s nemrtvými, dohadovat se u stolu, jaký je nejlepší postup dál. Jejich šanci na přežití hodně ovlivní náhoda v podání obou balíčků karet. Především bez správného vybavení se často na chvilku zaseknete.
Co je ovšem nejlepší je fakt, že už od prvního kola jste součástí akce. Na plánu se neustále něco děje a nemrtvá hrozba se pohybuje vaším směrem. Čím déle budete váhat, tím víc na sebe nalákáte příšer a o to těžší bude probojovat se až k cíli. Někdy se navíc musíte i vracet stejnou cestou odkud jste přišli a musíte tak uvažovat dost takticky.
Právě proto je ve hře přítomný zvuk. Jeden z hrdinů může dělat hluk, aby umožnil útěk ostatním. V málokteré hře uvidíte hráče, jak se hrdě obětují pro kolektiv a nechají se pohltit hromadou nemrtvých, aby jejich kamarádi mohli přežít. Scénáře totiž obvykle nevyžadují, aby přežili úplně všichni. Hluk je úžasným způsobem, jak přidat do hry atmosféru, protože hráči musí používat zbraně s rozmyslem.
Bohužel zatímco většina misí je skvěle připravena a zaručí vám ohromnou zábavu, některé jsou nevyladěné a možná se jim úplně vyhnulo testování. Konkrétně máme na mysli druhý scénář, v němž v podstatě stačí, aby skupinka bojovala se zombíky a nejrychlejší z hrdinů vyrazil přes plán. Jakmile dosprintuje na druhou stranu ulice, je konec. Během pěti, maximálně deseti minut. Takže pozor, pokud budete Zombicide zkoušet, určitě k tomu nevyužívejte misi číslo dvě!
Krom toho obsahuje Zombicide i několik dalších nedokonalostí, které ale můžete snadno opravit. Například povinné zranění mířící do vlastních řad v případě střelby na dálku. Nemyslíme, že přeživší lidé by byli taková nemehla. Můžete tedy pravidlo zachovat, ale na zásah si hodíte kostkou. A pokud hodíte jedničku, pak jste opravdu trefili svého kolegu. Jinak mu ale také můžete zachránit život. Takovou situaci původní pravidla neumožňují.
Těchto několik nedostatků ale vyvažují ohromné možnosti a jiné prvky hry. Například variabilita vybavení a jeho použití, zkušenosti a speciální schopnosti, které se liší postavu od postavy. K dispozici jsme měli pouze základní postavy z krabice. K dostání jsou také rozšiřující charaktery.
A to jsme ještě nezmínili třeba jízdu autem. Tím můžete přejíždět nemrtvé, ale současně lze také střílet z okýnka. Auta zde prostě nejsou jen tak na okrasu, ale zažijete přesně ty scény, které jste tolikrát viděli v mnoha zombie filmech.
Desítka misí je dostatek na to, aby vám při obměně postav a variabilitě nacházených zbraní, vystačily na docela dlouho. Navíc není nic jednoduššího než si připravit vlastní příběhy a scénáře, klidně na pokračování. Devět oboustranných desek je naprosto dostačujícím množstvím.
Na internetu jsou navíc ke stažení mnohé další scénáře, které vám obohatí zážitek. Dokonce najdete na serveru BoardGameGeek i kampaň z několika propojených misí. Celkově je ale právě v této hře vidět nejvíc, jak je důležitá lidská tvořivost..
Zpracování Zombicide je naprosto ultimátní. Tomu ovšem také odpovídá jeho cena. Ovšem za svoje peníze dostanete úchvatný zážitek, který vypadá na stole naprosto perfektně. Miniatury jsou profesionálně zpracované a všechny komponenty jsou vyrobeny z tvrdého kartonu. Všechno pak dokončuje elegantní zpracování balení.
Zombicide je povinnou koupí pro každého, kdo má zálibu v tomto žánru. Ovšem neomezuje se pouze na tyto hráče, ale otevírá svoji náruč všem, kteří hledají kooperativní dobrodružství, ze kterého na všechny strany odkapává krev. Konec léčení nemocí, vraždění bezejmenných orků! Tentokrát se musíte postavit své vlastní rase. Možná si budete muset prostřílet cestu přes vlastní kamarády. Nesmíte couvnout!
Více o hře.
+ ohromný počet figurek
+ scénáře
+ sbírání zkušeností vede k získávání nových schopností
+ prohledáváním místností najdete předměty
+ omezený inventář
+ možnost jezdit v autech
+ skvělá atmosféra
+ jednoduše řešené boje
+ koncept hluku lákající zombie
+ řada rozšiřujících scénářů ke stažení
+ možnost zvyšovat a snižovat obtížnost počtem hrdinů
+ zajímavě řešená krabice
+ dostatek oboustranných desek s mapami prostředí
- některé scénáře se nepovedly
- problematická pravidla pro střelbu