Pejsci a kočičky, kočky a myši. A k tomu ještě nějak patří kost, sýr a ryba. Víte jak? Doufáme, že ano. A teď si představte, že jste majitelem zverimexu a musíte v jedné místnosti rozmístit právě tato znesvářená zvířátka tak, aby se navzájem neobtěžovala. Nesmíte tedy dát vedle sebe psa a kočku tak, že by spolu jejich klece sousedili. Jinak by vám asi žádní návštěvníci nepřišli, když by pes pořád na kočku štěkal.
A podobně těžký úkol na vás čeká v logické hře ZooLogic, která je novinkou na českém trhu. Za jejím vznikem stojí společnost Smart Games a autor Inon Kohn. Pěknými a jednoduchými ilustracemi ji vyzdobili Ariel Laden a Janique Crépeau. Ale to nejdůležitější je skutečnost, že hru najdete v obchodech v českém jazyce s přeloženým barevným návodem i krabicí. To si vzala na starost společnost Ditipo z Uherského Brodu, která tím vstoupila na pole logických hlavolamů, které máme tak rádi.
Krabice hry ZooLogic je podlouhlého tvaru a na jejím obalu najdete nejen již zmíněná domácí zvířátka (myši tedy zrovna až tak domácí nejsou), ale také rozzuřeného býka. Všechno vystavené kolem titulního názvu hry. Když zdvihnete víko, objevíte modrou plastovou vložku se spoustou prolisů. Jejím úkolem není pouze držet herní komponenty v krabici, ale bude vám pomáhat i při hraní, jak si za chvilku ukážeme.
V krabici na ní leží jedna velká brožura naplněná až po okraj šedesátkou logických hádanek, které budete mít za úkol vyřešit. A všechno ostatní jsou už pomocníci, kteří vás budou při luštění provázet. Hlavní je sedmnáctka plastových kostek, které mají na sobě rozkreslené různé obyvatele zverimexu – tři přátelské psy, tři zlé rozzuřené psy, tři myši, dvě kočky a pak jejich oblíbené potravy – dvě kosti, dva sýry a dvě ryby.
Poslední součástí, kterou vylovíte z krabice, je druhá knížečka, která obsahuje řešení. Máme radost, že konečně některý výrobce přišel na to, že dávat řešení na druhou stranu listu není dobré. Umístění vzadu ve stejné knížečce už je lepší, ale úplně ideální je právě toto řešení – zvláštní kniha. Tu mohou sami děti nebo rodiče dát zcela stranou tak, aby ji nemohli při luštění používat.
Ovšem ještě něčím je tato brožurka zajímavá. Obsahuje totiž kromě kompletního řešení také nápovědu, pokud nebudete vědět ani jak začít. I to se samozřejmě počítá jako podvádění a nedoporučujeme nápovědy používat. Pokud ovšem opravdu nevíte a přitom se nechcete připravit o zábavu z luštění, dočtete se zde první správný krok, tedy položení jednoho dílku.
Ale teď už se konečně podíváme, jak se ZooLogic hraje. Ke hře budete potřebovat modrou vložku. Na ní položíte nahoru brožuru s úkolem, který chcete řešit. Ty jsou rozdělené podle obtížností do pěti úrovní od nejjednodušší pro malé děti od pěti let až po opravdu těžké, které na chvilku zaměstnají i dospělé hráče.
Na obrázku každého úkolu je nakreslený prostor, do něhož musíte zvířátka dostat. Většinou už je vyplněný nějakými zvířátky nebo předměty, které musíte při hraní respektovat jako by tam byly vaše herní dílky.
U každého úkolu je uvedený také výpis zvířat a pochoutek, které budete do dané místnosti muset dostat. Zpočátku to bude jen několik pejsků a kostí, jak ale postoupíte v obtížnosti, přidají se vám do hry i kočky a rybí kosti. Odpovídající dílky si položíte zešikma na zásobník na modré podložce, takže máte snadný přehled o tom, které dílky vám ještě zbývá umístit, a nepomíchají se vám s těmi dalšími, s nimiž zrovna tentokrát nehrajete.
Vaším cílem je rozmístit všechny kostky ze zadání na herní plán podle jednoduchých pravidel. Žádné zvíře nesmí sousedit se svým oblíbeným jídlem – tedy pes s kostí, kočka s rybou a myš se sýrem. Ovšem samozřejmě některé zvířecí druhy se nemají rádi, takže pejskové a kočky rozhodně nebudou dobří sousedi, stejně jako kočky a myši.
Tím máme vyřešené základní hranice. Kromě toho jsou v krabici také dva druhy pejsků – hodní a zlí. Rozzuření zlí pejsci nesmí sousedit s žádným jiným psem, ať už je zlý nebo hodný. A samozřejmě ani tito zlí nesmí mít poblíž kost.
Z toho nám vyplývá, že nejlepšími sousedy jsou vždy dvě zvířátka stejného druhu, která si spolu mohou pěkně hrát. Pokud potřebujete umístit dílky, které spolu nesmí sousedit, potřebujete, aby s druhým dílkem neměla společnou ani část rovné hrany. Nejblíže, jak si mohou tyto místa být, je dotýkat se pouze rohy. V pravidlech jsou sousední místa vysvětlena přehledně na příkladech.
To jsou jednoduchá pravidla, která vás budou provázet první polovinou hádanek. Pak vám do hry přibudou ještě mravenci a rozzuřený býk. Každý omezuje dílky jedním směrem – mravencům nesmíte dát na jejich dílek jídlo, protože jej zabaví, odnesou a sní. To býkovi cizí jídlo nevadí, ani se ho nedotkne, ale pokud k němu přidáte jakékoliv zvířátko, nebude se mu to líbit a pomstí se vám.
ZooLogic je pěkná logická hra, která svými ilustracemi i obtížností je zaměřená především na děti. Rozmisťování dílků do předem stanoveného prostoru je vždy legrace, protože máte pouze omezený počet možností. Někdy ale objevit tu správnou vyžaduje spoustu námahy.
Hře výrazně pomáhá téma, které je pěkně zvolené pro tento typ hlavolamu. Zvířátka jsou pěkně namalovaná a celá hra působí pozitivním a příjemným dojmem.
Zpočátku jsme měli trochu strach z modré vložky, která slouží jako držák pro dílky, že nevydrží více vyjímání a ukládání do krabice, ale zatím se naše obavy nenaplnily. A i kdyby se dětem podařilo držák zničit, hru stále půjde hrát i bez něj. Jediné, k čemu vlastně slouží, je jako stojánek na dílky.
Výborná je velká variabilita různých úkolů. Může za to opravdu velký počet dílků, které máte v zásobě a také dodatkové obrázky přímo na zadáních, které vás všelijak omezují – konkrétně mluvíme samozřejmě o mravencích a býkovi.
V ZooLogic hrají důležitou roli také barvy, což chválíme především proto, že hra je určena už pro děti od pěti let. S věkovým doporučením souhlasíme. Zvířátka jsou totiž rozdělena podle barev, kterou mají společnou se svým oblíbeným jídlem. Díky tomu se vlastně děti naučí nejen logicky uvažovat a přemýšlet, ale také několik věcí o zvířátkách samotných. Stejně tak různé úrovně rébusů jsou odlišeny barevně na stránkách knížky se zadáními.
ZooLogic je pěknou logickou hrou pro všechny, kteří se rádi zamyslí. Je dobře, že na českém trhu těchto her začíná přibývat. A proč si pořídit právě tuto? Je to hra se zvířátky, zabaví se u ní i dospělí a nabízí celkem 60 úkolů, které se vám jen tak neohrají.
+ hodně dílků se zvířátky a potravou
+ 60 úkolů pěti obtížností
+ variabilitu zvyšují další předtištěné objekty
+ vložka z krabice slouží současně jako podstavec
+ nápověda prvního tahu
+ řešení ve zvláštní brožuře
+ pravidla se postupně ztěžují, takže mohou hrát děti už od 5 let
- časem se vložka zničí a budete hrát bez ní