Jako každý rok nám budou chtít všechny televize přinést ten nejlepší, nejúžasnější a nejvtipnější silvestrovský program. Ale ruku na srdce, co si člověk neudělá sám, to nemá. A se zábavou mohou pomoci i deskové hry. Takže krom osychajících chlebíčků si můžete naservírovat i následující deskoherní jednohubky.
Štastný Candát
Letošní novinka, která zatím možná proplouvá nepovšimnuta českými deskoherními vodami a to je velká škoda. V této jednoduché hře dostane každý z hráčů balík stejných karet. Na těchto kartách jsou 4 úkony, Placák, Ťukanec, Míchačka a Štastný candát. Vy jednu otočíte a voláte její jméno se snahou najít někoho se stejnou kartou, aby jste si mohli plácnout, ťuknout pěstí, vyměnit místo nebo udělat “candáta”. V tomhle chaosu, kdy se všichni plácají, vyměňují a pokřikují, pokračujete tak dlouho, dokud se nezbavíte všech karet.
http://www.deskovehry.com/recenze-stastny-candat-pripravte-si-ploutve/
Krycí Jména
Nemůžeme vynechat Krycí jména, která vévodí všem žebříčkům párty her. Ačkoliv se u nich pravděpodobně nebudete hroutit smíchem pod stůl, určitě se pobavíte a to i ve větší skupině. Na stole před dvěma týmy leží vyloženo 25 slov. Každý z týmů má svého agenta, který napovídá, kterých 8 nebo 9 slov patří jejich týmu. Může k tomu použít 1 nápovědní slovo a číslo označující počet slov na stole, se kterými nápověda souvisí. Tým ostatních hráčů se pak snaží uhodnout, která slova byla myšlena. Snaží se u toho netrefit slovo soupeře anebo snad hůře zakázané slovo, které jim prohraje celou hru. A přesně takto se vybírají krycí jména operací tajných služeb.
http://www.deskovehry.com/recenze-kryci-jmena-agenti-agenti-a-zase-agenti/
Time’s Up
Je rodina her, které se liší hlavně tématem. Ať jde o osobnosti, pohádky, filmy nebo věci denní potřeby ve variantě Rodina, Time’s up! produkuje výbuchy smíchu skoro se 100% jistotou. Hráči se rozdělí do dvojic a střídají se v napovídání a hádání. Na začátku se vybere 40 karet, na kterých jsou například známe osobnosti. Hra se pak hraje ve třech kolech s těmito stejnými 40 kartami. V prvním kole se napovídá slovním popisem, ve druhém lze použít jen jedno slovo a pak už jen pantomimu. Od třetího kola je nutno mlčet úplně a napovídat jen předváděním věcí na kartě.
http://www.deskovehry.com/recenze-times-up-ale-cas-pro-rodinu-teprve-zacina/
Superšpión
Hra plná napětí a tématu, které je trochu šílené, ale perfektně funguje. Hra obsahuje balíčky karet s lokacemi jako jsou letadlo, supermarket, firemní večírek nebo třeba křížová výprava. Jeden balíček s jednou lokací se náhodně a tajně vybere. Karty se rozdají hráčům a ti všichni až na jednoho zjistí, kde jsou. Jeden hráč totiž obdrží kartu špiona, který neví, kde je. Ano, on opravdu je s ostatními na místě, ale neví kde. Hráči se pak postupně začnou ptát druhých na libovolné otázky, na které je možno libovolně odpovědět. Snaží se tím ostatním, naznačit, že ví kde jsou, ale zároveň to nesmí dělat moc okatě, aby si to nedomyslel i špion. Úkolem špiona je uhodnout, kde se všichni nachází a úkolem všechno ostatních je odhalit, kdo je špion.
http://www.deskovehry.com/recenze-superspion-davejte-si-pozor-na-pusu/
Dixit
Dixit je už asi takovou klasikou, že snad není třeba je popisovat. Snad je pro vás dva vzadu, je o hru, každý hráč dostane k dispozici karty s obrázky. A nejsou to obyčejné obrázky, jsou to snové, krásně šíleně kombinované obrázky, u kterých se budete sami ptát, jaký druh drog autoři berou. Jeden hráč v roli nápovědy skrytě vyloží jednu z karet a řekne libovolnou nápovědu. Ostatní hráči pak přiloží svou kartu tak, aby co nejvíce odpovídala nápovědě. Pak se karty zamíchají a vyloží už obrázky nahoru. Všichni krom nápovědy, potom tipují, která karta byla tou první. Úkolem napovídače je dát takovou nápovědu, aby alespoň někdo uhodl správnou kartu a zároveň ji neuhodli všichni (to by pak nezískal žádný bod). Hráči se pak postupně střídají v roli nápovědy až zvítězí ten s nejvyšším skóre.
http://www.deskovehry.com/recenze-dixit-at-zije-pohadkove-vypraveni/
Hanabi
Vlastně vůbec není párty hra. Jde o kooperativní hru, kde si hráči vzájemně pomáhají k vítězství. Proč ji tedy vůbec zmiňovat v silvestrovském speciálu? Inu, jde o hru, kde se společně snažíte vytvořit ty nejlepší a nejkrásnější ohňostroje. Nebudete míchat síru, ledek a uhlí, ale budete používat očíslované karty různých barev. Ty drží každý hráč směrem od sebe, takže vidí karty všech ostatních, ale ne ty své. Hráči si postupně napovídají karty buď podle barev nebo čísel a snaží se je postupně vyložit od jedné do pěti na hromádky správných barev. Počet nápověd je omezen a lze je získat jen odhazováním karet, které už nebudou zapotřebí.
http://www.deskovehry.com/recenze-hanabi-ohnostroje-do-kapsy/