Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zoo New York – není výběh jako výběh

Postavit fungující zoo není nic snadného, protože každé zvíře má nejen svoji představu o životním prostředí, ale také preferuje konkrétní prostředí. Rozmístění zvířátek do výběhů a pavilonů je tak plné stěhování, kompromisů a chyb.

A takovou zoo si zkusí postavit i hráči v novince od populárního Uweho Rosenberga. Novinku Zoo New York vydal pod hlavičkou společnosti Feuerland Spiele a získal pro ni ilustrace of Felixe Wermkeho. Hru si pro českou lokalizaci vyhlédla firma MindOK.

Na víku pevné krabice vidíme čtveřici zvířátek, které jen tak postávají na louce před siluetou New Yorku. Možná utekli ze zoo a vaším úkolem teď bude je pochytat a umístit zpět do výběhů. Po otevření víka uvidíte tu zoo v plné parádě, jen v pořádném chaosu, který potřebuje napravit. A tak si hráči každý vezmou jednu svoji desku s plochou na stavbu ubytování pro zvířátka. Ty se prozatím usídlí ve skupinkách uprostřed stolů, a to v podobě dřevěných figurek. Právě odsud každý ze soupeřů získá své první obyvatele, konkrétně ty, kteří jsou vyznačená na jeho herním plánu.

Ve středu stolu se k skupinkám zvířátek připojí i lišta akcí, kterou hráči zaplní společnými silami s pomocí destíček výběhů tak, že nakonec mají na každé pozici tři na sobě položené destičky v pořadí, v jakém budou dostupné. Kolem desky bude běhat jeden slon, který dostal toto povolání díky svému šikovnému chápavému chobotu. Může tak výborně podávat destičky výběhu tomu, kdo o ně projeví zájem. Stranou připraví hráči ještě dílky atrakcí a partie může začít.

Postupně v pořadí předepsaném svými plány se hráči střídají na tahu. Každý budování zoo zahájí pohybem slona po směru hodinových ručiček. Ten může popoběhnout o jedno nebo více polí. Důležité je, kde nakonec jeho těžké dupající nohy zastaví. Může se stát, že skončí na výřezu plném destiček výběhů, nebo místo toho může skončit pohyb na výstupku destičky akcí s obrázkem zvířat. Právě to rozhodne, co bude hráč moci udělat.

V první z variant si může vzít horní destičku výběhu a položit ji na libovolné volné místo na svém plánu. Aby to ale udělal, musí mít v některém ze svých aktuálních výběhů (nebo domečků, kam některá zvířátka při převozu doputují) alespoň dvě zvířátka, protože nový výběh je třeba okamžitě obsadit, a to jedním nebo dvěma zvířátky. Pokud žádné takové nemá, nesmí si dílek vzít a místo toho musí zastavit slonem jinde. Výběhy jsou tak velké, jak velké se podaří ukořistit destičky. Na začátku jsou menší, postupně se ale jejich rozměry zvyšují.

Místo toho může právě s pomocí slona rozšířit řady svých zvířátek a to v situaci, kdy slonem zastaví na jednom z výstupků s obrázky. Hráč si může vzít jednu libovolnou dřevěnou figurku nebo může být chytřejší a získat rovnou dvě – ty, které jsou na poli se slonem nakreslené. Nemusí je při tom rovnou strčit ven do výběhu, ale lze je umístit dočasně také do domečku. I ten má více pozic.

Kdykoliv přesouváním nebo přidáváním je zaplněn některý z výběhů, může je hráč vrátit zpět a vyměnit je za jednu z dostupných atrakcí. Ta už konečně přináší body, ale musí být také postavena na plán ihned, když ji někdo získá.

Některé zobáčky na počítadle jsou tenčí a mají na sobě obrázek dvou dospělých a jednoho mláďěte. V takový moment si mohou hráči vybrat až dva výběhy, kde se nachází minimálně dvě figurky, a kde dojde k rozmnožování.

Jakmile některý z účastníků dokáže zcela zaplnit svoji desku (výběhy a atrakcemi), dochází ke konci střetnutí. Může dokonce ihned své vítězství oslavit. Třeba výletem do zoo, aby ocenil obtížnost skládání správných výběhů k sobě.

Zoo New York je vynikající novou dílkovanou. Propojování tetrisových dílků zůstává hlavní náplní, aby měla zvířátka nějaké to bydlení. Slabost pro zvířátka autora Agricoly a Caverny, Uweho Rosenberga, se opět projevuje. V téhle novince jsou totiž právě ony v hlavní roli, hráči se o ně opět musí starat a množit je.

Naštěstí je nemusí krmit, protože to už by z téhle jednoduché kratochvíle udělalo asi výrazně náročnější a přemýšlivější zábavu. Takto zůstává hra příjemně jednoduchá a stává se z ní parádní vstupní brána do světa deskových her.

Při tom si zachovává chytrý způsob aktivace pro každého, kdo je na tahu. Při zachování drobné volnosti v pohybu slonem si může každý z účastníků vybrat, kde zastaví a co se stane. Někdy je šířka voleb ovlivněná aktuální situaci na jeho plánu, ale vždy se dá vybírat. A to je dobře, protože nikdo nemá pocit bezmoci. Základem je správný výběr dílků, ale neméně důležité jsou i políčka odkazující na nové přírůstky do zoo.

Hráči při získávání nemusí hned všechny nová zvířátka umisťovat do výběhů, ale mohou použít i domečky na svém plánu. A ty je třeba využívat takticky. S přidáním nových dílků je totiž třeba je ihned obsadit a tady je opět vidět důležitost rozmnožování. Ale žádnému zvířátkáři tohle nemusíte říkat dvakrát – všichni chtějí mít v zoo co nejvíce kamarádů. A to i v případě, že po obsazení celého výběhu jsou odstraněni z plánu. Nahradí jej totiž destička cenné atrakce, která může rozhodnout o vítězi partie.

Každý z hráčů má svůj vlastní plán, na kterém buduje vlastní zoo. Ale kromě toho se odehrává v partii i druhá část – manévrování se slonem. Interakce ale ve hře není příliš, jen tento boj o pozice a destičky. Díky tomu ale není až tak důležité, jestli hrajete ve dvou nebo v maximálních pěti. Jen herní doba se může trochu protáhnout k hodině, zatímco v nižších počtech se můžete radovat z vítězství klidně i po třiceti minutách.

Náplň jde ruku v ruce se zpracováním. A to se podařilo na jedničku, kdo by mohl říct ne krásně vyprodukovaným dřevěným figurkám zvířátek. Celkový dojem ze hry a jejího ztvárnění je prostě parádní.

O to větší máme radost, že Zoo New York se kromě toho také skvěle hraje.  Je to zábavná a jednoduchá hra, kterou si klidně zopakujete. Je jasné, že s počtem zahrání trochu pocit čerstvosti klesá (dílky jsou pokaždé podobně rozložené), ale sbírání zvířátek nás ani tak neomrzelo. Zoo New York je tedy spolehlivý nákup a příjemnou novinkou.

Recenze: Zoo New York – není výběh jako výběh
Zoo New York je destičkovaná, ve které jednotlivé tetrisové dílky představují výběhy pro zvířátka. A musí se všechny co nejlépe poskládat na jasně danou stavební parcelu zoologické zahrady. Hráči je ale doplňují i atrakcemi, které dostávají až výměnou za zaplnění některých výběhů. Hlavním zážitkem je ale chytrý způsob, jak všechno to získávání zvířátek i výběhů probíhá. Posouváním společného ukazatele po směru hodinových ručiček a aktivace místa, kde se zastaví. Hra je jednoduchá, láká na dřevěná zvířátka a k tomu ještě není přehnaně dlouhá. Je tedy Zoo New York ideální vstupní hrou? Určitě!
Klady:
+ pěkný způsob výběru destiček
+ plnění zoologické zahrady
+ rozmnožování zvířat
+ solidní taktické možnosti
+ půlhodinková herní doba
+ přístupnost
Zápory:
= časem se začne mírně ohrávat
= méně interakce
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dino Race – chudáci dinosauři a hladová sopka